Altın fiyatları haftanın en düşük seviyesinde

Altın, Fed yetkililerinden gelen şahin mesajlar ve merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle altın haftanın en düşük seviyesine geriledi.

GİRİŞ 01.09.2022 09:27 GÜNCELLEME 01.09.2022 09:33
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Altın, Fed ve diğer merkez bankalarının enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileriyle altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. Gümüş, iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın, dolar ve hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesinin faizsiz değerli metalin cazibesini düşürmesiyle değer kaybını beşinci güne taşıdı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Çarşamba günü ABD merkez bankasının gösterge oranını 2023'ün başına kadar yüzde 4'ün üzerine yükseltmesi ve yıl sonuna kadar orada bırakması gerektiğini söyledi. Bu, son dönemde Fed yetkililerinden gelen şahin mesajların sonuncusu oldu.

Politika yapıcılar enflasyonu kontrol altına alma mücadelelerini hızlandırırken, para piyasaları da Ekim ayına kadar Avrupa Merkez Bankası'nın 125 baz puanlık sıkılaştırma yapacağını fiyatlıyor. Küresel çapta daha fazla parasal sıkılaşma görünümü, altının Ağustos’ta art arda beşinci ayında da değer kaybetmesine neden olurken bu son dört yılın en uzun düşüş serisi oldu.

Öte yandan diğer metallerde de düşüş gözleniyor. Gümüş, güçlü dolar ve ekonomik yavaşlamanın yarattığı zayıf endüstriyel talep gibi nedenlerle yılbaşından bu yana yüzde 18 değer kaybederken iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 7
 • Emin A. 3 ay önce Şikayet Et
  Uzman diye yutturduğunuz kuyumcu yok ortalıkta.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Düzelir
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Bizi Ülkemiz ilgilendiriyor
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Piyasaların rahatlaması için kredilerde uzun vade
  Cevapla
 • Hakkı 3 ay önce Şikayet Et
  Güzel günler gelecek, bekliyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle