İngiltere Merkez Bankası faiz artırdı: Son 14 yılın en yükseği

İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25 ile son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarma kararı aldı.

İngiltere Merkez Bankası faiz artırdı: Son 14 yılın en yükseği
İngiltere Merkez Bankası faiz artırdı: Son 14 yılın en yükseği
GİRİŞ 22.09.2022 14:24 GÜNCELLEME 22.09.2022 14:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, politika faizinin 50 baz puan artırılarak yüzde 1,75'ten yüzde 2,25'e çıkarılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

BoE Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde, kurulun beş üyesinin politika faizinin 50 baz puan, üç üyesinin ise 75 baz puan artırılması yönünde oy kullandığı bildirildi.

Ülkede enflasyonun ağustos ayındaki rapora kıyasla ekim ayında yüzde 11’in hemen altında, daha düşük bir seviyede gerçekleşmesinin beklendiği kaydedilen karar metninde, buna rağmen enerji fiyatlarındaki artışın doğrudan ve dolaylı etkisinin yansımasıyla önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 10 seviyesi üzerinde seyretmesi, sonrasında ise düşüşe geçmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Böylece BoE, geçen yılın aralık ayından bu yana ülkede son 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonun kontrol altına alınması amacıyla peş peşe 7. kez faiz artırma kararı almış oldu.

Ülkede enflasyon ağustosta yıllık bazda yüzde 9,9 seviyesine yükselmişti.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 2
  • Misafir 1 gün önce Şikayet Et
    Şimdi bu oranlara bakıyorım da yıllardır ne durumdaymışız şimdi de onlara bakınca yine diplerdeyiz demekki bi yüz yıl sonra ancak onların seviyelerine ve alım gücüne sahip olacağız şu nu anladım ki koalisyon veya iktidar çözüm değil bu devlet politikası olmalı üşkede yoksa bu ekonomi daha salıncak givi daha çok sallanır inen binenler hariç ama ?
    Cevapla
  • hilali ahmer 2 gün önce Şikayet Et
    Bi sen kalmışdın geç kaldın
    Cevapla