Türk yatırımcılara açık çek: Tecrübelerinizden istifade etmek istiyoruz

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, Türkiye ile yatırımları 'kazan-kazan' ilişkisi üzerine inşa etmek istediklerini belirterek, ülkesindeki fırsatların Türk yatırımcılara açık olduğunu kaydetti.

Türk yatırımcılara açık çek: Tecrübelerinizden istifade etmek istiyoruz
Türk yatırımcılara açık çek: Tecrübelerinizden istifade etmek istiyoruz
GİRİŞ 11.09.2022 12:56 GÜNCELLEME 11.09.2022 12:57
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kabir, Türkiye-Tacikistan ilişkileri, yatırım fırsatları ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda başta cumhurbaşkanları ve bakanlar düzeyinde, iki ülke arasındaki ilişkilerde çok ciddi ilerlemeler olduğuna dikkati çeken Kabir, "İki ülke arasında yeni yol haritası çizdik, bu yol haritasına göre başta iktisadi alanda olmak üzere birçok alanda Türkiye'nin tecrübesinden istifade etmek istiyoruz." dedi.

"TÜRK YATIRIMCIYI TACİKİSTAN'A DAVET EDİYORUZ"

Kabir, Türkiye'ye alüminyum ve pamuk sattıklarını kaydetti.

Türkiye'ye sattıkları ürünleri artırmayı planladıklarını vurgulayan Kabir, "Türk yatırımcıyı Tacikistan'a davet ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile protokol imzaladık. Ülkemizin eksik olduğu alanlarda sayın Varank'la birlikte değerlendirmelerde bulunduk. Son haftalarda iki görüşme gerçekleştirdik kendisiyle. Türkiye'nin Tacikistan'a yatırım yapması için çalışıyoruz." diye konuştu.

Kabir, ülkesinde "yeşil enerji" kullandıklarını, enerji fiyatlarının düşük olduğunu ve işçi maliyeti bakımından uygun fırsatlar bulunduğunu belirterek, komşu ülkelere oranla daha avantajlı olduklarını söyledi.

Türkiye-Tacikistan yatırımlarını "kazan-kazan" ilişkisi üzerine inşa etmek istediklerini dile getiren Kabir, bu yatırımların iki ülke ilişkilerini geliştireceğini anlattı.

Kabir, ülkesinin daha çok mal satmak istediğini, ülkesindeki fırsatların Türk yatırımcılarına açık olduğunu kaydetti.

"TÜM ÜNİVERSİTELERİMİZİN BU TECRÜBEDEN (TEKNOFEST) İSTİFADE ETMESİNİ İSTEYECEĞİM"

Kabir, Samsun'da düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e katıldığını hatırlatarak, festivalin kendisi için bir sürpriz olduğunu ifade etti.

Festivalde yeni teknoloji ürünleri gördüğünü aktaran Kabir, "Üniversite stantları çok çok önemliydi. Ülkemizdeki üniversitelere bu festivali anlatacağım. TEKNOFEST tecrübesini önemli görüyorum. Ben bunu çok önemli buluyorum, meclisimize bu festivali anlattım. Eylül sonunda yapılacak toplantıda bu örneği sunacak, yeni bir mekanizma oluşturacağız, tüm üniversitelerimizin bu tecrübeden istifade etmesini isteyeceğim." şeklinde konuştu.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 4
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Çin 'e ve Afganistan'a çok yakın , Havalimanı inşa edip , askeri üs kurmalıyız .
  Cevapla
 • Faruk 2 ay önce Şikayet Et
  İranci şia tacikler...
  Cevapla
 • Rafet 2 ay önce Şikayet Et
  Deyiller, konuşmaları Farsça ama çoğunluk Sünni.
  Cevapla
 • son ihtiyar 2 ay önce Şikayet Et
  O zaman diyorum ki...''susuzluk,çok şey,ama ticarette reklam her şeydir''.Festival,fuar v.b. Tüm ''Türk devletleri Orta Asya ekonomi ,Tarım ve Sanayi Festival Günleri'' kararlaştırsın...küresel çakal tüccarlara çok dikkat...Farklı ve dost zümre olarak gelip,elindekine önce ortak olup,sonra sistemi ele geçirirler belli etmeden,ve sinsi, bürokrasiye sızan veya satın aldıkları yerli ajanları ile. aman diyeyim bunu da sakın unutmayın,sayın bakan Kabir!.
  Cevapla