TMO Genel Müdürü'nden fındık fiyatı açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, serbest piyasada fındık fiyatının 42 liraya kadar düştüğünü belirtti.

GİRİŞ 26.09.2022 14:49 GÜNCELLEME 26.09.2022 15:33
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta hasadını bitirip, kurutma işlemini tamamlayan üreticiler, pazara ürün indirmeye başladı.

TMO'nun fındık alımlarına 22 Ağustos'ta randevulu sistemle başlanacağını duyurmasının ardından randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını teslim etmeye devam ediyor. TMO, yeni sezon kabuklu fındık alım fiyatlarını yüzde 50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite için kilosu 53 TL, levant kalite için 52 TL, sivri kalite için ise 51 TL olarak belirlerken, alımlar 31 Aralık'a kadar devam edecek.

Trabzon’da alım noktasını ziyaret eden TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal da açıklamalarda bulundu. TMO’ya bu yıl üreticiler tarafından yoğun ilgi olduğunu söyleyen Güldal, "Fındık alım kampanyamız yoğun bir şekilde devam ediyor. 22 Ağustos tarihinde randevulu sistemle başladığımız fındık alımlarına bugün itibarıyla 100 bin tonun üzerinde randevu ile devam ediyoruz. 100 bin ton randevunun yarısından çoğunu da gerçekleştirdik. Randevularımız 31 Aralık tarihine kadar açık. Şu anda piyasanın en yüksek fiyatı devletimiz tarafından TMO aracılığı ile üreticilerimize verilmektedir. Bütün Karadeniz olarak da TMO’ya büyük bir ilgi var. 50’nin üzerinde fındık alım noktası var. Günlük 3 bin 500 ton civarında randevu veriyoruz. 2 bin 500 civarında da randevuya uygun olarak üretici ürün teslim ediyor bize" diye konuştu.

'KRİTERLERİN ESASININ MANTIĞI VAR'

TMO fındık alım kriterleri konusunda üreticilerin, sık sık esneklik yapılmasını talep ettiğini belirten Güldal, "Üreticilerin 2022 yılı itibarıyla fındık üretimi ve kurutması mevsim şartları itibarıyla gayet makul gitti ama bazı bölgelerde mevsimsel olarak bazı sebeplerden dolayı fındıktaki kalite kayıpları söz konusu oluyor. Bizim fındık alımlarında kriterlerimiz var. Üreticiler bunu esnetmemizi istiyorlar ama kriterlerin esasının bir mantığı var. Bizim bu yıl 200 bin tona kadar fındık alma ihtimalimiz var. Biz bu fındıkları bu yıl pazara indirmeyeceğiz. Bu yüzden saklama koşullarını değerlendirdiğimizde randımanı düşük olan fındıkla randımanı yüksek olan fındık bir araya konulduğunda kalite düşüklüğü ve fındıkta bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu kriterler bunun için var" diye konuştu.

Serbest piyasada fındık alım fiyatının 42 liraya kadar düştüğünü aktaran Güldal, "Eğer devlet ve TMO bu fiyatları vermeseydi üretici daha aşağıda bir fiyatta satacaktı fındığını. Serbest piyasada oluşan fiyatlarla ilgili üreticilerin yapması gereken sabırlı olsunlar. 1 haftada üretilen ürünün hepsini ne toprak mahsulleri ne de herhangi bir kurum ve kuruluş alamaz. 31 Aralık tarihine kadar alımlarımız açık. Serbest piyasadaki fiyat oynamalarına karşı üretici direnmeli ve sabretmeli. TMO’dan mutlaka fiyat almalı" dedi. 

KAYNAK: DHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 6
 • Adem 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkan bende sıra aldım ama 30tuz eylülde komşum getirdi 53 randıman gelen fındığı 48 600 kuruşa düşürdü memurunun memurlar insanları 2000 öncesi gibi bezdirmekte buna çare Samsun bafrada komşu fıtığı tüccara verdi Bunadaki alım memurlar çare bunlar devleti millet tin gözünde kötü göstermek
  Cevapla
 • Şükrü 2 ay önce Şikayet Et
  Ben tmo ya fındık verdim 54 randuman geldi. 55.70 brut Fiat 53.87 den net para aldım. Çok da memnunum
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yine kandırdınız bizi sizde 46 tl den alıyorsunuz randıman 53-54 gelirse 47 diyorsunuz yok yabancı madde var diyorsunuz fiyatı aşağı çekiyorsunuz ayıp ayıp
  Cevapla
 • Ordu damat 2 ay önce Şikayet Et
  Kardeş ne alaka bende verdim 55 randıman geldi 56.70 fiyat verdiler kesinti olunca 55 e yakın oldu dekontuda var 941 kg verdim 51360 yatırdılar
  Cevapla
 • Horoz 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Fındık la sözde geçinen üreticiye iyi oluyor beter olsunlar
  Cevapla
 • Levent 2 ay önce Şikayet Et
  Söylediklerin döner seni bulur! insanlar geçimini sagliyor, yaziklar olsun senin gibilere
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle