EPDK’dan Kılıçdaroğlu’nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine cevap

EPDK, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Elektriğe çökme vergisi' ifadesine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, lisanssız elektrik yönetmeliği ile tüketicilere yansıyacak ilave maliyetlerin engellenmesinin hedeflendiği belirtildi.

EPDK’dan Kılıçdaroğlu’nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine cevap
EPDK’dan Kılıçdaroğlu’nun "elektriğe çökme vergisi" ifadesine cevap
GİRİŞ 20.09.2022 16:04 GÜNCELLEME 20.09.2022 16:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinin hedefinin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı bildirildi.

EPDK'den, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Kılıçdaroğlu, Elazığ'da gerçekleştirilen grup toplantısında "EPDK bir karar aldı. 'Fazla elektriği bana satacaksın, sana para vermeyeceğim.' Bu elektriğe çökme vergisidir. Bu ancak olağanüstü koşullarda olacak bir kuraldır. Ortada savaş yok. Yatırım yapılmış, sen onun enerjisine çöküyorsun. Bu da suç. Anayasaya, hukuka, adalete aykırı" ifadelerini kullanmıştı.

"HEDEF, İHTİYAÇ DUYULAN ENERJİNİN ÜRETİLMESİDİR"

EPDK'dan yapılan açıklamada, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun düzenlememize yönelik kullandığı 'elektriğe çökme vergisi' ifadesi haksız bir ithamdır ve gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Zira lisanssız elektrik üretim uygulamasının hedefi, tüketilen enerjinin üretilmesi yani ihtiyaç duyulan enerjinin üretilmesidir. Bunun yöntemi, kuralları bellidir ve bu yolla sağlanan fayda herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil 'bütün tüketicilere' yansıtılır." ifadeleri kullanıldı.

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yöntem ve kurallarının da belli olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"EPDK, YATIRIMCININ ÜRETTİĞİ ENERJİYE ÇÖKMEZ"

"Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir. Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde hedefin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK, hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye çökmez ya da yatırımından ötürü cezalandırmaz. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine, böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir. Kurum olarak düzenlememiz ile ilgili bütün muhataplarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en doğru şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz."

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 7
 • Mizah 2 ay önce Şikayet Et
  Çok şükür çökmeye çalıştıkları göl havzalarından henüz çökme vergisi almadılar. Köprüler bitince hem çökecekler hem haracını alacaklar.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Epdk yönetmelik kargaşası yaşıyor 2019 da şimdi 2022 yılında çıkardığı yönetmeliği çıkarsaydı kimse bir şey diyemezdi sen vatandaşa yaptır sonra ben vazgeçtim de ürettiğini bana bedelsiz vereceksin de akıl alır gibi değil
  Cevapla
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  çökmeyi en iyi sen bilirsin.Chp nin basina nasil getirildiniz Kemal bey!!!
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Mma: Bu adam iftira atmazsa, yalan konuşmazsa ne yapsın, neyi anlatsın.Adapazrı (Sakarya şehrinde) sakarya meydan savaşı olmuş toplanan o yüksek düzeyli kültüre(!) sahip şakşakçılar da alkış tufanı kuparıyor.İşte bu kadar yüksek tarih ve partilerinin kurucusu Atasının dönemini de bu kadar bilgiye sahiptirler, bu nedenden dolayı elektirik üretiminden enerjiden, devlet idaresinden ne anlar.Anlasa da SGK yı yönettiği yüksek perfonmasındaki (!) başarısı gibi yönetir ve anlar.
  Cevapla
 • Hakan han 2 ay önce Şikayet Et
  Bugün Elazığ’da canlı yayında konuşurken Hakimler kanunlara uymak zorunda değil dedi bu şahıstan fazla beklentiniz olmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle