Küresel piyasalarda risk iştahı düşük seyretmeye devam ediyor

Güçlenen dolar ve artan borçlanma maliyetlerinin resesyon endişelerini artırması ile düşük risk iştahı teması sürerken, yatırımcı fiyatlamaları açısından bugün merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının belirleyici olması bekleniyor.

Küresel piyasalarda risk iştahı düşük seyretmeye devam ediyor
Küresel piyasalarda risk iştahı düşük seyretmeye devam ediyor
GİRİŞ 28.09.2022 09:17 GÜNCELLEME 28.09.2022 09:23

Fed üyelerinden gelen şahin açıklamaların desteğiyle dolar yine rekor seviyelere yükseldi.

Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,44 yükselişle 1.359 puanı aştı ve yükselişini yedinci güne taşıdı.

Offshore piyasada dolar/yuan kuru 7,23’ü geçerek tarihi rekora ulaşırken Çin Merkez Bankası’ndan hamle beklentisi baskısı giderek artıyor. Japon yeni de müdahalenin geldiği 145 seviyesine çok yakın işlem görüyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi son 20 yılın en hızlı aylık yükselişini devam ettirerek yüzde 4 psikolojik seviyesini kırdı. Asya işlemlerinde altı baz puan yükselen 10 yıllık getiri Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviyede.

Doların yükselişiyle hisse senetlerinde kayıp hızlandı. Japon Nikkei 225 yüzde 2, Hong Kong Hang Seng yüzde 2,34 değer kaybediyor. Salı gününü hafif artıda kapatan Nasdaq 100, Apple’ın yetersiz talep sebebiyle iPhone üretim artışı planını askıya alacağı haberinin ardından vadeli piyasada yüzde 1 geriliyor.

Doların güçlenmesi emtiada geniş çaplı satışların görülmesine yol açarken petrol de düşüyor. ABD ham petrol varil fiyatı yüzde 1'i aşan düşüşle tekrar 78 doların altına geriledi. Brent kasım kontratı ise 85 doların hemen üzerinde. Daha aktif olan Brent aralık kontratı ise yüzde 1'i aşan düşüşle 83 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt