AB enerji bakanlarından Rus gazına tavan fiyat teklifi

AB ülkeleri, Komisyon'a doğal gaza tavan fiyat uygulanması, elektrik talebinin düşürülmesi ve enerji şirketlerine likidite sağlanması için yasal teklif hazırlama görevi verdi.

GİRİŞ 09.09.2022 17:55 GÜNCELLEME 09.09.2022 17:56
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, AB Komisyonu'na düşük maliyetli elektrik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılmasını, fosil yakıt firmalarından katkı alınmasını, doğal gaza tavan fiyat uygulanmasını, elektrik talebinin düşürülmesini ve enerji şirketlerine likidite sağlanmasını içeren yasal düzenleme hazırlama görevi verdi.

AB üyesi 27 ülkenin enerjiden sorumlu bakanları enerji krizini görüşmek için Brüksel'de olağanüstü toplantı yaptı.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan AB dönem başkanı Çekya'nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, üye ülkelerin enerji krizini acilen çözmek istediğini söyledi.

Sikela, yüksek enerji fiyatlarını bir an önce azaltmak için çalıştıklarına işaret ederek, "Alınması gereken önlemler konusunda net bir yön belirlemeyi başardık. Artık tam olarak hangi yolu izlememiz gerektiğini biliyoruz" diye konuştu.

Yüksek elektrik ve gaz fiyatlarının enflasyon ve AB ekonomisi üzerinde baskı oluşturduğunu anımsatan Sikela, bunun Avrupa şirketlerinin rekabet gücünü zayıflattığını ve sosyal gerilimlere neden olduğunu ifade etti.

Sikela, "Üye ülkeler olarak Komisyon'un birkaç gün içinde somut yasa tekliflerini sunmasını beklediğimiz 4 ana alan belirledik" dedi.

Üreticilerin gelirine sınır ve gaza tavan fiyat

İlk alanın düşük üretim maliyeti olan elektrik üreticilerinin gelirlerinin sınırlandırılması ve fosil yakıt şirketlerinden dayanışma katkısı alınması olduğunu anlatan Sikela, bu katkının tüketicilerin enerji fiyatlarını düşürmekte kullanılacağını belirtti.

Sikela, ikinci alanın doğal gaza tavan fiyat uygulanması olduğunu, bu konuda Komisyon'dan acil ve geçici müdahale için düzenleme teklif etmesini beklediklerini vurguladı.

Enerji bakanlarının, Komisyon'u AB genelinde koordineli biçimde elektrik talebinin azaltılması için de önlemler sunmaya çağırdığına işaret eden Sikela, bunun yoğun saatlerde elektrik üretimindeki baskıyı azaltabileceğini söyledi.

Sikela, son olarak Komisyon'dan enerji piyasasında faaliyet gösteren firmaların likidite sorunlarına yönelik tedbirleri hazırlanmasını istediklerini aktardı.

Bu aşamadan sonra AB Komisyonu'nun resmi mevzuatı hazırlaması ve 13 Eylül'de yapılacak toplantıda bunları kabul ederek açıklaması bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Avrupa'da enerji fiyatları hızla yükseldi. AB savaş öncesinde doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ını Rusya'dan sağlıyordu. Rusya, geçen hafta Avrupa'ya Kuzey Akım boru hattından doğal gaz akışını süresiz durdurmuştu.

Ayrıca Rusya, gazına tavan fiyat uygulanması halinde Avrupa'ya sevkiyatı keseceğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 4
 • @rom@ 2 ay önce Şikayet Et
  Avrupa Birliği sizde kafası çalışan adam hiç yok mu...
  Cevapla
 • petrolcü 2 ay önce Şikayet Et
  sen tavan fiyat ücretini nereye koyarsan koy, rusya rubleyle diyor, git ayağına fiyatı kabul edersen alırsın tavan mavan fos.
  Cevapla
 • ömer 2 ay önce Şikayet Et
  09.09.2022 17:30:50 Kaynak: MATRIKS Almanya Başbakanı : Doğal gaz fiyatları şu anda adil olandan daha yüksek adil olan ne ?
  Cevapla
 • ömer 2 ay önce Şikayet Et
  sanki rusya böyle bir kararla tuş olacak, realiteye bakın neler olmuş::: Rusya'nın cari işlemler fazlası Ocak-Ağustos döneminde 183.1 milyar dolar - Merkez Bankası 09.09.2022,,, ayrıca rusyanın rus petrolü ve ve rus gazından kazancı geçen seneye göre dolar bazında 2 kat artmış, ab sanıyorki rusyayı cezalandırıyor, ab kendinden başkasına zarar vermiyor, bu kış ab de doğal gazın KARNE ile satılması gündemde ve sanırım bu uygulama başta almanya olmak üzere bir çok ab ülkesinde olacak.
  Cevapla