Zenginlerin 93 milyar doları bir anda yok oldu: Tarihe geçen kayıp

ABD'de dün açıklanan ve piyasaları sallayan enflasyon verisi sonrası en zengin Amerikalıların serveti 93 milyar dolar eridi. Bu, tarihteki en büyük 9. günlük değer kaybı olarak kayda geçti.

GİRİŞ 14.09.2022 14:55 GÜNCELLEME 14.09.2022 14:59
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

ABD'de enflasyonun tahminlerin üzerinde gelmesi ve Fed'in daha agresif faiz artışları yapacağı beklentisiyle ABD Borsalarında dün yaşanan sert düşüş, milyarderlerin servetinin erimesinde etkili oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti 9,8 milyar dolar, Tesla CEO'su Elon Musk'ın serveti 8,4 milyar dolar azaldı. Mark Zuckerberg, Larry Page, Sergey Brin ve Steve Ballmer'in de servetleri 4'er milyar dolardan fazla geriledi. En zenginler listesinde yer alan Warren Buffett ve Bill Gates'in serveti de sırasıyla 3,4 milyar dolar ve 2,8 milyar dolar azaldı.

Dün ABD'de S&P 500 Endeksi yüzde 4,4 ile Haziran 2020'den beri en büyük düşüşü kaydederken teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası yüzde 5,5 düşmüştü.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen ay yaptığı 8 dakikalık konuşma da ABD'li milyarderlerin servetinin 78 milyar dolar erimesine neden olmuştu.

Dünyanın en zengin 500 kişisinin serveti yıl başından bu yana yaklaşık 1,2 trilyon dolar eridi.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 62
 • Kika 2 ay önce Şikayet Et
  Sizde inandınızmı insan oğlu zeginler hırsları ve hevesleri için fravunluk yapıyorlar yani çalıyorlar adînada biranda eridi diyorlar
  Cevapla
 • Yas Tutalım 2 ay önce Şikayet Et
  Amerikalı zenginlerin 93 milyar dolarlık kaybı için Türkiye 93 günlük milli yas ilan etmeli.
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  ya allah askına neden yok oluyor her ulke doları ıade edıp altın rezervını guclendırdıkce ne bıtcoın nede dolar kalır artık bedava yasamak yok calıs sende guclen batıs kacınılmaz herkes yaptıgı pıslıgın hesabını verecek dunyanın jandarmsıyım desende
  Cevapla
 • Mehmet y. 2 ay önce Şikayet Et
  Tamam da adamlar zaten zengin olan fakire oluyor
  Cevapla
 • Anadolu 2 ay önce Şikayet Et
  Pekiya bu eriyen para nereye gidiyor bunu bilen varmı çok saçma
  Cevapla
 • Ülkücü Gençlik 2 ay önce Şikayet Et
  Saçma değil borsadan çekip parayı (bu çekim işlemi düşüşüse neden oluyor) banka mevduat faizine yatırılıyor.
  Cevapla
 • MaDMaX 2 ay önce Şikayet Et
  parayı ridkli diye borsadan çekip mala mülke yatırıyorlar. bu da malın fiyatını yani enflasyonu yükseltiyor. adamlar yükselecek yere yatırım yapıyor yani o da mal mülk.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle