MHP: EYT defterini bu yasama yılında çözerek kapatacağız

MHP Grup Başkanvekili Akçay, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) defterini, bu yasama yılında, bir daha açılmamak üzere en iyi şekilde çözerek kapatacağız" dedi.

GİRİŞ 26.09.2022 13:28 GÜNCELLEME 26.09.2022 19:40
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Akçay, 1 Ekim'de başlayacak 27. Dönem 6. Yasama Yılını, AA muhabirine değerlendirdi.

Yeni yasama yılının yoğun gündemle başlayacağını vurgulayan Akçay, Meclis açılır açılmaz, yeni bir torba kanun teklifinin TBMM Başkanlığına sunulacağını bildirdi.

Erkan Akçay, "dezenformasyonla mücadele yasası" olarak bilinen, Meclis gündeminde bekleyen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin de yeni yasama yılında yasalaşacağına işaret etti.

Ekimde Meclis'e sunulacak 2023 yılı bütçesinin, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerinin yapılacağına dikkati çeken Akçay, ekim ayı içerisinde ayrıca sözleşmeli personele ilişkin düzenlemenin de Meclis'e sunulacağını belirtti.

"EN KÖTÜ İHTİMALLE YENİ YILIN İLK HAFTASI MECLİS'TEN EYT GEÇER"

EYT'lilerin sorunlarının da yeni yasama yılında çözüleceğini ifade eden Akçay, şöyle konuştu:

"Sözleşmeli personele ilişkin düzenlemeyi ekim ayı içerisinde yapacağız. EYT ile ilgili çalışmaların da kasım ayı içerisinde Meclise gelmesini bekliyoruz. En geç aralık ayının sonunda, en kötü ihtimalle yeni yılın ilk haftası Meclis'ten EYT geçer. Ama biz, aralık ayının son günlerinde bunu yasalaştırmayı hedefliyoruz. Hedefimiz, yeni yıla EYT'lilerin sorunlarını çözmüş şekilde girmek. Cumhur İttifakı ve MHP olarak konunun sahibiyiz, gereken çalışmaları yapıyoruz. Gereken katkıyı da veriyoruz. İnşallah Genel Başkanımızın da dediği gibi EYT defterini, bu yasama yılında, bir daha açılmamak üzere, en iyi şekilde çözerek kapatacağız. Vatandaşlarımız EYT ile ilgili resmi açıklamaları dikkate alsın. Sosyal medyada kara propaganda yapmak isteyenlere, aklı sıra muhalefet yapmak isterken kafa karışıklığı yaratanlara asla itibar etmesin."

"VATANDAŞIN SIKINTISINI BİLİYORUZ, GEREĞİNİ DE YAPACAĞIZ"

MHP olarak sahada çalışmalar yürüttüklerini anlatan Akçay, Türkiye'nin 930 ilçesinde yaptıkları çalışmayı 1 Ekim 2022'ye kadar tamamlayacaklarını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Akçay, sahada vatandaşlarla bir araya gelip onları dinlediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra Türkiye'de, birtakım siyasi yönetim istikrarsızlıkları, hükümet krizleri yaşanmadığı için kararlar seri alınıyor. Vatandaşlarımız da yeni yönetim sisteminden memnuniyetlerini ifade ediyorlar. Dış politikadaki gelişmelerden, Türkiye'nin güçlenmesinden ziyadesiyle memnunlar. Sanayi tesisleri işliyor. Tarımda üretim devam ediyor. Sadece son bir yılda, döviz artışlarından kaynaklanan, enerji maliyetindeki artışlardan yakınma söz konusu. 6-8 ay öncesine göre bu yakınmalar, umuda dönüşmüş durumda. Gerek fiyat artışlarıyla, gerek enflasyonla mücadelenin başarılı olacağına vatandaşımız inanıyor. Bu konuda güven ve bir inanç söz konusu. Cumhur İttifakı olarak vatandaşın sıkıntısını biliyoruz, gereğini de yeni yasama yılında yapacağız."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 107
 • Baggal 2 ay önce Şikayet Et
  99 öncesi neyse o şeklindeki çözüm en kral çözümdür ...kimsenin diyeceği kalmaz herkeste helal olsun bu hükümete der .
  Cevapla
 • gök kızıl girsin 2 ay önce Şikayet Et
  insallah yeniden bir yas sarti getirmeyinde aman diyim kaş yapayım derken göz cikartmayin
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Bu hükümet EYT yi hakkıyla çözerse ölene kadar oyum reise
  Cevapla
 • talip 2 ay önce Şikayet Et
  eyt li mağdur değil hepsi çalışıyor fabrikalar işçi bulamıyor nerden çıktı emeklilik
  Cevapla
 • FAGO58ODABURDA. 2 ay önce Şikayet Et
  fabrikalar işçi bulamıyor diye eyt lı emekli olmasınmı seni gidi haksız seni.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  İşsiz eyt lilere öncelik tanınsın...
  Cevapla
 • aynur 2 ay önce Şikayet Et
  eyt gayri herkes çocuk yaşta emeklilik olacak bu ülkede kim çalışacak benim çalıştığım fabrika 200 kişi eyt çıkarsa 160 kişi gidiyor kim calisacak
  Cevapla
 • FAGO58ODABURDA. 2 ay önce Şikayet Et
  Eyt liler eyt li olmaya devam etsin hiç durmadan eşşek gibi çalışsın demi.Allah muhafaza çalıştığınız fabrika batarda bende eyt liyim bende çalıştığım fabrikada eşşek gibi çalışmaya devam ediyim emekli felan olmuyum yoksa benim çalıştığım fabrikada batar demi maazallah.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  53 yaşındayım işsizim aynı zamanda üniversite mezunu çocuğum var o da iş arıyor daimi, sizin fabrika nerde Benim çocuğu oraya göndereyim.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Gençler çalışacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle