Başkan Erdoğan müjdeleri sıraladı! Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Başkan Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli müjdeler verdi.

GİRİŞ 26.09.2022 18:40 GÜNCELLEME 26.09.2022 21:09
Bu Habere 223 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Alınan kararları duyuran Başkan Erdoğan milyonlarca kişiyi ilgilendiren önemli müjdeler verdi.BAŞKAN ERDOĞAN ŞU MÜJDELERİ VERDİ;

Çiftçilerin en önemli gider kalemleri arasında yer alan elektrik faturalarındaki KDV oranını, mart ayında yüzde 18'den yüzde 8'e düşürerek üreticilere yıllık 3 milyar lira destek sağladıklarını hatırlatan Erdoğan, tarımsal sulamada kullanılacak güneş enerjisi santrallerinin kurulumunu teşvik ederek hem kendi ihtiyaçlarını karşılamalarının hem de üretim fazlasını ulusal sisteme satabilmelerinin yolunu açtıklarını kaydetti.

ÇİFTÇİLERE ELEKTRİK FATURASI MÜJDESİ

Erdoğan, bugün de yine çiftçilere, elektrik faturalarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin müjdesini vereceklerini belirterek, "Bundan sonra elektrik faturaları aylık ödenmek yerine hasat sonunda yani ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödenebilecek. Ziraat Bankamız bu imkandan yararlanmak isteyen çiftçilerimizin elektrik borçları için açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat dönemi sonunda yapacak, maliyetinin bedelini de Hazineden alacak." dedi.

Ayrıca çiftçilerin önceki dönemlerden kalan elektrik borçları için de yine Ziraat Bankası vasıtasıyla bir kolaylık getirdiklerini bildiren Erdoğan, "Çiftçilerimiz geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz geri ödeme imkanıyla kapatabilecek. Elektrik dağıtım şirketleriyle önceki dönem borçlarının gecikme cezası uygulanmadan ve hatta anaparanın da bir kısmından feragatle tahsili hususunda mutabakata varıldı. Amacımız çiftçilerimizin üretim şevkini artırarak gıda fiyatlarındaki dengesiz yükselişlerin önüne geçmektir. Enerji maliyetleriyle ilgili bu kolaylıkların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbul Ticaret Odasında hem işverenleri hem de çalışanları ilgilendiren üç ayrı düzenlemenin müjdesini kamuoyuna verdiklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Çalışanlara nakden ödenen yemek ücretinin vergi istisnasını 51 liraya çıkartan ve nakdi ödemeyi de aynı kapsama alan, yine çalışanlara ödenen elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1000 liraya kadar olan kısmına vergi muafiyeti getiren, yurt dışındaki inşaat projelerinde çalıştırılan işçilere ödenen ücretleri gelir vergisinden istisna tutan bu üç düzenlemenin de hayırlı olmasını diliyorum."

SOSYAL YARDIM ALAN VATANDAŞLARA MÜJDELER

Sosyal yardım alan vatandaşlar için de müjdeleri olduğunu aktaran Erdoğan, yardım programları için 2022'de ayırdıkları bütçeyi 6 milyar liradan 11,5 milyar liraya çıkardıklarını ifade ederek, "Bu çerçevede, prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, betonarme ev yapım yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya, ev onarım yardımını 25 bin liradan 75 bin liraya, öksüz-yetim yardımını 300 liradan 600 liraya, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımı 500 liradan 1000 liraya, çoklu doğum yapan muhtaç aile desteğini 215 liradan 400 liraya, şartlı sağlık yardımını 55 liradan 100 liraya yükselttik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal desteklerin sadece yoksullara değil, hak ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara verildiği bir anlayışla sistemi sürekli geliştirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Mesela bu kapsamda getirdiğimiz yeniliklerden biri de doğal gaz tüketim desteğidir. Şubat ayından itibaren başvuruları alınmaya başlanan bu desteğin ilk ödemelerini 311 bin haneye yapmıştık. Yeni başvuru döneminde ev sahipleri yanında kiracıları da doğal gaz desteği kapsamına aldık. Destek tutarını da hane başı 900 lira ile 2 bin 500 lira arasında olacak şekilde artırdık. Doğal gaz desteği alma hakkı olup da kronik hastası veya yaşam destek cihazı bulunan hanelere yapılan ödemeye yüzde 5 ilave edilecektir. Bu dönemde 3 milyar liralık doğal gaz desteği vererek, vatandaşlarımızı karda kışta sıcak bir yuvanın huzuruna kavuşturmakta kararlıyız."TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMININ BÜTÇESİ 40 MİLYAR LİRAYA YÜKSELTİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Aile Destek Programı'nın kapsamını genişlettiklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Bütçesini de 25 milyar lira ilave ile 40 milyar liraya yükseltiyoruz. Böylece bu programı, ülkemizdeki toplam hane sayısının yaklaşık 10'da 1'ine ulaşacak etkinliğe kavuşturmuş oluyoruz. Sosyal yardım sistemimize kayıtlı hanelerde yaşayan çocuklarımız için ilave destekler getiriyoruz. Elektrik tüketim desteğinden Türkiye Aile Desteği Programı'na dahil olan haneler de yararlanabilecek. Program kapsamındaki insanlarımızın bireysel ihtiyaçları için faydalandıkları yardımları artık hane geliri hesabına dahil etmiyoruz."

Bu yeni uygulamaların vatandaşlara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, konuşmasını, "Türkiye kazandıkça unutmayın, milletimiz de kazanacak, milletimiz kazandıkça devletimiz de güçlenecek. Sosyal devlet ilkesiyle, ülkemizin sahip olduğu refahı toplumun tüm kesimleriyle paylaşacak programları daha etkin şekilde uygulamaya devam edeceğiz." sözleriyle tamamladı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 223
 • vatandaş mağdur 2 ay önce Şikayet Et
  yahu şu eyt yi açın meclisi geçirinde bari sene sonunu getirmemize yardımcı olsun emekli maaşlarımız. esas müjde bu olurdu
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  hanegelirikalktımıacaba
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Çocuk yardımına el atın heyyyyyy aile sosyal politikalar
  Cevapla
 • ak dava adamı 2 ay önce Şikayet Et
  reis varsa der yok gam yok sabırlı olun karadenşzde gazımızı çıkartmaya başladık hamd olsun biraz sabır gardaşlar
  Cevapla
 • Kara 2 ay önce Şikayet Et
  Allah var gam yok.
  Cevapla
 • Deniz 2 ay önce Şikayet Et
  Kadro müjdesini bekliyoruz
  Cevapla
 • tamer 2 ay önce Şikayet Et
  gerçekten muhtaç olanla olmayan nasıl ayrılacak sormak istiyorum ülkemizde neden bu kadar muhtaç insan var çalışmayanların yükü çalışanın sırtınamı yüklenecek zenginden alınıp yoksul insanlara mı verilecek bu ülkede herkes işçinin üretenin sırtında insanlara iş imkanları oluşturun insanca yaşayacak maaş verin alınteri ile çalışan işçiden kesip böyle herkese para dağıtamazsınız dağıtacaksanız önce işçinin memurun emeklinin çiftçinin üreticinin hakkını verin
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Nasıl ayrılacak biliyormusun devletin disiplin ve kati kuralları olması gerekiyor özellikle kamu kuruluşundaki memurlara mübarek biriniz de rüşvet yemeyin be yasa çıkartıp yakalananın tazminatsız görevden at sonrada emeklilik hakkini elinden al bak yapabiliyor mu sonra Avrupa da öyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle