İş Bankası Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı

İş Bankası ve Denizbank Rus turistler arasında popüler olan Mir ödeme sistemini askıya aldı.

İş Bankası Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı
İş Bankası Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı
GİRİŞ 20.09.2022 09:02 GÜNCELLEME 20.09.2022 10:53
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Banka, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, ABD Hazinesi’nin konu hakkındaki açıklamasını gördüklerini ve değerlendirdiklerini belirterek, sistemin kullanımını askıya aldıklarını bildirdi.

Karar, ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Rus Ödeme sistemi Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmasının ardından geldi.

Türkiye, Moskova’nın Ukrayna işgaline tepki olarak Rus kurumlarına uygulanan yaptırımlara dahil olmamıştı. İş Bankası’nın Mir’i askıya almasından sonra Borsa İstanbul’da bankacılık hisselerindeki satışlar yoğunlaştı. BIST 100 endeksinde satışların derinleşmesiyle saat 17:07 itibarıyla devre kesici uygulandı. Borsa İstanbul günü yüzde 5.26’lık değer kaybıyla 3.199 puandan kapattı.

Öte yandan Financial Times'ın haberine göre Vakıfbank, İş Bankası ve Denizbank'ın Mir ile ilgili kararlarına ilişkin haberleri gördüklerini, bununla birlikte Mir politikasında ani değişiklik olmadığını belirtti.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 24
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bundan sonra iş bAnkası benim için bitmiştir.bidaha iş bAnkasına gitmem
  Cevapla
 • Uğur 1 yıl önce Şikayet Et
  2000 yılından bu yana işbankası müşterisiyim gerek hesap gerek kredi kartı gerekse çocuğum için hayat sigortası mevcut, bankanın aldığı bu karar vatana ihanettir abd yunan lobisine hizmettir. En kısa sürede işbankası hesaplarımı tamamını kapatacağım ve umarım tüm gerçek vatan sevdalılarıda bu yönde hareket eder..
  Cevapla
 • Jk 19 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde kendimize düşeni yaparız. İşbankası hesabını,2 Ay sonra maas islemini aktaririz olur biter. Zaten teröristlere kıl'ım. Kucaklayana'da kıl olurum
  Cevapla
 • İbrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  AB ve ABD hizmetçisi siyonisler iş başında
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  düşüşte önceliği kamu bankaları yapıyor iyi analiz yapın hala 10 sene önceki fiyatlarınıda yarısının altında işlem gören halkbank vakıfbank borsa yatırım olmaktan çıkmış batırım olmuş durumda ne karpayı ne temettü bumu yatırım şimdi bu millet herşeyin farkında ve gereğini yapar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle