Petrol için kritik toplantı: Fiyatları yükseltecekler

Petrol piyasası, OPEC+ toplantısından çıkacak karara odaklandı. Toplantıdan üretim kotalarının aynı tutulması ya da üretimin düşürülmesi kararı çıkabilir.

GİRİŞ 05.09.2022 10:46 GÜNCELLEME 05.09.2022 10:51
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

OPEC+'ın bugünkü toplantısında Ekim ayı için petrol üretim kotalarını değiştirmesi beklenmiyor ancak bazı kaynaklar ekonomik yavaşlama endişeleri nedeniyle 'düşen fiyatları desteklemek' için küçük çaplı bir üretim kesintisine gidilmesi ihtimalini de göz ardı etmediler.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya da dahil olmak üzere birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+, talep sorunları gündemdeyken bugün bir araya gelecek. Tahran'ın 2015 nükleer anlaşmasına taraf diğer ülkelerle anlaşmaya varması halinde İran petrolünün piyasalara dönmesiyle petrol arzı artabilir.

Brent petrolün varil fiyatı 95,27 dolarBrent petrolün varil fiyatı 95,27 dolar

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı Haziran ayında 120 doları gördükten sonra Batı ülkelerindeki ekonomik yavaşlama ve resesyon endişeleri nedeniyle yaklaşık 93 dolara düştü.

Suudi Arabistan geçen ay petrol fiyatlarındaki düşüşü önlemek için üretim kesintisine gidilebileceğine işaret etmişti.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 9
 • hacıdayı 2 ay önce Şikayet Et
  Petrol acayip bir ekonomik silah oldu iyice. Yeter artık ülkeleri insanları soydugunuz. Bu işe bir çare bulunmalı
  Cevapla
 • abdullah 23 2 ay önce Şikayet Et
  Acilen Türk devletleri birliğini hayata geçirmemiz lazım ve petrol ihtiyacımızı bu ülkelerden kendi ortak para birimizle karşılamamız lazım. Azerbaycan ve kazakistan petrolü verimli üretim yapılırsa hepimize yeter.
  Cevapla
 • Ufuk 2 ay önce Şikayet Et
  Ekonomik olarak dünyayı soyuyorlar.üıkelerin petrolüne çöktüler zalimlet.şimdide dünya ile oynuyorlar.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Petrol çok yakında tarih olacak. Elbette yakın derken yine de 10-15 yılı bulur. Dünya petrolden kurtulmalı ve sadece petrol üreten ülkelerin insafına kalmamalı.
  Cevapla
 • Deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  chpkk elçilere durumu aktarıyor petrol düşerse Türkiye de mazot benzin düşer ve tüm ürünlere yansır fiyat düşmesi, enflasyon düşerse Erdoğanı indiremeyiz halkı ayaklandıramayız diye sos geçiyor. abd ve biden kafiri dolar ve petrolü artıracak.Allahım sen tuzaklarını başlarına geçir...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle