Bakan Vedat Bilgin'den 'asgari ücrete zam' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammına ilişkin, "Aralık ayı geliyor, yeniden değerlendirip konuşacağız. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Bakan Vedat Bilgin'den 'asgari ücrete zam' açıklaması
Bakan Vedat Bilgin'den 'asgari ücrete zam' açıklaması
GİRİŞ 22.09.2022 13:36 GÜNCELLEME 22.09.2022 13:49
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) 2023'e Doğru Şehir Buluşmaları programı Aydın'da gerçekleştirildi. Program çerçevesinde Aydın'a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Partili heyetle birlikte DSİ Misafirhanesi'nde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, dünyada ekonomik krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çekti. Türkiye'nin dünya genelinde enflasyon ile çok iyi şekilde mücadele ettiğini ifade eden Bakan Bilgin, "Türkiye, dünyada derinleşen krizi büyüyerek aşacak" dedi.

"TARİHİ BİR ZAMANDAN GEÇİYORUZ"

Batı'nın her geçen gün hegemonyasını kaybettiğini ve bunu kabullenmediğini ifade eden Bakan Bilgin, "Bu buluşmalar aynı zamanda siyasi etkileşim anlamında çok değerli. Burada size Türkiye'nin nerede durduğuna dair bazı konuları paylaşmak istiyorum. Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler'de ortaya koyduğu meseleler ve sorunların nasıl çözümleneceğine dair önemli bakış açısını ortaya koydu. Bütün krizler Batı'nın hegemonyasının çöküşü olarak değerlendirildi. Bu son yüzyılda Amerikan hegemonyasının da çöküşü gerçekleşti ama bunlar çökerken aslında eski usulle kabullenmemeye devam etti. Yani Batı, ekonomik üstünlük ve sömürüsünü artırdığı süreçte bu bağımlılık ilişkilerini kaybediyor. Ama kendi konumunu bir müddet daha sürdürmenin yolunu başka yerlerde arıyor. Baskı ve şiddet araçlarıyla bunu sürdürmek istiyor ama yanlış bir yolda ilerliyor. ABD ise aynı şekilde dünyada savaşlar çıkartıyor, iç savaşlar çıkartıyor. Terörü de bu yüzden destekliyor. İstikrarsız hale getirdiklerini kendine bağımlı hale getirmek istiyor. Ortadoğu'da egemenlik ilişkisini devam ettirmek istiyor. Bütün bunlar Batı'nın krizini devam ettiren gösterge. Bütün dünya değişiyor. Batının gücü doğuya kayıyor. Batılı bilim adamlarına göre Çin yükseliyor. Şimdi ise bütün Asya ayağa kalkıyor. Hindistan yükseliyor. Ortadoğu değişiyor. Batı eski düzenle kurduğu hakimiyetini kaybedeceğini görünce şiddete dayalı politikasını sürdürüyor. Ama karşısına Türkiye çıkıyor. En son 15 Temmuz'da darbe ile Batı, militarizm gücünü kaybetti. Türkiye bağımsızlık doğrultusunda gücünü ortaya koydukça, Batı'nın bu siyasetine Türkiye'den cevap geldi. Dolayısıyla dünyanın değiştiğini, Batı kendi hegemonyasının değiştiğini kabul etmek zorunda. Zaten kabul edecek ama dünyaya kanlı savaşlar yaşatarak değil. Tarihi bir zamandan geçiyoruz. Ama dünya yeni bir döneme, barışa, huzura, bu sömürü ilişkilerinin bittiği döneme girecek. Bunu Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde de gördük. Biz yaklaşık 100 yıl Batı yörüngesinde kalmış bir ülkeyiz. Bağımsız Türkiye lafını, siyasette bir değer haline Türkiye'nin milliyetçileri ve muhafazakarları yapıyor. Dolayısıyla yeni bir dönem başlıyor, biz siyaset yapıyoruz. Toplumumuzun sorunlarını çözmek zorundayız. Bu bakımdan Türkiye'nin sorunlarının üstesinden gelmek hem sorumluluğumuz hem görevimiz" dedi.

"ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ"

Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceklerine vurgu yapan Bakan Bilgin, "Pandemiden sonra dünyada meydana gelen iki büyük olay var. Biri enerji, ikincisi ulaştırma sistemleri ile ortaya çıkan üretim problemi ve enflasyon. Enflasyon en fazla bizi etkiliyor. Çünkü enflasyonun ABD'de yüzde 7 olması çok ciddi problem ama orası 20 trilyon dolardan fazla ekonomi. Türkiye 1 trilyon değerde buna rağmen Türkiye enflasyona karşı güçlü bir mücadele veriyor. Bunda iki yaklaşım var. Birisi ekonomiyi soğutup, daraltarak mücadele etmek. Diğeri büyüyerek, üreterek, ihracat yaparak. Türkiye bu ikincisini yaptı. Bunun bir bedeli var tabii. Türkiye Devleti de bu konuda çok kararlı olarak ücretlerimizi koruyan bir sosyal politika uyguluyoruz. Türkiye tarihinde ilk defa asgari ücret yüzde 50 oranında arttı. Baktık yetmedi daha sonra yüzde 30'luk bir artış daha yaptık. Yani matematiksel olarak yüzde 80 oranında bir asgari ücret artışı yaptık. Aralık ayı geliyor, yeniden değerlendirip konuşacağız. Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Adil bir şekilde herkese ek gösterge vereceğiz. Kamu çalışanlarımızla yaptığımız sözleşmede belirlediğimiz ilkeleri gerçekleştirdik. Enflasyon farkında refah payını içeren düzenleme yaptık" dedi.

Konuşmasında EYT meselesine de değinen Bakan Bilgin, "EYT meselesini çözeceğiz. Aralık ayında Meclise intikal ettireceğiz. Onu tarihe karıştırıyoruz. Taşeron işçiliğinden geçmeyen yaklaşık 90 bin kişilik bir kitle var. Onların sorunlarını çözüyor, kamuda kadroya alıyoruz. Dolayısıyla Türkiye tüm sorunlarını çözüyor. Bunları seçim kazanmak için mi yapıyoruz. Hayır, biz zaten seçimi kazanacağız ama bunları görevimiz olduğu için yapıyoruz. Milletimiz endişe etmesin bu enflasyonu da çözeceğiz. Çünkü Türkiye, ekonomiyi geliştirerek, büyüyerek bu sorunları aşacak. Dünya krizi derinleşerek artıyor ama Türkiye büyüyerek bu krizi aşacak" dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise, "Her şeyi kampanya süreci ile ortaya koyarsınız. Biz de 2023'e Doğru Şehir Buluşmaları olarak kampanyamıza başladık. Sokak sokak gezerek halkımızı dinlemeye devam edeceğiz. Hem 2023'e kadar hem de 2023 seçimlerinden sonra neler yapacağımızı halkımızla paylaşma imkanı bulacağız. Bunu daha da artırarak yolumuza devam edeceğiz. Bu ivmeyi 2023 seçimlerinden sonra yeni vizyonla devam ettireceğiz. Cumhur İttifakı olarak çok hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Biz bu ülkenin önünü çok daha ileri açmak için 20 senedir önemli mesafeler kat ettik. İnşallah 2023'ten sonra Türkiye'nin yeni bir yüzyılı başlıyor. Bu buluşmalar ile milletimizle birebir diyaloğu daha da artırarak açık farkla seçimi kazanacağız, açık farkla birinci olacağız" dedi.

Programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti MKYK üyeleri, AK Parti Aydın, Muğla, İzmir, Manisa ve Denizli milletvekilleri, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık ile Cumhur İttifakı üyesi partilerin üyeleri katıldı.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 26
 • gök kızıl girsin 1 gün önce Şikayet Et
  galiba EYT yi 08.09.1999 oncesi neyse oyle verecek Tarihe karistiracagiz demek bu olsa gerek.hadi bakalim yapta gorelim
  Cevapla
 • Ali veli 2 gün önce Şikayet Et
  Devletin de işi zor bir kısım emekli olmak istiyor başka kısım zam bekliyor diğer taraftan kadro isteyen işciler... Bı yandan savunma sanayine kaynak lazim bir baskasi hava kuvvetlerine acil uçak alımı lazım.. devlet yönetmek te kolay degil :)
  Cevapla
 • Ahmet 2 gün önce Şikayet Et
  Kaptan dalgalı denizde belli olur. İlk dalgada savrulduğumuza göre kaptanda sorun var.
  Cevapla
 • Tuğlu... 2 gün önce Şikayet Et
  Ama dünya yeni bir döneme, barışa, huzura, bu sömürü ilişkilerinin bittiği döneme girecek. Yanılıyorsun bakan bey, kıyamete kadar fitne artarak devam edecek...
  Cevapla
 • Nokta 2 gün önce Şikayet Et
  Eyt çıkacaksa herkese çıkmalı sadece eylul 99oncesi olanları kapsarsa ben sandıkta gerekeni yaparım ne yani Eylül 1999oncesi olanlar 45 yaşında emekli olacak ekim 99sonrasi olanlar 60yasinda emekli olacak yok öyle Eyt 99 öncesi sonrası ayrımı yapilmadan kadınlar 50 51 yaşında erkekler 52 53 yaşında herkes emekli olabilmeli sadece eylul 99oncesini kapsayacaksa EYT kesinlikle çıkarılmamalıdır
  Cevapla
 • Halo dayı 1 gün önce Şikayet Et
  senin niyet belli zaten. bugüne kadar da oy vermedin belli ki. simdi kuru gürültü. devlet sana altin tepside anahtar verse yine yaranamaz. 7 li masaya layiksin
  Cevapla
 • alo 2 gün önce Şikayet Et
  saçmalama kimse 45 yaşında emekli felan olamaz git 6 lı masaya
  Cevapla
 • beşiktaş 2 gün önce Şikayet Et
  kardeş çok doğru söylüyon 1999 ve öncesi 45 ,50 yaş 1999 sonrası 60 yaşında emekli olursa bu hiç adaletli olmaz kişisel hukuka aykırıdır 2000 ve sonrasıda kademeli yaş getirilmelidir 2000 ve sonrası mağdur edilmemelidir bir tarafı sevindirirken bir tarafı magdur edilmemelidir emeklilik yaşında 10, 15yıl fark olmaz olursa herkes anayasa mahkemesinin yolunu tutar
  Cevapla
 • Maalesef 2 gün önce Şikayet Et
  Fiyatlar düşmeden zam fayda etmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle