Rusya'dan Türkiye'ye ilave gaz açıklaması

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Türkiye'ye yönelik gazı sevkiyatlarına ilişkin "Eğer Türk ortaklarımız ilave hacim isterse değerlendirip temin ederiz" dedi.

GİRİŞ 15.09.2022 16:41 GÜNCELLEME 15.09.2022 17:27
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bu yıl Avrupa Birliği'ne (AB) Rus gazı ihracatının 50 milyar metreküp azalacağını bildirdi.

Novak, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi nedeniyle bulunduğu Özbekistan'ın Semerkant kentinde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl Avrupa'ya Rus gazı sevkiyatının yaptırımlar nedeniyle düşeceğine işaret eden Novak, "Rusya Enerji Bakanlığı tahminlerine göre, AB'ye gaz ihracatımız bu yıl 50 milyar metreküp düşecek." dedi.

Novak, Avrupalı siyasilerin, enerji krizine ilişkin makul adımlar atmaları gerektiğini belirterek, "Piyasaya nasıl müdahale edeceklerini değil, her şeyden önce orada yaşayan insanları düşünmeliler." ifadesini kullandı.

Avrupa'da Rus gazına yönelik istişare edilen olası tavan fiyat uygulamasını da değerlendiren Novak, "Gazın fiyatı arz talep dengesine ve piyasa koşullarına göre oluşacaktır. Boru hattı sevkiyatlarındaki formül uzun vadeli olarak sözleşme şartlarına göre oluşturulmaktadır ve Avrupa'ya gaz sevkiyatı sözleşmelerimiz genel olarak uzun vadelidir." diye konuştu.

Novak, Türkiye'ye yönelik Rus gazı sevkiyatlarına ilişkin de "Eğer Türk ortaklarımız ilave hacim isterse değerlendirip temin ederiz." dedi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 24
 • Bekir demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah müslüman aleminin birliği beraberliği nasıp eylesin amin amin amin amin amin amin amin
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Al- sat yapalım :)
  Cevapla
 • Çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kankilik ne kadar devam eder bilmem ama , bildiğim bir şey var ayıdan post gavur dan dost olmaz
  Cevapla
 • Çerkez 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin bildiğini sanki kimse bilmiyor, sanki bilinmeyen bir şey yazdın. Madem o kadar ufkun geniş, akıllısın, geleceği görüyorsun o zaman bir de alternatifi de bildirseydin keşke ?
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  Ermenilere destek veren iran aç kalacak bu gidişle rusya bize ilave gaz veriyor
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Azerbaycandan irandan aldigi gazi satin avrupaya daha ucuza rusyadan alin
  Cevapla
 • İzmirli 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle