Tüm gözler Merkez Bankalarına çevrildi

Bu hafta ABD, İngiltere, Çin, Türkiye ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu 25 ülkenin merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacak.

GİRİŞ 21.09.2022 06:35 GÜNCELLEME 21.09.2022 09:41
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul, yaşanan sert düşüşün ardından dün kısmen de olsa toparlanırken küresel piyasalarda etkili olan negatif seyir, yeni haftada etkisini sürdürüyor. Borsa İstanbul'da BİST100 endeksi, önceki gün yüzde 5,26 değer kaybıyla 3.199,54 puana kadar gerilemişti. Borsa İstanbul'da yaşanan olağandışı hareketler üzerine SPK, borsa yöneticileri ve Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği Temsilcileri bir araya geldi. SPK'dan toplantı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, düşüşlerde İş Bankası ve Denizbank'ın Mir ödeme sisteminde çekilmesi ve FED'de karar haftası etkili oldu. Küresel piyasalarda, bugün açıklanacak FED toplantısı öncesi tahvil piyasalarından çıkış hızlandı. ABD'nin 2 yıllık tahvil faizi yüzde 3,97'yle Ekim 2007'den, 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 3,51'le Nisan 2011'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Şahin FED beklentileri ve resesyon endişeleri ile küresel çapta dolar talebi de gücünü korudu. Dolar endeksi dün 110,2 ile son 20 yılın zirvesine yakın seviyelere çıkmasının ardından 109,7'de dengelendi. Dolar endeksindeki yükselişle altının ons fiyatı dün 1.660 doların altını görürken, Brent petrolün varil fiyatı 87,6 dolarla 11 günün en düşük seviyesine kadar geriledi. Halihazırda para piyasasındaki fiyatlamalarda, FED'in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 18 düzeyinde bulunuyor. 100 puanlık bir artış durumunda piyasalarda yeni bir satış dalgası gelebilir.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz indirimi ekonomiyi canlandırır
  Cevapla
 • Yakup hoca 1 yıl önce Şikayet Et
  Kitabı soldan okuyan ekonomistler iktisatcılar dünya derdine düşmüş faizden besleniyorlar. Bilmezlerki biz 632 de tamamlanmış kitapı besmeleyle sağdan okuruz faizi inşallah tek rakamlara düşürürler allahım yöneticilerimize güç kuvvet zihin açıklığı versin inşallah amin
  Cevapla
 • Ev ekonomisti 1 yıl önce Şikayet Et
  O çok bilmiş iktisatcılar tv lerde bizim merkez bank nası unutup faiz indirmez diyor. Bende tam tersini düşünüyorum bizim merkez bank akan suyun önüne kesmez tahminim bu ay 200 ekimde 101 puan faizi indirip sene donu 9.99 tek rakamla kapatmak ve vatandaşın teveccünü yeniden kazanmak faiz sebebse enflasyon sonuç ilkesini ele alırsak 2023 de seneye tek rakamlı faiz ile başlayıp enflasyonu sert bir şekilde hazirana kadar baskılayıp seçime gitmek. Öngürüme göre allahın izmi ile reisimizin talimat ve oluru ile akan suyun önünü kesmeyecek manipulasyonlara geçit vermeyecek.
  Cevapla
 • 1 inci ANDERUN 1 yıl önce Şikayet Et
  100 baz puan faiz indirimi yap piyasalar ucsun ekonomi canlansin
  Cevapla