Asgari ücrete yüzde 40 zam formülü! Erdoğan: Arkadaşlar bu böyle olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret için "Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz" lazım dedi. Uzmanlar asgari ücrete enflasyon farkı ve refah payıyla birlikte yüzde 40'lık bir zam oranı bekliyor.

GİRİŞ 04.10.2022 16:30 GÜNCELLEME 04.10.2022 17:03
Bu Habere 558 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan peş peşe gelen asgari ücrete zam mesajları ücretli çalışanları heyecanlandırdı.

Yılbaşında gelirlerle ciddi artış olacağı mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyonun yol açtığı kaybı gidermekte kararlıyız. Hiç endişeniz olmasın." açıklamasında bulundu.
 

Memur zammı için 3 aylık enflasyon farkı belli oldu: İşte yüzde 23 hesabı ile yeni maaş listesiMemur zammı için 3 aylık enflasyon farkı belli oldu: İşte yüzde 23 hesabı ile yeni maaş listesi


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret mesajı: Hiç endişeniz olmasın

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 40 ZAM TAHMİNİ

Erdoğan'ın açıklamaları ve Eylül ayı enflasyon rakamları sonrası açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, "Yılın geri kalanında gelecek olan enflasyon rakamları memur, emekli ve asgari ücretlinin alacağı zammı etkileyecek. Enflasyon farkı yıl sonuna doğru yüzde 19-20 seviyelerine doğru ulaşmış olacak. Buna yüzde 20 refah payını da koyduğumuzda yüzde 40 seviyelerinde bir artış meydana getireceğini tahmin edebiliyoruz. Asgari ücretlinin maaşına da ilave getirecek. 5 bin 500 liraya yüzde 40 ilave ettiğimizde bu rakamın 7 bin 700 seviyelerine yükseleceğini öngörmek mümkün" dedi.

ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRETE ZAM MESAJI: ARKADAŞLAR BU BÖYLE OLMAZ
 

Erdoğan'ın kabine toplantısında "Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım ki sabit sabit gelirli vatandaşlarımız bu enflasyon altında bu kadar ezilmesinler" dediğini aktaran Varank, şu ifadeleri kullandı;
 

"Cumhurbaşkanımız kabineyi topladı, dedi ki 'Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım ki sabit sabit gelirli vatandaşlarımız bu enflasyon altında bu kadar ezilmesinler.' 1960'lardan beri asgari ücret uygulaması bu ülkede var. Bu ülke enflasyonu ilk defa mı görüyor? 2000 yılından önceyi bir değerlendirin. Yüzde 80, yüzde 200 enflasyonları yaşadık ama o zaman hiçbir iktidar 'Temmuz ayında enflasyonu güncelleyeyim, emekçi kardeşlerimizin biraz olsun işlerini kolaylaştırayım' demedi ama biz bunu dedik, enflasyona ezdirmemek için asgari ücreti güncelledik. Ocak ayında da inşallah sabit gelirli vatandaşlarımızın işine yarayacak bir zammı onlara yapmış olacağız. Emekçilerimizin hakkını vermek için de gayret göstereceğiz."

Asgari Ücrete 2022 yılında iki kez zam yapıldı. Ocak ayında yapılan % 50'lik zammın ardından 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlendi. Böylelikle 2022 yılı içerisinde asgari ücrete yapılan zam oranı % 80'i buldu.

2023 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ: 7500 TL- 7700 TL

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram da 2023 yılı asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında bir tahminde bulundu. Bayram, "1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış bekliyoruz. O yüzden enflasyon oranında yüzde 40'lık bir artış yapılırsa asgari ücret 7.700 lira civarında olacaktır." dedi.

KAYNAK: HABER7
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 558
 • kiracılar haklı 1 ay önce Şikayet Et
  ev sahipleri 1500 liralık evini (boşalttığı evini) nasılki 8 bin lira etiketiyle yükseltiyor maaşlarada kafadan kira+gıda düşünülerek 10 bin lira zam yapılmalı. yok artık diyenler gitsin kiralık ev baksın bakalım. öyle taşrada oturmaya benzemiyor bu işler. büyük şehirlerde turistik şehirlerde inim inim inliyor insanlar
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Bursada yaşıyorum 8 aydır ev arıyorum şuan 1150 veriyorum kira 2500 3bine ev bulamıyorum vallaha
  Cevapla
 • Oktay 1 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücrete zam olsa ne olacak işverende herşeye zam yapacak yine aynı olacak
  Cevapla
 • Hakkı 1 ay önce Şikayet Et
  Gariban dostu gerçek lider, dünyada eşi benzeri yok
  Cevapla
 • Kaçış 1 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücreti düşürün milleti köyüne döndürün
  Cevapla
 • Uzman 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl emekliye yuzde yüz zam yapılmalı emeklinin durumu cok kötü reisin bunu görmesi gerekiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle