Erdoğan duyurmuştu! Çiftçiyi verilen müjdenin detayları: Borçlar silinecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiye verdiği elektrik müjdesinin detayları belli oldu. Buna göre dağıtım şirketleri çiftçinin enerji borçlarındaki gecikme faizinden vazgeçecek. Dicle EDAŞ ise anaparadan yüzde 25 indirime gidecek.

GİRİŞ 28.09.2022 06:41 GÜNCELLEME 28.09.2022 09:30
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kabine toplantısının ardından açıkladığı elektrik borçlarının ödenmesinde çiftçiye tanınacak kolaylıklarla ilgili müjdenin detayları belli oldu.

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası yetkilileri ile 21 ayrı elektrik dağıtım şirketinin genel müdürü bir araya geldi. Toplantıda çiftçinin enerji bedelinden kaynaklı faturalandırılan borcunun 8 milyar lira olduğu, kaçak kullanımlar da dahil edildiğinde elektrik borç tutarının 12 milyar lirayı bulduğu belirtildi. Kaçak kullanım dahil bu rakamın 9 milyar lirasının Dicle EDAŞ’ın sorumlu olduğu Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’e ait olduğu ifade edildi. Toplantıda enerji bedeli borçların faizlerinin tamamının silinmesi kararı alınırken, Dicle EDAŞ’ın ayrıca, anaparadan da yüzde 25 indirime gitmeyi taahhüt ettiği öğrenildi. Diğer şirketlerin de borcu olan çiftçilerle ikili anlaşmalar yoluyla yine anaparalarında bu oranda borcu silebileceği de konuşuldu. Böylece çiftçiler, kendilerine fatura edilen 8 milyarlık borç yükünden kurtulacak.

Öte yandan, çiftçilere tanınacak kolaylıklar için dün Ziraat Bankası yetkilileri ile bazı şirket yetkilileri yine bir araya geldi. Toplantıda, çiftçilerin bilgilendirilmesi amacıyla büyük çaplı bir reklam kampanyası başlatılması kararı alındı. Bu kapsamda çiftçilerin kampanya hakkında doğru bilgilendirilmesi için televizyon ve gazete reklamları ile broşürler hazırlanacak. 

KAYIT YAPTIRAN FAYDALANACAK
Çiftçilerin elektrik faturasını aylık olarak değil, hasat yaptıktan sonra ödemesini öngören düzenleme kapsamında, önceki borçları da taksitlendirilecek. Eski borçlar için de çiftçiye Ziraat Bankasından 5 yıl vadeyle faizsiz kredi verilecek. Elektrik faturasını ödemeyen çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olarak gübre ve mazot gibi tarımsal desteklerin yanı sıra elektrik sübvansiyonlarından da faydalanamıyordu. Çiftçiler, şimdi Ziraat Bankası ile kredi protokolü imzalayarak, bölgesinde görevli tedarik şirketi ile uzlaşmaya varmasının hemen ardından siteme kayıt yaptırarak desteklerden de faydalanmaya başlayacak.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • Önemli 1 yıl önce Şikayet Et
  Çiftçinin sulama suyu borçlarıda düzenlenmeli bu yükü almamız gerek
  Cevapla
 • Yanlışa gidiyor 1 yıl önce Şikayet Et
  Destekleri çifçiye ayni verip esnafın eline düşürülmemeli çifçi sistemi çifçiye sormadan aradaki çürük elmalardan dolayı değiştiremezsiniz destek çifçinin hakkıdır mazotu gübreyi tohumu ucuza vermeye bakın siz
  Cevapla
 • osi 1 yıl önce Şikayet Et
  imar affı çıkarmınız gerek reis çok fazla mağdur var ...
  Cevapla
 • Çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Borcumuzu ödedigimiz halde mepas birde saat bozuk diye fazladan 22 bin cezayı yazdı bu ne Adalet arkadaş yalvardik yakardik yok .kacak kullan biz oduyelim sonrada affet millet olarak iyice bozulmusuz
  Cevapla
 • Hakim 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçte silinmesin sanki ucuz bir meyve yada sebze yiyoz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle