TOKİ'den ev alan vatandaştan fahiş taksit yalanına cevap

Fahiş taksit yalanına TOKİ’den ev alan vatandaş yanıt verdi. 2017’de arsa üzerinden anlaşma yaptığını belirten Mustafa Severcan, "2017’de 1.229 TL olan taksit, şu an 2.235 lira" dedi.

GİRİŞ 24.09.2022 14:36 GÜNCELLEME 24.09.2022 15:36
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

TOKİ'den hak sahibi olan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 500 bin sosyal konut projesini hedef alan kara propagandayı çürütecek açıklamalar yapmaya devam ediyor. Kampanyayı baltalayıp vatandaşta karamsarlık yaratmak isteyen kesimlerin, fahiş taksit iddiaları, TOKİ'den ev alan vatandaşların kamuoyuyla paylaştıkları taksit ödeme dekontlarıyla bir kez daha çürütüldü.

Kayaşehir'deki TOKİ projesinden 5 yıl önce arsa üzerinden anlaşma yapıp ev sahibi olan bir vatandaşın taksit tutarı aradan geçen 5 yıllık süreçte sadece yüzde 82 artarken, aynı dönemde memur maaş artışı yüzde 202 oldu. 5 yıl önce emekli maaşının yarısı TOKİ'nin taksit ödemesine giderken, bu oran 2022'de beşte bire kadar geriledi.

1.229 TL'DEN 2.235 LİRAYA ÇIKTI

Sabah'ın haberine göre, Kayaşehir 18. Bölge'deki TOKİ projesinden 2017'de ev sahibi olan Mustafa Severcan, aynı yılın mayıs ayında ilk taksitini bin 229 lira 88 kuruş olarak ödedi. 66'ncı taksitini 20 Aralık 2022'de 2 bin 235 lira 20 kuruş olarak ödeyecek olan Severcan, "Güncel yıllık enflasyon yüzde 80. TOKİ konut taksitinde 5 yıllık toplam artış ise yüzde 82. Takside ilk başladığımda emekli maaşımın yarısıydı. Şimdi 5'te birine denk geliyor. Vatandaşlar hiçbir tedirginlik yaşamasın" dedi. Severcan, fahiş fiyat artırımlarının söz konusu bile olmadığını kaydetti.

HER TÜRLÜ KOLAYLIK SAĞLANDI

Mustafa Severcan, "56 yaşındayım. Kayaşehir 18. Bölgedeki kampanyasına girdim. Taksitlerim 2017'de başladı. Net 104 metre kare bir ev. Arsa üzerinden anlaşma yaptık. Süresinde bitirilip teslimatlar yapıldı. Devlet vatandaşını olağanüstü koruyor. Yüksek artışlar kesinlikle olmuyor. Korkulacak bir şey yok. Pandemi döneminde herhangi bir artış yapılmadı. Taksitleri ilerleyen dönemde aldı. Vatandaşlar hiçbir tedirginlik yaşamasın" diye konuştu.

İNDİRİM KAMPANYASINDAN 201 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ), borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut, işyeri ve arsa alıcıları için kampanya başlatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği indirim kampanyasında detaylar da belli oldu. Kampanyadan 201 bin 371 konut ve işyeri alıcısı yararlanabilecek. Her yıl yapılan indirim kampanyasında geçmiş yıllarda yüzde 20-22 indirim yapılırken, bu yıl bu oran yüzde 25'e çıkarıldı. Kampanya için başvurular dün başlarken, indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25'inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 25 indirimden yararlanabilecek. Borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen arsa alıcıları için yüzde 12.5 indirim yapılacak.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 78
 • Ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yukarıdaki vatandaşın her cümlesi doğru ama merak ediyorum maaşının 5 te birine denk geliyorsa maaşı 11000 TL olması gerekir bu ülkede bu kadar yüksek alan emekli varmı yada bu kişi nerden emekli ona bakmalı teşekkürler
  Cevapla
 • özmuşlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç inandırıcı gelmiyor. Dövize endeksli mevduatlarla ödenen heybere paralar bu yöntemle milletten geri alınacak. Az bir şey kafa çalıştıran bu oyuna gelmez. Seneye mevcut iktidar seçilmeme durumunda ne toki kalır ne verilen vaatler..... !!!!!!!!!!! Gelen kişi ilk iş olarak tokinin fişini çeker.. Benim düşünceme göre.... Bana pek mantıklı gelmiyor.. !
  Cevapla
 • Havjav 1 yıl önce Şikayet Et
  Tokiye baş vurdum çıksın da bida düşünürüz 360 bine ev aldım topraksan yapamdı mutahit şuan 2,5 milyon evin değeri ypmadı hala ben ödeme yapmadan bekliyorum bakalım
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  faiz haram diyen başkanımız toki alacaklara faizsiz kredi versin verebiliyorsa.
  Cevapla
 • AÇIZZZZZZZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Dar gelirli yapılıyor madem bu evler niye memur MAAŞINA endeksli asgariye endeskleyin memurla asgari arasında en az 5 bin TL var bu düzeltilmeli bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle