Dolar ve altında 'Fed' hareketi! Gözler saat 21'e çevrildi

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına odaklandı. Peki Fed'in faiz kararı ne olacak? Karar açıklandıktan sonra dolar ve altında yön ne olacak? Piyasa uzmanları yanıtladı.

Dolar ve altında 'Fed' hareketi! Gözler saat 21'e çevrildi
Dolar ve altında 'Fed' hareketi! Gözler saat 21'e çevrildi
GİRİŞ 21.09.2022 09:30 GÜNCELLEME 21.09.2022 09:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı bugün açıklanıyor Peki Fed faiz artırımına gidecek mi? Piyasanın beklentisi ne? Dolar ve altın fiyatları faiz kararından nasıl etkilenecek? İşte cevabı...

ÜNLÜ & Co/DAHA tarafından yapılan analizde şu ifadelere yer verildi: "Haftanın en önemli konu başlığı olan Fed toplantısı bugün TSİ 21.00’de sonuçlanacak. Toplantıdan 75 baz puanlık faiz artırımı kararı çıkması bekleniyor. Ancak geçen hafta açıklanan ABD TÜFE rakamının piyasa beklentisinin üzerinde bir değer alması ve çekirdek enflasyonun yukarı yönlü eğilimini sürdürmesi nedeniyle 100 baz puanlık artırım da %20 ihtimalle fiyatlanıyor.

GÖZLER SAAT 21.30'DA!

Fakat %20’lik ihtimal faiz artırımı için düşük bir oran. Ayrıca manşet enflasyon iki aydır aşağı yönlü hareket ediyor. Buna para politikasının gecikmeli etkileri de eklendiğinde Fed’in faiz artırımlarına 75 baz puanla devam etmesi çok daha olası bir senaryo. Bu ölçekte bir artırım tamamen fiyatlanmış durumda. Dolayısıyla toplantı sonrasında piyasaların odaklanacağı asıl nokta Fed’in önümüzdeki aylardaki artırımların büyüklüğüne ilişkin vereceği mesajlar olacaktır.

Bu nedenle TSİ 21.30’da Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar son derece önemli. Fed bu toplantıda ayrıca güncel makroekonomik tahminlerini de açıklayacak. Söz konusu rakamlarda özellikle komite üyelerinin politika faizine ilişkin orta nokta tahminlerinin ve enflasyon beklentilerinin önemli olduğunu ve piyasalarda hareketlilik yaratma potansiyeli taşıdığını düşünüyoruz. Tam tersi bir senaryo da geçerli olmakla birlikte agresif adımların devam edeceğine yönelik sinyaller verilmesinin küresel risk iştahını negatif etkileyen bir unsur olarak çalışmasını bekleriz.

DOLARDA SON DURUM!

Hafta başında 18,30’un üzerini test etmeye başlayan USD/TL FOMC toplantısı öncesinde doların küresel ölçekte dirençli görünümünü sürdürmesi ile bu bölgede kalıcı olmaya başladı. Teknik açıdan bakıldığında ise geçtiğimiz haftaki bültenlerimizde dikkat çektiğimiz 18,2650 seviyesinin aşılmasının ardından kısa vadeli risklerin yukarı yönlü olduğunu söylemek mümkün. Ancak görünümde belirleyici olacak nokta ise net şekilde Fed’in bugün atacağı adımlar ve vereceği mesajlar olacaktır."

FED’İN FAİZ KARARI NE OLUR, BEKLENTİLER NEDİR?

İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Beklentimiz 75 baz puan artış yapması şeklinde. Piyasanın da bu yönde bir öngörüsü var. Aslında ‘bu ay daha ılımlı bir geçiş olur mu?’ diye görüşler vardı ama son gelen enflasyon datası yine ibreyi şahin tutuma doğru çevirdi.

FAİZ KARARI ÖNCESİ PİYASALADA DURUM NE?

Enflasyon datasıyla beraber riskli varlıklardan yeniden dolara bir yönelim oldu. Altın da bu sebepten ötürü dolar karşısında yine değer kaybeden varlıklardan biri oldu.

Endeksler, riskli varlıklar, kripto piyasası hemen hemen her yerde yatırımcılar dolara geçiş için bu varlıklarda satışı tercih etti.

Fed’in burada atacağı adımdan sonra önümüzdeki dönem için vereceği sinyaller sonrasındaki fiyatlamaları belirleyecek.

‘100 BAZ PUAN İHTİMALİ BASKI KURUYOR’

75 beklentisi olmasına rağmen 100 baz puan ihtimali de bir baskı kuruyor. Fed genellikle önden yüklemeli faiz artırımlarını seviyor. İşi sıkı tutup enflasyonu daha hızlı kontrol altına alabilmek için ‘bu dönemde 100 baz puan artırıma gider mi?’ beklentisine sahip olanlar var.

Bu baskıyı artırmaktadır. Ancak piyasanın geneli 75 baz puana geçip şahin tutumla sıkı duruşunu pekiştirebilir.

FED FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARINDA YÖN NE OLUR?

Eğer beklenildiği gibi 75 baz puan artış olursa altın fiyatlarında bunun fiyatladığını düşündüğümüzden etkisi nötr olacaktır. Eğer sürpriz bir 100 baz puan artış görürsek altındaki geri çekilme biraz daha hızlanabilir.

ONS ALTINDA BU SEVİYELERE DİKKAT

Her iki durumda da seviye olarak 1635 önemli bir destek olarak takip edilebilir. Fiyatlamanın olumluya dönmesi durumunda 1680 üzerinde gerçekleşen dengelenme önümüzdeki dönemde kayıpları kapatmak için biraz daha umutlandırabilir.

ALTINDA YIL SONUNDA YÖN NE OLUR?

Fed’in sıkılaştırma sürecine devam edecek olması burada baskıyı hissettirecek. Faiz artışları gelen dataların paralelinde bu şekilde giderse yıl sonuna doğru yönün yukarı dönmesi biraz zor gözüküyor. Alım için daha alt seviyeler fırsat olabilir ancak bu durumu Fed’in sıkılaştırma sürecinde vites küçültmesi değiştirebilir.

Jeopolitik gelişmelerin de altın üzerindeki oluşan baskıda payı var. Burada da Rusya, Avrupa ve ABD gerginliği bir taraftan Tayvan-Çin gelişmeleri yakından takip edilmesi gereken diğer unsurlardır.

‘GRAM ALTINDA 1000 LİRANIN ALTI KRİTİK’

Gram altında durum dolar/TL’nin destek olmasıyla onstaki kayıp kadar sert hissedilmiyor. Önümüzdeki dönemde TCMB’nin faiz politikaları yine genişlemeci olarak devam ettiği sürece bu destek devam edecek gibi duruyor. Ons altına nazaran kayıplar kısıtlı olsa da burada da 1000 TL’nin altındaki fiyatlamalar yine düşüş için kritiktir.

Hem ons hem de dolar tarafındaki rahatlamanın gram altını 1000 TL’nin üzerine atmasıyla burada daha güvenli bir alana geçiş mümkün.

1000 TL’NİN ALTI ALIM İÇİN FIRSAT MIDIR?

Burada da 970 lira seviyeleri destek olarak gözüküyor. Bu noktalara yaklaşımlar altın yatırımcısı için bir fırsata dönüşebilir ancak belirttiğimiz tüm gelişmelerin olumsuz olması durumunda burada 940 TL’yi zarar kes olarak takip etmek yararlı olacaktır."

KAYNAK: MİLLİYET
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • Yurttaş 2 ay önce Şikayet Et
    Malesef enflasyon pahalılık gerçek para olan altına bakıyor merkez bankalarıda altına ayar vermek için banknotta oyunlar oynanıyor mesela şu kadar keğıt getirene bir top keğıt hediye gibi.... istediğin kadar faizde yükseltseler sonunda 100tl ile üretilen 20 kamyon keğıt yani....
    Cevapla