Borsa İstanbul'dan 17 yılın en güçlü rallisi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi 18 Temmuz'da başlayan rallide 3.500 seviyesi de geride kalırken, dolar bazlı bakıldığında üst üste sekizinci haftada da yükseliş eğilimini sürdürüyor

Borsa İstanbul'dan 17 yılın en güçlü rallisi
Borsa İstanbul'dan 17 yılın en güçlü rallisi
GİRİŞ 10.09.2022 11:43 GÜNCELLEME 10.09.2022 13:23
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Yurt içi piyasalar dünya genelinde devam eden ultra şahin para politikaları ve artan resesyon riskiyle düşüş eğiliminde hareket eden küresel pay piyasalarından pozitif ayrışmayı sürdürüyor.

Uzun süredir sessizliğini koruyan banka hisseleri öncülüğünde gerçekleşen rallide BIST 100 endeksinde rekor üzerine rekor kırılırken, dolar bazında bakıldığında ise analistlerin "kritik direnç" olarak nitelendirdikleri seviyeler bir bir geçiliyor.

BIST 100 endeksindeki yükseliş ralli başından bu yana yüzde 48'e yaklaşırken, endeksin gördüğü en yüksek seviye rekoru da dün 3.545,86 puana taşındı.

Salı günü 122,9 milyar lirayla hacim rekoru kırılan BIST 100 endeksine dahil hisselerde, yükselişin artış eğilimindeki hacimle de desteklenmesi dikkati çekiyor.

BIST 100 endeksi dolar bazında üst üste 8 haftadır değer kazanırken, söz konusu performans, haftalık değerlendirmede Temmuz 2005'ten bu yana görülen aralıksız en güçlü ralliye işaret ediyor.

Yabancı yatırımcıların 8 ay aradan sonra ağustosta 694,3 milyon dolar net alım gerçekleştirmesi söz konusu yükselişte etkili olurken, yabancıların borsadaki payı yüzde 32,71'den 33,57'ye yükselse de halen tarihi düşük seviyelerde.

BIST 100 endeksinde ağırlığı yüksek olan banka hisseleri geçen ay yatırımcısının yüzünü güldürürken, eylülde de rallinin öncülüğünü yapmaya devam ediyor.

Analistler, borsada bankalar başta olmak üzere bir çok şirketin uzun bir süredir ucuz kaldığını belirterek, enflasyon baskısı sebebiyle borsanın getiri arayışındaki yatırımcılara önemli bir fırsat sunduğunu söyledi.

Açıklanan ikinci çeyrek şirket finansal sonuçlarının oldukça parlak olduğunu aktaran analistler, yüksek karlılıkların banka hisselerine olan talebi öne çıkardığını ifade etti.

Analistler, BIST 100 endeksinin dolar bazlı önemli direnç konumunda olan 175 ve 190 seviyelerinin hızlı şekilde aşıldığını belirterek, buna karşın tarihi zirvesi olan 510 puana göre halen önemli bir potansiyel taşıdığını dile getirdi.

BANKALAR ENDEKSİ SIRTLAMAYI SÜRDÜRÜYOR

Ağustosta yüzde 51,8 prim yapan bankacılık endeksi, eylül başından bu yana yüzde 39,2 artışla endeksin yükselişinde lokomotif görevini görüyor.

Banka hisseleri arasında 8 Eylül itibarıyla eylül başından bu yana en fazla getiriyi yüzde 77,1'le Vakıfbank sağlarken, onu yüzde 59,6'yla Halkbank ve 57,1'le İş Bankası (C) takip etti.

Eylül başından bu yana madencilik endeksi yüzde 14,6 getiriyle bankacılık endeksini takip ederken, onu yüzde 13,6 kazançla gayrimenkul yatırım ortaklığı izledi.

Analistler, BIST 100 endeksindeki yükselişin ralli başlangıcı olan 18 Temmuz'dan bu yana yüzde 48'e yaklaştığına dikkati çekerek, olası kar realizasyonları ve teknik düzeltmelere karşı yatırımcıların temkinli olmasında fayda olduğunu dile getirdi.

Küresel bazda enflasyon ve resesyon baskısının artmaya devam ettiğini ve merkez bankalarının ultra şahin duruşlarını koruduklarını ifade eden analistler, söz konusu politikaların dünya genelinde riskli varlıklara olan talebi törpülediğini söyledi.

Analistler, yurt içi piyasaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini düşürmesi ve piyasada tahvil faizlerinin 2020'den bu yana en düşük seviyelerine gerilemesinin pay piyasalarını desteklediğini kaydederek, şirket karlılıklarının devam edeceğine yönelik tüketim ve ihracat verilerinin de gelece yönelik projeksiyonları pozitif etkilediğini bildirdi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Borsadan uzak 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyvah birileri borsadan yüklü miktarda çıkış yapacak, küçük yatırımcı batacak. Kredi borcunu ödeyemeyecek, evini satacak...
  Cevapla
 • Garip 1 yıl önce Şikayet Et
  Krediyle borsaya girdiyse batsın zaten.
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi yılbaşında 830 gr. salça alsaydınız 7 bucuk lira idi. Şimdi 25 liradan fazla aynı salça. Aradaki fark kadar borsanın artmış olması gerekirdi bence. Yıl başında 7 buçuk milyona salça alsaydın şimdi 25 milyonun vardı demek. Sadece 8 ayda hemde. Yaaa işte böyle bu işler.
  Cevapla
 • Türkiye 81 1 yıl önce Şikayet Et
  Burada, olmayan aklınla akıl vereceğine, alsaydın da zengin olsaydın ya..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Borsa cıkıyor ama hisseler hemen hemen aynı yerinde bi anlam ifade etmiyor rekor kırması
  Cevapla
 • Garip 1 yıl önce Şikayet Et
  Belli sektörlerin kağıtları çıktığı için olmasın. Özellikle bankacılık sektörü gibi.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülke ekonomisinin parasının ve alım gücünün hızla düşmesinin bir ifadesi. Borsa değer kazanmıyor , paramız değer kaybediyor.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Enflasyonun kesintisiz artışının bir ifadesi. Her şeyin fiyatı yükselince borsada yükselecek. Bindik bir alamete ama inmesini de biliriz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle