Türkiye ile ABD arasında 'kontrat' krizi! Pamukta Amerikan üçkağıdı

ABD'li pamuk tüccarları, Türk iplikçilerle 9 ay önce 3 dolardan kontrat yaptı. Ancak açığa satış yaptıkları için de sürekli oyalayıp malı teslim etmediler. Şimdi ise fiyatı 1,5 dolar...

Türkiye ile ABD arasında 'kontrat' krizi! Pamukta Amerikan üçkağıdı
Türkiye ile ABD arasında 'kontrat' krizi! Pamukta Amerikan üçkağıdı
GİRİŞ 27.09.2022 11:47 GÜNCELLEME 27.09.2022 11:49
Bu Habere 129 Yorum Yapılmış

Pamukta yüzde 50 oranında ithalata bağımlı olan Türkiye, ABD ile 'kontrat' krizi yaşıyor. Alınan bilgiye göre ABD'li üreticiler, siparişlere yetişemeyen Türk iplikçilerle 9 ay önce kontrat yaparak 3 dolardan pamuk sattı. Ancak 'olmayan pamuğu' sattıkları sonradan anlaşıldı. 'Açığa satış' yaptıkları için lojistik sıkıntıları gerekçe göstererek mal göndermeyip 9 ay boyunca sürekli oyalayan ABD'li üreticiler, şu anda fiyat 1.5 dolara kadar gerilemesine rağmen kontrat şartlarını suiistimal edip 3 dolarlık fiyatı dayatmaya başladılar.

HÂLÂ TESLİM EDİLMEDİ 

Söz konusu kontratları imzalayan söz konusu şirketlerden bazıları ise yüksek fiyatla aldıkları pamuğu hâlâ teslim alamadı. İplik sanayicisinin zararı 550 milyon doları geçerken bazı sanayiciler ABD tarafına dava açmaya hazırlanıyor. Konu, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nin (İTHİB) hafta sonu Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında gündeme geldi.

ZARAR 550 MİLYON DOLAR

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye'nin toplam pamuk ithalatının 3 milyar dolar olduğunu anlatan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, "En fazla alımı da ABD'den yapıyoruz. Bu işlemlerde alım kontratları düzenleniyor. Bu kontratlara ilişkin olarak ABD'li satıcılar zamanında yükleme yapmadı. Bu gecikme 1-2 hafta da değil. 8-9 ay. Bu satışlarda tek taraflı öyle bir kontrat yapmışlar ki 8-9 ay geçse de almak zorundasınız. Üstelik zamanında kilosu 2-3 dolarken bağlanmış, 9 ay gecikmiş mal, hâlâ gelmemiş ve fiyat da 1.5-2 dolara gerilemiş. Aradaki fiyat farkı nedeni ile oluşan zarar 550 milyon dolar civarında" dedi.

BAKANLIKLA GÖRÜŞTÜK

Öksüz "Açığa satış yapmışlar. Türkiye'nin kaynağı gitti. Cezası yok. Şu anda mücadele veriyoruz. Ticaret Bakanlığı ile de görüşüyoruz. Birlikte hareket etmek gerekiyor. Biz ABD ile 'böyle kontrat yapmıyoruz, bize satmak istiyorsan kontratını şöyle yapacaksın' diye masaya oturmamız gerekiyor" dedi.

İPLİK İTHALATI 8 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Öksüz'ün verdiği bilgilere göre, geçen sene ocak-temmuz döneminde 5,6 milyar dolar olan tekstil sektörü ithalatı bu yıl aynı dönemde 8,1 milyar dolara çıktı. Öksüz "Tekstil sektörünün en önemli hammaddelerinden biri konumundaki pamuk ipliği sektörünün ilave gümrük vergilerinin artırılması en önemli beklentilerimiz arasında yer alıyor. Ticaret Bakanlığımız da konuya çok titizlikle yaklaşıyor" dedi.

1 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK, HEBA OLMASIN

Türkiye pamuk ipliği üretiminin yüzde 50'sinin gerçekleştiği Kahramanmaraş'ta yapılan etkinlikte sektörde son dönem yaşanan sorunlara değinen İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, tekstilde haksız rekabete karşı önlem alınmasını istedi. Öksüz "Atıl kapasite varken içerinde üretelim diyoruz. Bakanlığa da derdiğimiz anlattık. Çünkü ciddi yatırımlar yaptık. Sadace pamuk ipliğine 1 yılda 1 milyar dolar yatırım yapıldı. Ama Özbekistan, Türkmenistan, Pakistan ve Hindistan gibi Asya ülkelerinin dampingli ihracat baskısı altındayız. Aynı zamanda menşe sapması nedeniyle yerli üreticiyi koruyan önlemler de etkisiz kılınıyor. Eğer bu sorunlar karşısında acil önlem alınmazsa 78 milyar dolarlık dev bir büyüklüğe ulaşan üretimde düşüş yaşanması kaçınılmaz olacak" diye konuştu.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 129
 • Admin 1 yıl önce Şikayet Et
  Normal Amerika bu.
  Cevapla
 • H.metehan alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde pamuk yokmu
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi olmuş İthalata gelince açıyorsunuz kesenin ağzını Kendi çiftçimize gelince elinizden gelse bedava alacaksınız malını İNŞALLAH o paralarınız gider
  Cevapla
 • Halil Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  300 dönüm pamuk yerimiz var 65 dönüm yerini topllattim 35 ton fabrikaya 43 randıman pamuk indirdim fiyat yok satamiyorum dönüme maliyeti 14 tl olan pamuğun şuan fiyatı yok nerde Sayın Tarım bakanımız fiyat neden belirlenmiyor ?
  Cevapla
 • Hasanbb 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkmen ve Mısır pamuğu al evet kalitesizdir ama al. En fazla randımanın düşer. Pamuk için teşvik ver söke ovası aydın adana eksin o zaman gör bak neler oluyor. Ama yok üretme ithal et sonra pazar fiyatı değişince isyan et. Bu iş böyledir. Ve abd maliye ve ticaret bakanlığı 1 ay önce tüsiad a da mektup göndererek cezasına katlanırsın diyerek Rusya ile ilişkileri kısıtlayın dedi. Bunlar daha çok olur ve gelir egede Yunanistan'a bize karşı tahkim eder. Üreten kazanır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle