Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde üstüne müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işverenlere müjdeyi vererek, "Çalışanlara nakden ödenen yemek faturaları da vergi istisnası kapsamına girecektir" dedi.

GİRİŞ 25.09.2022 16:22 GÜNCELLEME 25.09.2022 17:12
Bu Habere 111 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri programına katıldı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Odamızın 140. yılı özel ödüllerini takdim edeceğimiz isimleri ve kurumları takdir ediyorum. Bugün 640 bini aşkın üyesiyle dünyanın en büyük kurumu olan bu odamız faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye hangi dönüşümlerden geçtiyse İTO'da benzer durumlar yaşamıştır. İTO da Sultan 2. Abdülhamid Han'ın ülkemize kazandırdığı bir kurumdur. 

Koronavirüs salgını döneminde iş dünyamızın bu krizden en az şekilde etkilenmesi için İTO ile çalışmalar sürdürdük. 

Büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası gayretlerimizde en büyük desteği İTO'dan bekliyoruz. Gücü ve etkisi giderek genişleyen Türkiye'nin ticaret insanlarını iş dünyamızın elemanları olacaktır. Kardeşlerim yapacak çok işimiz var, bunları da sizlerle birlikte başaracağız. Emeğinizin, gayretiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye'nin son 20 yılında en önemli kalkınma adımlarını gerçekleştirirken aynı zamanda birçok tuzakla saldırıyla mücadele ettik. 

Önceleri finans mekanizmaları ile yürütülen saldırılar 2018'den beri Türk ekonomisine saldırı açıkça yapılmaktadır. Alternatif bir ekonomi politikasını hayata geçirdik. Türkiye ekonomi modelinin hedefi, ülkemizi yatırım, istihdam ve cari fazla yoluyla büyütmek olmuştur. Önce salgın, ardından Rusya-Ukrayna savaşı tüm dengeleri kökünden sarsmıştır. Bizi en ağır şekilde eleştirenler bile şimdi geldiğimiz noktada bizimle birleşmişlerdir. 

"PUTİN DE FAİZİ DÜŞÜRMEYE BAŞLADI"

Semerkand Zirvesi'nde ve ABD'de Türkevi'nde yaptığımız liderle görüşmelerde bunu gördük. Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkevi'nde liderleri misafir ettik ve dünyadaki gelişmeleri görüştük. Bu imkanları bize bahşeden Allah'ımıza şükürler olsun. 20 yıldır çalışıyoruz ve oluyor, daha nice nice yatırımlarımız olacak. 

Faiz, enflasyon ve kur dengelerinin aslında hiçbir şeye çözüm sağlamadığını gördük. Enflasyonu faiz oranlarını sabitleyerek kontrol altına almayı artık kimse konuşmuyor. Sayın Putin bizzat, geçmişte yüksek faizi savunurken o da faizi düşürmeye başladı ve 8,6'ya kadar indirdi. 

YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Yatırımcılara sesleniyorum, gelin biz kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizleri yatırıma davet ediyorum. Çünkü düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar istihdam sağlayacaktır. Üretim sağlayacaktır, ihracatı artıracaktır ve cari fazlayı da lehimize dönüştürecektir. 

İnşallah Karadeniz'den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımız zaman, devran çok daha farklı dönmeye başlayacaktır. Ekonomi programımızın araçlarını da buna göre belirliyoruz. Doğru yaptığımıza da yürekten inanıyoruz. Şubat ayından itibaren enflasyonu makul seviyelere indireceğiz. Enflasyonu olması gerektiği gibi tek haneli rakamlara düşürmeye kararlıyız.

BABACAN'A SERT TEPKİ

Altı sıfırı Türk lirasından çıkaran bu Başbakan. Başbakan olur vermedikten sonra sen ne yapabilirsin ya! Ben ekonomi bakanıydım, ben devlet içinde böyle bir süreci işletiyordum, peki Başbakan bu işe olur vermeden sen ne yapabilirsin? Benim milletim bunlara inanmıyor çünkü benim milletim aklı selimdir. Biz hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. 

Küçük esnaflarımıza destek vermede de adımlarımızı atacağız. Hem vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak emlak ve kira fiyatlarını düşürmek için 500 bin konut kampanyasını başlattık. Bununla kalmıyoruz, seçimlerin akabinde de 2. etaba başlayacağız. 200 bin konutun temelini yakında atıyoruz. 

ERDOĞAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

İlk müjdemiz çalışanlara ödenen yemek ücretlerinin vergi istisna rakamlarının değiştirilmesiyle ilgilidir. Yıl sonunda yeniden değerleme oranına göre bu rakamı belirleyeceğiz. Yemek ödemelerinde restoran, lokanta ve yemek kartı kullanma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Çalışanlara nakden ödenen yemek faturaları da vergi istisnası kapsamına girecektir. İşverenlerin üzerinden işlem maliyetini kaldırmış oluyoruz. 

Çalışanlara yapılacak elektrik ve doğal gaz ödemelerinden vergi ve prim yükü kaldırılmasıyla ilgilidir. 2023 Nisan ayı sonuna kadar çalışanlara yapılacak elektrik doğalgaz ve ısınma giderinin 1000 liraya kadar olan kısmı gelir vergisi ve sigorta kesintisinden muaf tutuyoruz.

Yurt dışında çalışanlara ilişkin de müjdemiz var. Yurt dışında inşaatlarda Türk işçi çalıştıran işletmeler gelir vergisi ödemeyecekler. Yurt dışında faaliyet gösteren firmalarımızın insanlarımızı istihdam etmelerini istiyoruz. 

Konuşmaların ardından İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İstanbul iş dünyası adına Şükran Belgesi takdim etti.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 111
 • Sadık ERTÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Nafaka mağdurları da artık bir müjde bekliyor. Nafaka yüzünden aileler perişan oluyor. Boşanmalar artıyor. Nafaka kalkar veya makul bir düzenleme yapılırsa boşanmalar azalacak. Tüm uzmanların görüşü bu...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekli olanlara vermeyinde seçimlerde görün bakalım ne olacak,yanlış yoldasınız ysnlış
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Müjdemi. Bırakın bunları da fakirin yediği yumurta, yoğurt, süt, ekmek, bulgur gibi temel gıdalar her gün zamlanıyor, bunlara çare bulsunlar.
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Erdoğan düşük faiz diyorsun ama KGF ne zaman icraata geçecek belli değil . Sayın Nebatiye bi talimat verin ilgilensin konuyla. Kobiler rahatlasın . İşçsine maaşlarını ödesin yatırım yapmak isteyenler yapsınlar. Sayın Başkanım durmak yok yola devam .
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  En iyi cevabı vatandaş verdi veriyor Babacanın yüzüne amca ne dedi seni adam etti bilmedin yazıklar olsun sana dedimi dedi yeterde artar anlayana .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle