ÇKS başvurularını artık E-Devlet üzerinden alınacak

Resmî Gazetede yayımlanan kararla, artık Çiftçi Kayıt Belgesi (ÇKS) başvuruları 1 Ekim’den itibaren e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

ÇKS başvurularını artık E-Devlet üzerinden alınacak
ÇKS başvurularını artık E-Devlet üzerinden alınacak
GİRİŞ 28.09.2022 11:17 GÜNCELLEME 28.09.2022 11:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yeni uygulanacak Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Malatya Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit, yeni sistemle hem çiftçilerin hem kurum çalışanlarının zaman kaybının önüne geçileceğini söyledi.

Macit, ”Çiftçilerimiz bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine önce kayıt yaptırıyorlar ve daha sonra müracaat kayıt evraklarını almaları gerekiyor. Alınan evraklar doldurulup muhtar ve azalara imzalatıyorlar. Tekrar ilçeye gelip ilçede Ziraat Odası var ise oradan ilçede ziraat odası yoksa bağlı oldukları ilçenin ziraat odasından belli bir bedel karşılığında kayıt yaptırıp oradan çiftçilik belgesi alıyorlar. O belge ile birlikte bağlı bulundukları İlçe Tarım Müdürlüklerine gidip müracaatta bulunuyorlar.

O müracaat esnasında bizim personelimiz bu kayıtları sisteme giriyor. Bu da mahallelerde bulunan çiftçilerimiz için 1-2 günlük bir uğraş oluyor. Çünkü önce evrak alıyorlar tekrar dönüp işlemleri tamamlamaları 2 gün sürüyor. Günü birlik gidip gelinen yerlerde ikamet eden çiftçilerimiz eğer bulundukları bölgede internet ortamı var ise gün evraklarını tamamlayabiliyorlar. Hem çiftçilerimizin zaman kaybını hem de müracaat esnasında İlçe Tarım Müdürlüğü personellerinin sisteme girmesi için ilçede çalışan teknik personelin birçoğu yoğun bir şekilde çalışıyordu. 23 Eylül 2022 tarihli Resmî Gazetede yayınlatan Çiftçi Kayıt Belgesi uygulamasıyla bunların tamamı sonlanmış oldu” dedi.

31 ARALIK SON TARİH

Bu sistem ile e-devlet kapısından mesai saati güdülmeden çiftçilerimiz tatil veya gece kısıtlaması olmadan müracaat edebileceklerine dikkat çeken Macit, ”Çiftçilerimizin zaman kaybı da olmayacak. Hem de bizim personelimizin ÇKS ile ilgili işlem yapmaları da azalmış olacak. İnternet başvuruları önceden çiftçilerimiz ne ekildiğini belgelemek için muhtar ve azalara imza yaptırıyorlardı. Şimdi çiftçinin beyanı geçerli. Muhtara gitmesine gerek yok. Yeni bir sistem. İlçe Tarım Müdürlüğü personelimiz çiftçilerimize rehberlik edecek. Sistem 1 Ekim’de Başlayıp 31 Aralık tarihinde sona erecek. Önümüzdeki yıllarda ise 1 Ekim de başlayıp 31 Aralık tarihinde sona erecek. Çiftçilerimizin Bakanlığımızın vereceği mazot gübre desteğinden yararlanmak için mutlaka 31 Aralık tarihine kadar e-devlet kapısından girişlerini yapmaları gerekiyor. Eğer üründe bir değişiklik var ise bunun güncellemesini de daha sonra şubat ayında güncelleme yapabilecekler. Ziraat odalarına gidip belge alıp ücret ödemelerine gerek kalmayacak “ ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin Ziraat odalarına üyeliklerinin devam ettiğini belirten Macit, “2001’den 2021 yılına kadar ÇKS’ye müracaat etmemiş üreticilerimiz varsa ilk defa müracaat edeceklerse çiftçilik belgesi almaları gerekir. Ancak bu 21 yıl içerisinde 1 defa Çiftçi Kayıt belgesi almışsa tekrar almasına gerek yok. Bu uygulama ile bakanlığımızın dijital ortama geçmesi ve dijital ortamda depolanması güzel bir uygulama olmuştur. Çiftçilerimize Tarım çalışanlarına Ziraat odalarına hayırlı olsun. Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler e-devlet şifresi İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerinden de yardım alabilirler. İlçe Tarım Müdürlüklerinin birinci önceliği çiftçilere ücretsiz hizmet etmektir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 7
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  ziraat odalarında çalışan personelede çıkış veriliyor onlarda mağdur. kardeşime çıkış veriliyor. 3 kişiydiler tek kişiye düşürülmüş. ve her ziraat odasında böyle personel çıkartma olmaz umarım.
  Cevapla
 • Sözleşme 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav kardeşim doğru düzgün çifçiye açıklama yapınsana çks belgesini e devletten almak için ancak bu tıpkı sabıka kaydı gibi yani dosya yenileme yapılamaz
  Cevapla
 • Sözleşme 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav kardeşim doğru düzgün çifçiye açıklama yapınsana çks belgesini e devletten almak için ancak bu tıpkı sabıka kaydı gibi yani dosya yenileme yapılamaz
  Cevapla
 • Çks 1 yıl önce Şikayet Et
  Bencede çok güzel olmuş. Geç kalınmış uygulama ama zararın neresinden dönersen kar. Daha önce ise( evrakları aldıktan sonra muhtar azalari bul imzalat ,ziraat odasına belgeleri ver parasini öde ne zaman teslim olur onuda bekle bitmedi ilçe tarıma para yatır ve teslim et tabiri mesayi içinde yetisirsen.) Ve büyük bir yük bitti seneye tekrar
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  vallahi çok iyi olmuş. muhtarı aramaktan, hele aza aramaktan bıkmıştık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle