Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız" dedi.

GİRİŞ 09.09.2022 14:25 GÜNCELLEME 09.09.2022 14:25
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretleri dönüşünde aralarında Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Ülke TV İstihbarat Şefi Mustafa Yıldız’ın da olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avrupa'da yaşanan enerji krizine ilişkin konuşan Erdoğan, "Avrupa öyle zannedildiği gibi rahat değil, huzurlu değil. Bu çok farklı bir yere gidiyor. Böyle bir durum var. Hamdolsun bizim şimdilik böyle bir sıkıntımız yok. Rusya bize herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Hele hele kendisiyle fiyat konusunda bir görüşmem, konuşmam olmuştu. O konudaki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o zaman zaten “nurun ala nur” olur. Çünkü bizim de derdimiz, mümkün olduğunca elektriği veya doğal gazı vatandaşımıza daha uygun şartlarda verebilmek. Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız" dedi.

Pandemi ile birlikte üretim ve sanayide yaşanan aksaklıklarla birlikte Türkiye'nin güvenli bir tedarik merkezi haline geldiğini de belirten Erdoğan, "“Şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’de yatırım için kapımızı çalanlar var. Tabii hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim ancak şu an itibarıyla toplamda 20 milyar dolar gibi Türkiye’de yatırım yapma konumunda olan firmalar var" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN DOĞAL GAZ SIKINTISI YOK

Öncelikle biraz geri gitmek istiyorum. Yenilenebilir enerji konusunda tabii doğal gaz sıkıntısı patlak vermediği dönemde başta Almanya ve Fransa olmak üzere bunlar çok havalı dolaşıyorlardı. Çünkü “bizim nükleer enerjimiz var” diyorlardı. Nükleer enerji dolayısıyla da rahat olduklarını söylüyorlardı. Doğal gaz konusunda da sıkıntılarını olmadığını söylüyorlardı. Hatta o aralarda benim Merkel’le de Macron’la da görüşmelerim olmuştu. O görüşmelerde de onlar kömürü, yani termik santralleri kapatacaklarını ve yenilenebilir enerjiye geçeceklerini, hatta hatta nükleer enerji santrallerini de kapatma kararı aldıklarını söylemişlerdi. Mesela Almanya üç santrale indirmişti. Scholz gelince Scholz’la da ben bu konuyu konuştum, “Ben Merkel’in attığı adımdan geri gitmem. Ben de bu nükleer enerji santrallerini kapatmakta kararlıyım” dedi. “Bunu iyi düşündünüz mü?” dedim. “Evet, çünkü yenilenebilir enerji artık Avrupa Birliği’nin ortak bir kararı” dedi. Baktım Macron da aynı durumda. Ve ne oldu? Bir ay geçmedi, Almanya hemen Ruhr havzasını açma kararı verdi ki Ruhr havzası Almanya’nın kömürde çok güçlü olduğu, önemli bir termik santral havzasıdır. Şu anda Almanya Ruhr havzasını yani termik santrali kullanmaya başladı. Böyle bir duruma geldi. Tabii Rusya keyfinden bu kararları almadı, bu adımları atmadı. Avrupa öyle zannedildiği gibi rahat değil, huzurlu değil. Bu çok farklı bir yere gidiyor. Böyle bir durum var. Hamdolsun bizim şimdilik böyle bir sıkıntımız yok. Rusya bize herhangi bir yaptırım uygulamıyor. Hele hele kendisiyle fiyat konusunda bir görüşmem, konuşmam olmuştu. O konudaki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o zaman zaten “nurun ala nur” olur. Çünkü bizim de derdimiz, mümkün olduğunca elektriği veya doğal gazı vatandaşımıza daha uygun şartlarda verebilmek. Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğal gazı çok daha ucuza ulaştıracağız. Hedefimiz bu. Şimdilik bu mevcut rezerv, ihraca yönelik bir rezerv değil. Ama Türkiye için çok büyük bir kapıyı inşallah açmış olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan krizden dolayı Avrupa’nın Rusya-Ukrayna savaşına yönelik tavrının değişip değişmeyeceği yönündeki soruya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

"Bu kışı atlatmadan öyle bir kararı vermek zor gibi geliyor bana. Çünkü Avrupa için bu kış öyle kolay geçmeyecek, çok sorunlu bir kış olacak, mali noktadan faturası çok ağır bir kış olacak" 

TÜRKİYE'YE 20 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELDİ

Avrupa’da yaşanan enerji kriziyle birlikte üretim ve sanayide aksamaların yaşanmasından sonra Türkiye’nin güvenli bir tedarik merkezi haline gelmesi ile birlikte. Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkar mı? sorusuna da yanıt veren Erdoğan, “Şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’de yatırım için kapımızı çalanlar var. Tabii hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim ancak şu an itibarıyla toplamda 20 milyar dolar gibi Türkiye’de yatırım yapma konumunda olan firmalar var. Bu rakam inşallah daha da yükselecek, öyle gözüküyor. Bir de şu anda mali noktada dışarıdan parasını Türkiye’de park eden firmalar da başladı. Çünkü başka ülkelere güven kalmadı. Ama Türkiye’ye bu noktada güven var" dedi.

MERKEZ BANKASI GÜÇ KAZANIYOR

Bununla ilgili olarak birçok görüşmeleri ben ve arkadaşlarım yürütüyoruz ve bu görüşmeler neticesinde de olumlu neticeler alıyoruz. İşi gevşetmeyeceğiz, sıkı tutacağız ve bu süreci de en güzel şekilde inşallah değerlendireceğiz, atlatacağız. Çünkü Merkez Bankamızda dikkat ederseniz bir defa rezerv yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor. Bu konuyla ilgili de şu anda birçok dost ülke gerekli desteklerini sağ olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor. İnşallah bunu başarmak suretiyle de dövizdeki bu sıkıntıyı aşmış olacağız. Bir diğer taraftan da özellikle ihracatta malum öyle ürünler var ki bunlar ithale dayalı, bu ürünlerde de dövize ihtiyacınız var, bunları da bu yolla karşılamış oluyoruz. Bu noktada şu anda ilgili bakanlıklarımız, kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Hele hele tabii bu dönemde turizmde çok ciddi bir gelişme var. Turizmdeki gelişmeyle de hamdolsun koronavirüs döneminin öncesine geçtik ve şu anda turizmde gerek Rusya gerek Ukrayna gerek batıdan ciddi turist çekmeye başladık. Bu konuda da tabii Kültür ve Turizm Bakanıma teşekkür ediyorum. Çünkü bu işi kovalamadığınız sürece netice almak da mümkün değil. Aynı şekilde İngiltere’den de ciddi manada turist alıyoruz. Böyle bir dönemin içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

KORSANLIK YAPANLAR EN BÜYÜK DARBEYİ YİYECEK

13 Eylül’de de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi açıklanacak. Söz konusu projenin 250 bin konut olacağı ifade ediliyor. Bu kampanya vatandaşımızı nasıl etkileyecek? sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada sadece konut değil, aynı şekilde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor. İcabında vatandaş “ben kendim yapacağım” diyorsa, onlara da “buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin” diyoruz. Ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece ev sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir" şeklinde konuştu.

KAYNAK: HABER7
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 85
 • Ramo 2 ay önce Şikayet Et
  Sen bu Milletin tek umudusun Cumhurbaşkanım. Milleti refaha kavuşturmak Türkiye'yi dünya Devleti yapmak için gece gündüz demeden çalıştığına şahidiz. Sonuna kadar seninleyiz başkanım .
  Cevapla
 • kirkdort44 2 ay önce Şikayet Et
  aynen nokta
  Cevapla
 • Cemal 2 ay önce Şikayet Et
  Reis sen dünyada en güçlü lidersin sana güvenimiz tamdır alçaklara fırsat verme
  Cevapla
 • 4/B Süresiz 2 ay önce Şikayet Et
  Sözleşmeliler kadro bekliyor
  Cevapla
 • Lale 2 ay önce Şikayet Et
  alın kadroyu yatın hemen sonra devlet taşeron alsın deyin.bunca yılkpss calışanın hakkı ne olacak
  Cevapla
 • Türkiye 81 2 ay önce Şikayet Et
  Vallahi de billahi de kadro verilse (ki verilmesin) bu defa bambaşka isteklerde bulunacaksın... Bu isteklerin asla bitmeyecek ve memnun olmayacaksın. Bu zihniyeti millet ve devlet hiç bir zaman memnun edemedi... Nerden mi biliyoruz? Hiç istekleri bitmeyen kadrolulardan!!!
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Konut işi sadece müteahhitlerin makine paktları boş kalmasın;Tıkabasa dolu cüzdanları eksilmesin diye sürekli önplanda olmaya devam edecektir.Kolay değil Dünya ikincisi olmuşuz müteahhitlikte.Bu konut sevdası yandaş müteaahhitlere başka kapı gösterilmediği sürece bitmez;Ama bu konut sevdası ülke ekonomisini ve halkın satınalma gücünü günden güne bitiriyor neden farkında değiller anlamak mümkün değil.
  Cevapla
 • Bozkurt 2 ay önce Şikayet Et
  Ne yandaşı be kalkipta HDP'li hainleremi versinler
  Cevapla
 • Emre 2 ay önce Şikayet Et
  Aaa gercekten mi
  Cevapla
 • Ghgjb 2 ay önce Şikayet Et
  Reis neyi söyledide yapmadı 20 senedir anlayamadınız mı bu ülkede 100 senedir heykelci chp yi bile anlayamamışsınız ki neyi ne proje yapmışda çöp ile samanı ayırt edemeyecek boş boş yaşıyorsunuz nefesinize yazık o2 azalıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle