Kriz onlara yaradı! Rekor yükseliş

Fransa'da enerji fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle halkın talaşa yönelmesiyle odun satan şirketlerin hisseleri borsada hızla yükselişe geçti.

Kriz onlara yaradı! Rekor yükseliş
Kriz onlara yaradı! Rekor yükseliş
GİRİŞ 24.09.2022 20:53 GÜNCELLEME 24.09.2022 20:54
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Fransız kanalı BFMTV'nin haberine göre, yaklaşan kış öncesi gaz ve elektrikte yükselen fiyatlar, vatandaşları alternatif yakıtlara yöneltti.

HALK ODUNA YÖNELDİ

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz akışını kısıtlamasıyla Fransa'da elektrik ve doğal gaz fiyatları yükselirken, halk ısınmada daha az maliyetli olduğu gerekçesiyle odun talaşına yöneldi.

Ayrıca son iki yıldır devletin yeşil yakıtı teşvik etmesi ve petrol ile kömür kazanlarının kurulumunun yasaklanması oduna rağbeti artıran başka bir neden oldu.

Talaşlı Isınma Ulusal Birliği Propellet verilerine göre, 2020 ve 2021 yılları arasında talaş sobası satışları yüzde 41, talaş kazanı satışları ise yüzde 120 artış kaydetti.

Talebin çoğalmasıyla talaş fiyatları da ton başına 300-400 avro arasında artış yaşadı.

BORSADA ODUN PATLAMASI

Odun ile talaş satışıyla tanınan Fransa merkezli bazı şirketlerin hisse değerleri borsada yüzde 700'lere varan yükseliş yakaladı.

Fransa Yanıcı Madde, Yakıt ve Isıtma Federasyonu yakın zamanda ülkede yakacak olarak odun talaşına yönelik yüksek bir talep yaşandığını açıklamıştı.

Taleplerin yüksek olması nedeniyle odunda büyük bir arz açığı yaşanırken enerji kıtlığı korkusu tüketicileri kış gelmeden odun stoku yapmaya yöneltmişti.

Öte yandan Fransız basını, Rus gazı kesintisi ve enerji kıtlığı nedeniyle ülkede 2023'ten itibaren saat/megavat bazında gösterge elektrik fiyatının 1075 avroyu görerek tarihi bir rekor kıracağını yazmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 44
 • Hasan AĞA 2 ay önce Şikayet Et
  Onlar bize arabalar satıyorlar bizde onlara Soba satıyoruz .
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu iklim krizi :)
  Cevapla
 • Zeyneppp 2 ay önce Şikayet Et
  Alma mazlumun ahıni Sömürgenlerin sonu .... milletin ülkelerine çöktüler ... eninde sonunda Ilahi adalet işliyor...
  Cevapla
 • balatlı 2 ay önce Şikayet Et
  Bizdeki Kömür Fiyatlarından Bahsetin SİZ Bırakın Avrupayı
  Cevapla
 • Umit 2 ay önce Şikayet Et
  Heryer ateş yangını.sen güle oynaya gecinecen yani...ozaman seni öyle gecindirecem diyenlere oy ver.verde nasıl geciniyorsun bı gör...
  Cevapla
 • Çorumlu 2 ay önce Şikayet Et
  Beyenmiyorsan Avrupa'ya gidebilirsin
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Açıkta kalan bir yerinmi var.
  Cevapla
 • corumlu19 2 ay önce Şikayet Et
  dinsizlerin hakkında bir imansız putin geldide yetti helal olsun putin yanındayım...hem avrupaya ders verdin hem içimizdeki avrupa sevici hainlere ders veriyorsun..artık onlarında avrupa hevesi kursaklarında kalmıştır..nasılsa 2-3 aylık maaşla evde alamazlar arabayıda rüyada görürler...hatta aldıkları maaşları ısınmalarına dahi yetmez..
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  daha daha daha beter olsunlar insaallah!!! tek eksik Cin-Kuzey kore ABD yi atom bombalariyla Rusyada Ab yi vuracak dünya nefes alacak yunanlilar kendilerini denize atacak israil fare yavrusu gibiu filistinlerinin her haklarini geri vermek zorunda kalacaklar Azerbeycan topraklarinin tamamini alacak suriyede tekbir kafir askeri ve lagim fareleri kalmiycak hepsi geberecekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle