Batı'nın Türkiye şaşkınlığı! Kasaları nasıl doluyor

Türkiye, mali disiplinden taviz vermeden yola devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gösterdiği etkin mücadele ve 'Türkiye Ekonomisi Modeli'nin ortaya koyduğu başarı batı basınında yankısını sürdürüyor.

Batı'nın Türkiye şaşkınlığı! Kasaları nasıl doluyor
Batı'nın Türkiye şaşkınlığı! Kasaları nasıl doluyor
GİRİŞ 15.09.2022 17:53 GÜNCELLEME 15.09.2022 17:53
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu ekonomi stratejisi ile "Türkiye Ekonomisi Modeli"nin olumlu sonuçlarının Batı basınına yansımaları devam ediyor. Batı'yı şaşkınlığa uğratan Türk ekonomisindeki gelişmeler bir analiz yazısıyla ele alındı.

İşte o analiz yazısı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın krizleri yönetme ve çözüm üretme becerisi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sorunlarına neşter atıyor. Krizleri çözüyor, koşuyor, terliyor mücadele ediyor. Ve muhalefet ise, gününü kısır tartışmalarla geçirirken o bir kaç hamle sonrasını görüyor, planlamalar yapıyor...

'Türkiye Ekonomisi Modeli'ni gündeme getirdiğinde Erdoğan'ı taşlayanlar şimdi "nasıl oluyor da oluyor" diye soruyor.

İngiliz Financial Times Gazetesi'nde yer alan bir analizde "Türkiye'nin kasasının dolu oluşu ve nakit sıkışıklığının olmayışına akıl sır ermiyor" mealinde ifadeler kullanıldı.

Türkiye ekonomisi modeli, "Erdoğan Türkiye'nin kasasını dolduruyor ama nasıl yapıyor bilmiyoruz" ifadeleriyle haberleştirildi.

RUSYA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINDA ENGEL YOK

Aslında doğrudan olmasa da ima yollu olarak batı ambargosu sebebiyle köşeye sıkışan Rus sermayesi Türkiye'ye mi akıyor sorusunu sormaya çalışıyor. Analizde, Rus parasının Türkiye'ye gelmesinin "Türk bankalarını mutlu" edeceği belirtiliyor. Oysa Türkiye zaten Rusya'ya ambargo ya da kısıtlama uygulamıyor. Ve Rusya ile iş birliği yapmasının önünde de bir engel yok.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından cevap verdi.

Bakan Nebati, kasayı dolduranın Türkiye'nin ekonomi politikaları olduğunu belirtti ve "Türkiye ekonomi modeli, yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme" diye yanıt verdi.

Örneğin, İstanbul Havalimanı eylül ayında da Avrupa'nın lideri oldu. Günlük ortalama uçuş sayısı 1351 olarak kayıtlara geçti.

FİTCH, ERDOĞAN'I TEYİT ETTİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel ekonomik görünüm raporunun eylül sayısını "arz şokları ve enflasyon dünya ekonomisini sert bir şekilde vuruyor" başlığıyla yayımladı. Kuruluş, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini düşürdü. Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 4,5'ten yüzde 5,2'ye yükseltti. Yani bir anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyüme stratejisinin tıkır tıkır işlediğini teyit etti.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİNİ AÇIKLADI

Batı'yı esas şaşırtansa aslında Erdoğan'ın krizleri yönetme ve çözüm üretme becerisi...

Zira Almanya, Almanya cumhurbaşkanı Steinmeier, artan enerji fiyatları nedeniyle yoksul ailelerin evlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylediği gün Erdoğan Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesini açıklıyordu.

Almanya'da yaklaşık 180 bin kişi, geceyi evsizlere yönelik barınaklarda geçiriyor. 45 bin evsiz de sürekli olarak sokakta uyuyor.

Muhalefet medyasıysa tüm bu gerçekleri görmezden gelip, dev projeyi karalama telaşına düşüyor. Oysa milyonlar Erdoğan'a güveniyor... İlk saatlerden başlayan başvuru kuyruğu milyonu geçen rakamlar bunu net olarak gösteriyor.

Ne demiştik başta...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 105 yeni yurt açılışında verdiği mesaj önemli: Sizlere vatandaşı olmaktan gurur duyacağınız bir ülke bırakmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

Erdoğan, bunun için mücadele ediyor... Daha dün Balkanlardaydı, şimdi Şangay İş Birliği Zirvesi için Semerkant'ta.

Yarın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için ABD'de olacak... Koşuyor, terliyor, çalışıyor, mücadele ediyor...

Ve her seferinde bir yolunu bulup gemiyi fırtınadan çıkarıp limana yanaştırmayı başarıyor... Muhalefetin de, Batı'nın asıl akıl erdiremediği de bu aslında... Ferisi laf-ı güzaf...

Görmek istemeyenler için dünya ekonomisinden de bir iki not paylaşalım.

Dünyanın lider ekonomisi Amerika'da hane halkı serveti ikinci çeyrekte 6. 2 trilyon dolar azaldı.

Faiz artırmasına karşın, enflasyonu düşüremedi, yeni faiz artışı kapıda...

Bir başka ekonomi devi Almanya, durgunluk korkusuyla karşı karşıya.

Ülkede iflas eden şirket sayısı ağustosta aylık bazda yüzde 6, 6 oranında arttı.

İflaslardan en çok etkilen sektör inşaat oldu.

1330 iflas başvurusu olan inşaatı, 1058 iflas başvurusuyla ticaret sektörü izledi.

Avrupa'daki demir çelik, alüminyum, çimento, kağıt gibi enerji yoğun sektörlerden küçülme ya da kapanma açıklamaları peş peşe geliyor... Kimileri toz pembe bir Avrupa hayali satmaya çalışsa da rakamlar gerçekleri ortaya koyuyor...

Takdir elbette milletin, ancak Erdoğan'ın Türkiye mücadelesini değerlendirirken sosyal medya zehirlenmesine maruz kalmadan gerçekleri görmek de gerekiyor.

KAYNAK: STAR.COM.TR
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 123
 • Zehni 2 ay önce Şikayet Et
  Esas 2023 seçimini cumhur ittifakı kazanınca şaşıracaksınız
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 2 ay önce Şikayet Et
  aaa BATIMI bunu diyor ŞAŞTIM bunu batı diyorsa içeride bas BAS bağıran FELAKET TELLAKLARI BUNU DUYSUN kalpazanlar kim kasada para yok türkiye battı borçlandı KİM HIRSIZ OLDUĞUNU BATI BELİRLEDİ
  Cevapla
 • Erman 2 ay önce Şikayet Et
  Kiralık evler de yapsalar süper olur
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Atıl devlet arazilerini belirleyip , tarımsal sınıflandırma , toprak analizi ve etüd'ü yapıldıktan sonra satışa çıkarılabilir . İsteyen ceviz , badem , fıstık , fındık , soya , ayçiçeği , zeytin , nar , portakal , buğday vb ziraat'i yapsın .
  Cevapla
 • Hamdi 2 ay önce Şikayet Et
  Âlemlerin Rabbine hamdü senalar olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle