Chicago Fed Başkanı Evans'tan faiz mesajı

Chicago Fed Başkanı Evans, ABD'de faizlerin yıl sonunda yüzde 4,25-4,5 aralığında olacağını öngördü. Bu da faizde en az 100 baz puanlık artışa işaret ediyor.

Chicago Fed Başkanı Evans'tan faiz mesajı
Chicago Fed Başkanı Evans'tan faiz mesajı
GİRİŞ 27.09.2022 15:01 GÜNCELLEME 27.09.2022 15:01

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Başkanı Charles Evans, faiz beklentisinde artışa giderek Fed'in yıl sonuna kadar en az 100 baz puan daha faiz artışına gitmesi gerekeceği tahmininde bulundu.

Evans'ın bu yorumu bankanın aşırı yüksek enflasyonla mücadele etmek için adımlarını sertleştireceği şeklinde yorumlandı.

Evans, Fed'in enflasyonu yüzde 2 seviyesinin altına düşürmek için attığı adımların ekonomik büyüme ve istihdam piyasalarını etkilemesine rağmen işsizlik rakamlarının "resesyonvari" seviyelerde olacağını düşünmediğini söyledi.

Londra'da bir zirvede konuşan Evans "Görüşlerim medyan değerlendirmeler ile hemen hemen aynı seviyede" dedi.

FED'İN TAHMİNİ NEYDİ?

Fed'in 19 yetkilisinin tahminlerinin medyan tahmini Fed'in geçen hafta faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 3-3,25 aralığına yükselttiği politika faizinin yıl sonunda yüzde 4,4 seviyesine yükseleceği ve önümüzdeki yıl da yüzde 4,6 seviyesini göreceği şeklinde.

Bu ayın başında Evans faizlerin yüzde 4 seviyesinde zirve yapacağını savunuyordu.

CME Group tarafından derlenen Fed vadeli kontratlarına göre yatırımcılar şu anda Fed'in 1-2 Kasım'da gerçekleştireceği politika toplantısında 75 baz puan faiz artışına gitmesini yüzde 70 oranla fiyatlıyorlar.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.