İçi kırmızı elma kanser hastalarına şifa

Ardahan'ın Posof ilçesinde yetiştirilen ve içinin de dışı gibi kırmızı oluşuyla dikkati çeken coğrafi işaretli elma, tam bir şifa deposu. Şifa deposu içi dışı kırmızı elmada hasat dönemi başladı.

GİRİŞ 22.09.2022 01:45 GÜNCELLEME 22.09.2022 14:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Posof yöresinde 26 çeşit elma yetiştirildiğini belirten çiftçiler, içi ve dışı kırmızı olan elmaların kanser hastaları başta olmak üzere gelişmekte olan spastik özürlü çocuklar, diş eti hastalığı, öksürük, bronşit ve karaciğere iyi geldiğini söyledi. Normal elma gibi yetişen ve olgunlaşan elmalar, iyice olgunlaştıktan sonra hem içi hem de dışı kırmızı bir renge bürünerek toplanmaya hazır hale geliyor.

Çiftçilikle uğraşan emekli öğretmen Adnan Bozyiğit, "İklim değişikliği emeklerimizin karşılığını almamıza olumsuz etki ediyor" dedi.

Bozyiğit, bu dönem gerekli nem ve kırağı beklediklerini söyleyerek, "İçi dışı kırmızı elmanın olgunlaşması için bekleyip emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Ama iklim değişikliği emeklerimizin karşılığını almamıza olumsuz etki ediyor. Son 2 hafta içinde gerekli nem ve kırağı oluşursa elmamızın içi de dışı gibi istenilen kırmızılık olacak. Bu elma genel manada iklim şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. İklim şartları uygunluğuna göre elmanın içi tam kırmızılaşıyor. Ama iklim şartları olumsuz gittiğinde elma beyaz kalıyor, ya da çok az kırmızılaşıyor" dedi.

"İçi dışı kırmızı elmaya talep kanser hastalarından"

En büyük talebin kanser hastaları tarafından geldiğini söyleyen Bozyiğit, elmanın en önemli özelliğinin diğer elmaların kabuğunda olan antosiyanin bu elmanın etinde de var olması olduğunu söyleyerek, "Elmanın kurutulup tüketilmesi çok faydalı. Doktorların kayısıyı kurutup tüketmelerini tasfiye ettiği gibi bunda da aynı durum söz konusu. Çünkü Bu elma besin oranını sapından alıyor. Ayrıca bu elmanın kabuğundan içe doğru emme özelliği var, yani lifleri var. Bu lifler sayesinde elma içe doğru güneş ışınlarını alıyor. Bu özelliklerinden dolayı da birçok hastalığa şifa kaynağı oluyor. Kanser hastalığı başta olmak üzere, Şeker hastalığı, gelişmekte olan spastik özürlü çocuklar, diş eti hastalıkları, karaciğer, sindirimi kolaylaştırma özelliği, öksürük ve bronşit için iyi geliyor. Ticari bir ürün olarak Ardahan'ı hem tanıtan hem de sağlık açısından da tüketilecek bir ürün olan bu ürün de hasat dönemi başladı" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Buda bir satış pazarlama yöntemi oldu herhale her önüne gelen kaser e şifa der de bunu tüketipte şifa bulan varmı desek cevap bulamayız kısaca herkez inanmak istediğini duymak istiyor bunlarda satmak istediğini birderde deva gösteriyor bunları geçelim kanıt varmı yok şifa Allahtan heryediğimiz şey için şifa senden rabbim Bismillah de Rabbim kabul eder inşaAllah Amin
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Kim araştırmış?
  Cevapla
 • osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Elmanın Genleri mi değiştirildi acaba
  Cevapla
 • zaza 1 yıl önce Şikayet Et
  elmanın hepsi güzel, ekşisi, tatlısı ayrı 1 lezzet ve şifa. nçkim ne satıyorsa kansere şifa, millet zaten yiyor ama kanserin ne qzaldığı ne bittiğinden bahseden yok. içi kırmızı elma içi bu bu hastalıpa şifadır dyen kişi yarın bu hstalıktan ölürse ne dşyecez, cimriydi yemeye kıyamadı,
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Her gün bir sebze veya meyve bir hastalığa karşı koruyor diye açıklama yapılıyor. Bunları yiyenler hasta olmuyorsa, o kadar hasta ne yiyorlar. Ne yiyeceğimizi anlatacaklarına, zararlı ürünlerin üretilmesi yasaklansın. O elmayı yiyen Posoflular hasta olmuyorsa, demek ki Posofta kanser yok, öyle mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle