Fransızların yeni tasarruf tedbiri: Louvre Müzesi piramidinin ışıkları karardı

Rusya-Ukrayna savaşının ardından enerji kriziyle baş başa kalan Avrupa tasarrufa yöneldi. Fransa da ünlü müzesinde karartmaya gitti.

GİRİŞ 18.09.2022 11:15 GÜNCELLEME 18.09.2022 11:59
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, vatandaşların enerji farkındalığını arttırmak ve harekete geçmelerini sağlamak için sembolik adımlar atılacağını  belirtmişti.​​​​​​​

Fransa daha önce Paris'in simgelerinden Eyfel Kulesi'nin ışıklarını kapatmıştı şimdi de ünlü Louvre Müzesi piramidi enerji tasarrufu için erken karartıldı.

IŞIKLAR ENERJİ TASARRUFUNU ÖZENDİRMEK İÇİN SÖNDÜRÜLÜYOR

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nin piramidi, "sembolik enerji tasarrufu adımları" kapsamında 2 saat erken söndürüldü.

AA'nın haberine göre, ülkede enerji tasarrufuna geçişi etkili kılmak ve bu konuda yaygın bilinç oluşturmak için belirli turistik ve tarihi yapılarının ışıklarının normal saatinden önce söndürülmesini öngören kararlar alındı.

MÜZE'NİN PRAMİDİNİN IŞIKLARI ERKENDEN KAPATILDI

Paris sembollerinden biri olan Louvre Müzesi piramidinin ışıkları, normalde her gün yerel saatle 01.00'de söndürülüyor. Bu kapsamda dünyaca ünlü Louvre Müzesi'nin bahçesindeki piramit 2 saat önce karartıldı.

EYFEL KULESİ VE VERSAY SARAYI DA KARATILACAK

Öte yandan Eyfel Kulesi'nin aydınlatması da Paris Belediyesi'nin kararıyla 23 Eylül'den itibaren artık her gün erkenden karartılacak. Ayrıca tarihi Versay Sarayı'nın ön cepheyi aydınlatan ışıkları, gelecek haftadan itibaren 1 saat erkenden kapatılacak.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 3
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bu daha başlangıç karakış kapıya dayansın felekleri şaşacak
  Cevapla
 • Ayazagalı 2 ay önce Şikayet Et
  İnşallah hayatınız kararırda insanlık nefes alır
  Cevapla
 • Killuminati 2 ay önce Şikayet Et
  Mason simgesi
  Cevapla