Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Çip krizinin etkileri, tedarik zincirlerinin jeopolitik gerginliklerle bozulması sonucu artarak devam ediyor. Bu krizi fırsata çevirmek ve Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmak için Türk girişimci harekete geçti.

Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi
Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi
GİRİŞ 27.09.2022 13:35 GÜNCELLEME 27.09.2022 13:35
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Silikon Vadisinde kazandığı deneyimleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı çiple hem Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak hem de otomotivde zaman zaman yaşanan çip krizini yerli üretimle aşmak için uğraş verdiğini söyledi.

ABD’de girişimci olarak kurduğu şirkete 200 milyon dolar yatırım alan İzmirli girişimci Armağan Ergün, Silikon Vadisinde kazandığı deneyimleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta kurduğu mühendislik firmasıyla ile farklı bir boyuta taşımak için çalışıyor.

Elektronik tasarım ve üretim, ürün geliştirme ve prototip üretim üzerine çalışan Ergün, ASELSAN ve TOGG firmalarıyla dünyada toplamda 500 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan çip teknolojisi üzerine ortak projeler yürüttüğünü söyledi.

HEDEF SERİ ÜRETİME GEÇMEK

Yeni tasarladıkları çipi ASELSAN için geliştirdiklerini söyleyen Ergün, “ASELSAN ile 2 yıl önce projeye başladık. Şu an çalışan 100 tane çipimiz var. Hedefimiz seri üretime geçmek. Bu programlanabilir bir çip. İçinde RISK-V işlemcisi olan 32 bitlik bir çip. 100 MHz hızla çalışabiliyor ve programlanabilir bir çip. Özellikle otomotiv sektöründe yüksek programlanabilirlik gerekiyor. Şu ana kadar askeri ve haberleşme alanlarında kullanılıyor. Bundan sonra otomotiv sektöründe de kullanılacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ATAKTA: ÇİP KRİZİNİ YERLİ ÜRETİMLE AŞACAK

Programlanabilmesi nedeniyle aynı çipi farklı fonksiyonlarda kullanmanın mümkün olduğunu ifade eden Ergün, “Çip krizi, malzemenin temin edilememesinden kaynaklanıyor. Burada biz malzemenin temin edilmesini sağlıyoruz. Burada yazılımsal olarak güncelleme sağlandığından dolayı, örneğin insanlar araçlarına aktif süspansiyon sistemi satın alınabilir. Aynı şekilde otonom sürüş özelliği yazılımsal bir güncellemeyle araca eklenebilir. Bizim burada sağladığımız donanımın buna imkan verebilir hale gelmesi” dedi.

TOGG BU ALANDA GERÇEKTEN VİZYON SAHİBİ BİR HAREKET SERGİLİYOR

TOGG’un hızlandırıcı programlarına dahil olduklarını ifade eden Ergün, “Gerekli maliyeti karşıladıktan sonra üretime geçmek istiyoruz. Çin’de 2 bin civarında çip tasarımı yapan şirket varken Türkiye’de bu sayı 10. Bu çok katma değerli bir sektör. Sentlerle mal ettiğiniz ürünü dolarla satıyorsunuz. Bunu sadece bilginizle yapıyorsunuz. Bu konuda yapılabilecek çok şey var” diye konuştu.
Çipi tasarladıklarını ve yeni versiyonları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ergün, “Cep telefonuna katılan yeni özellikler gibi araca da yeni özellikler katılabilecek. Bununla ilgili çok ciddi senaryolar var. TOGG bu alanda gerçekten vizyon sahibi bir hareket sergiliyor” dedi.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 58
 • Erdo 1 yıl önce Şikayet Et
  Çip konusunda Türkiye dünyanın en iyilerinden olmalı, bunun için ne gerekiyorsa yapılmalı.
  Cevapla
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin önce bağımsız moloküler nanoteknoloji AR-GE merkezi kurması lazım,büyük çaplı komplike bir enstitü.(üniversiteler arası dağınıklığı engellediğimiz gibi,İKK açısından koruma faaliyetleri de kolay olur.).Sonra o merkezi al,çip'ten ,radar boyasına, uçak gövdesinden nadir element ürünlerine kadar her alanda kullan.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapacaz edecez. Yap o zaman seri uretimi. 200 milyon dolari alip yemis icmisler. Urettikleri 100 tane cip. 200 milyon dolara elin Cinlisi iphone fabrikasi kurardi.
  Cevapla
 • Mehmet Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah devam
  Cevapla
 • Alp Arslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim ilminizi arttırsın çokçok kazancınızı da bu ülkeye yatırım İslam ve insanlığa yatırımdır ALLAH CC BİLİYOR KUDRETİ İLE YARDIM ETSİN TÜRK İSLAM ALEMİNE
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle