Merkez Bankası faizi yüzde 12'ye indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül ayı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini bir puan indirerek yüzde 12'ye çekti.

GİRİŞ 22.09.2022 14:02 GÜNCELLEME 23.09.2022 06:21
Bu Habere 364 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini yüzde 13'ten yüzde 12'ye indirdi. Merkez Bankası, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye'nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

2022'NİN İLK YARISINDA GÜÇLÜ BİR BÜYÜME OLDU

2022'nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir.

KREDİLERİN BÜYÜME HIZI YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir.

DEZENFLASYONİST SÜRECİN BAŞLAYACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTE

Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir.

KURUL, FAİZİN 100 BAZ PUAN DÜŞÜRÜLMESİNE KARAR VERDİ

Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir.

Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

ENFLASYONDA YÜZDE 5 HEDEFİNE ULAŞINCAYA KADAR TUM ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDİLECEKTİR

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir."

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 364
 • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
  Söylemiştim ! ! Ek Hesap'ınız için; faiz oranının aylık % 1.63 olarak uygulanacağını bilgilerinize sunarız.
  Cevapla
 • ümit 2 ay önce Şikayet Et
  tek kararla faizi sıfırlıyacaksın dövizi halkın elinden alacaksın ihracatçı veya ithalatçı gelecek alış satış mal bedeli olan dövizi devletten alacak parası olan halk üreten fabrikaların hisselerini alarak faizden kurtulacak Türkiye'de satılan tüm ürünlerin makul kar oranlarını tesbit edip bir daha zam yapma bahanelerini ortadan kaldıracaksın bir kilo salça 125 TL olamaz yarım kilo makarna 15 tl olamaz bir kilo biber 25 tl olamaz bir kilo somon balığı 280 tl olamaz bir kilo toz şeker 30 tl olamaz bir paket sabun 50tl olamaz şampuan 95 tl olamaz saymakla bitmez el insaf
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 ay önce Şikayet Et
  Politika faizi sıfıra düştüğünde ! İthal aldığınız malların üzerinde kul hakkı kalmıyor ! ama politika faizi sıfırın üzerindeki her türlü durumda kredi kartı kullanmak zorunda olan insanların hakkını üzerinize almış oluyorsunuz ! Bu sebeple politika faizi her devlette mümkün ise sıfır olmalıdır ! Devletimizde bu bilinçle hareket ettiği için ülke içindeki kendini bilmez (sözde) EGOnomist tarafından haksız yere eleştiriliyor ! Politika faizi doların yükselmesini önlemek (zenginlerin daha kolay ithalat yapmasını ) ABD mallarını ülkeye sokmak için bir TUZAK tır ! Üreteceğiz ! konunun özü budur ! Herkes buna göre kendini ve işini yapılandırsın !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 ay önce Şikayet Et
  Dolar yükselecek diyenlere gelince ! PPK faizi artırınca sizin ucuza aldığınızı zannettiğiniz ithal malların (sizin ödemediğiniz kısmını) kredi kartı faizleri üzerinden vatandaş ödüyor ! Yani satan her türlü alacağını alıyor ! Sizin bindiğiniz mercedesin yarı parasını halk ödüyor ! Sizde kul hakkına girmediğinizi zannediyorsunuz !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 2 ay önce Şikayet Et
  Burada devleti eleştirenler "Bak ameriga ve dünya faiz artırıp bankaların (zenginlerin) cebine para goyuyo, siz niye goymuyonuz" diyor ! Devlet ise zengin zaten zengin vatandaş bu parayı cepten ödemesin diye faiz indiriyor ! Zaten ihracat tavan yaptı zengin zaten zengin !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle