IMF'den merkez bankalarına enflasyon uyarısı

IMF Başkanı Georgieva, enflasyonun öngörülenden daha geniş tabana yayıldığını beilrterek, merkez bankalarının mücadelede ısrarcı olması gerektiğini söyledi.

IMF'den merkez bankalarına enflasyon uyarısı
IMF'den merkez bankalarına enflasyon uyarısı
GİRİŞ 15.09.2022 09:53 GÜNCELLEME 15.09.2022 09:53

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, dünya genelinde enflasyonun taban yayıldığına ve merkez bankası yetkililerinin enflasyonla mücadelede ısrarcı olması gerektiğine dikkat çekti.

Georgieva dün yaptığı bu açıklamayla, enflasyonun geçici olacağına yönelik geçen yıl yapılan tahminlerin yanlış olduğunu kabul etmiş oldu.

Georgieva, "Enflasyon inatçı, öngördüğümüzden daha geniş tabana yayılmış durumda. Bu da şu anlama geliyor... Merkez bankası yetkililerinin enflasyonla, enflasyonun gösterdiği kadar ısrarla mücadele etmesi gerekiyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Francois Villeroy de Galhau ile beraber katıldığı konferansta konuşan Georgieva, maliye ve para politikaları işe yararsa önümüzdeki senenin daha az zorlu geçebileceğini belirtti.

"YANLIŞ MALİYE POLİTİKASI ENFLASYONU KÖRÜKLEYEBİLİR" 

Öte yandan Georgieva, maliye politikasının doğru hedeflenmediği takdirde "para politikasının düşmanı" haline geleceğini ve "enflasyonu körükleyeceğini" söyledi.

Georgieva'nın açıklamalarından bir gün önce ABD enflasyon verisi beklentilerin üzerinde açıklanmış, konaklama ve gıda fiyatlarının tırmanmaya devam ettiğini göstermişti.

Enflasyondaki artışın küresel ekonomiyi bekleyen "belirsizlik ve zorlukların yalnızca küçük bir kısmı" olduğunu belirten Georgieva, koronavirüs salgını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin de fiyat artışlarını ve yaşam pahalılığı krizini derinleştirdiğini belirtti.

KAYNAK: REUTERS
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.