Evlerde oda oda kiralama dönemi!

İstanbul gibi büyük kentlerde aylık 10 bin TL’ye yaklaşan kiralar ve her yıl artan üniversiteli öğrenci sayısı, evlere yönelik oda kiralama talebini yükseltti. Taleple birlikte bazı şehirlerde evler kiralık odaya uygun inşa edilmeye başlandı.

GİRİŞ 01.09.2022 09:12 GÜNCELLEME 01.09.2022 09:13
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

İstanbul’da ortalama 10 bin TL’lere varan kiralık konut fiyatları ve artan üniversiteli öğrenci sayısı oda kiralamaya dayanan paylaşımlı ev modelini Türkiye’de yaygınlaştırıyor. Taleple birlikte eskiden yüzde 5 gibi oranlarda seyreden paylaşım modeli yüzde 10’lara çıktı. Oda kiralama aileler için de ek gelir olarak görülmeye başladı. Özellikle İstanbul, Bursa ve İzmir gibi kentlerde uygulanan ve öğrencilerin tercih ettiği model, barınma sorununun çözülmesine kısmi de olsa katkı sağlıyor. Hatta Bursa’da üniversiteye yakın bölgelerde oda sistemine uygun salonsuz projelerin de inşa edilmeye başladığı belirtiliyor.

“ODA KİRALAMAYI DAHA FAZLA KONUŞACAĞIZ”

Paylaşımlı evde talep artışı olduğuna dikkat çeken emlakjet. com CEO’su Tolga İdikat, “Ayrıca aileler de oda kiralamaya başladı. Artışa rağmen henüz ABD ve Avrupa ülkeleri seviyesinde değiliz. Ancak bir trend, bir arayış olduğu belli. Örneğin Bursa’da üniversiteye yakın bölgede yapılan bazı projelerde artık salon yapılmıyor. Yurt mantığıyla 2+0 şeklinde evler yapılıyor. Oda kiralama sistemi artıyor, dolayısıyla yakında bunu daha fazla konuşacağız” dedi.

“AİLELER İÇİN GELİR KAYNAĞI”

Maddi açıdan zorlanan ailelerin de oda kiralayarak bu şekilde gelir yaratmaya çalıştığını anlatan İdikat, şöyle konuştu: “Böylece ekstra bir ev almadan kira geliri oluşturmuş oluyorlar. Zaten öğrencilerin de ihtiyacı var. Böyle olunca yakın zamanda bunlar daha da artacak” görüşlerini dile getirdi. İdikat, sistemin İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir gibi öğrencinin yoğun olduğu ve fiyatların yüksek olduğu bölgelerde uygulandığına vurgu yaptı.

Kadıköy, Beşiktaş gibi merkezi semtlerde ev paylaşma modelinin yaygınlaşmaya başladığını söyleyen İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan, “Hatta bir yeri komple kiralayıp öğrenciye oda oda kiraya verenlerin sayısı artmaya başladı” dedi. Modelin öğrenci için de sosyal bir otel anlamına geldiğini aktaran Özcan, öğrencilerin önceliklerinin yurt olması gerektiğini söyledi. “Bakana göre yurt açığı yok deniliyor. Bu nedenle öğrenciler önce yurda baksınlar. Geçen yılki ön kabulle yurt aramaya yönelmezlik yapmasınlar” diyen Özcan, “Öğrenciler genelde yurdu sevmez ancak bugün o gün değil, bulabiliyorlarsa gitsinler. Yoksa da bunu kabul edecekler” önerisinde bulundu.

“GEÇİM SIKINTISI AİLELERİ PAYLAŞIMA YÖNLENDİRİYOR”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, evinin bir odasını kiraya vermenin eskiden beri uygulanan bir model olduğunu ancak geçim sıkıntısından dolayı son yıllarda ailelerin de bu modeli seçmeye başladığına dikkat çekti.

Diğer taraftan kiracıların da yanına alt kiracı almaya başladığını aktaran Aşa, “Müşterek tutmak yerine yanına almaya başladı. Genellikle merkez ilçelerde daha yaygın. Öğrenci için de fiyatlar daha uyguna geliyor. Bu nedenle yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktı. Bu uygulama bir müddet daha devam eder” yorumunu yaptı.

“VİLLALAR ODA ODA KİRAYA VERİLİYOR”

Realtyplus Türkiye Kurucu Ortağı Özhan Carda da, evlerde oda oda kiralama sisteminin giderek daha fazla görülmeye başladığını belirterek, “Örneğin ofisimizin olduğu Kavacık’ta üniversitelere yakın birçok villa alt katlarını oda oda öğrenciye kiralıyor. Ev sahipleri için çok mantıklı, böylece ihtiyaç fazlası odalarını değerlendirebiliyorlar” dedi.

“KİRA SÖZLEŞMELERİ DE GÜNDEM OLACAK”

Yakın zamanda bu evlerin kira sözleşmeleriyle ilgili konuların gündeme geleceğini aktaran Tolga İdikat, “Ev sahibi olarak kim kime karşı ne kadar sorumlu, çünkü evi paylaşan kişiler birbirini tanımıyor da olabilir. Faturalar, aidatları kim ödeyecek gibi problemler var. Dolayısıyla önümüzdeki dönem gayrimenkul sektörü bunlarla da uğraşıyor olacak” diye konuştu.

KAYNAK: DÜNYA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 28
 • Mesut 3 hafta önce Şikayet Et
  Yüz binlercede konut yapsanız merkezdeki ev dükkan fiyatlarını düşüremezsiniz,çünkü talep çok ev yok.POLİTİKA YANLIŞ.TOKİ konutlarına Türk vatandaşlarını taşıyacağınıza ,Suriyelileri ve diğer göçmenleri kiraya taşıyın,Şehir Merkezlerini rahatlatın,otomatik olarak fiyatlar düşer.
  Cevapla
 • nizipli 3 hafta önce Şikayet Et
  Kafir gibi yaşatacak namus haya gibi kavramlar kalkacak fuhuş gibi çirkinlikler artacak ayıp ya hu!
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne yani kız öğrenciler ile erkek öğrenciler aynı evde farklı odalardamı kalabilecek bu bir nesil intiharıdır buna öncülük edenleri mevlam dünya ahiret yaptıklarının karşılığını versin
  Cevapla
 • as selam 3 hafta önce Şikayet Et
  bize gavurun modeli uyar mı nasıl bir kafa taşıyorsunuz. sokaklar plaja döndü
  Cevapla
 • Ses 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu kadar öğrencinin abuk sabuk bolumler okumak icin farkli sehire gitmesi sadece rant icin.. yazık ya sonra okudum atama yok diyen kesimle ugrasiyorsunuz. O adamlara da umut veriyor ve bir meslek ogrenmesine de engel oluyorsunuz. Egitim artik servisci ev sahibi lokanta kirtasiyeciler is yapsin diye var. Kendi dilindeki sinavda 40 alan adamlar nasil iyi egitim almis olabilir o da ayri bir mevzu cok sikinti var coook
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle