Rusya'dan Mitsubishi'nin Sahalin-2 talebine onay!

Rus hükümeti, Japon şirketi Mitsubishi'nin, Sahalin-2 adlı sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projesinin yeni operatör şirketinde yüzde 10 paya sahip olma talebini onayladı. Rusya'nın doğusundaki Sahalin Adası'nda bulunan doğal gaz ve petrol projesi Sahalin-2 projesinin geleceği yaptırımlar nedeniyle tartışma konusu olmuştu.

Rusya'dan Mitsubishi'nin Sahalin-2 talebine onay!
Rusya'dan Mitsubishi'nin Sahalin-2 talebine onay!
GİRİŞ 01.09.2022 08:50 GÜNCELLEME 01.09.2022 09:43

Rus hükümetinin Ulusal Yasal İnternet Portalı'nda yer alan belgeye göre, Mitsubishi'nin, Sahalin-2 LNG projesine yönelik kurulan yeni operatör şirkette yüzde 10 pay sahip olmaya yönelik talebi onaylandı.

Rus hükümeti, daha önce de Japonya merkezli Mitsui şirketinin projenin yeni operatöründe yüzde 12,5 paya sahip olmasına onay vermişti.

Rusya'nın doğusundaki Sahalin Adası'nda bulunan doğal gaz ve petrol projesi Sahalin-2 projesinin geleceği yaptırımlar nedeniyle tartışma konusu olmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in haziranda imzaladığı kararnameyle yaptırımlar öncesinde Gazprom, Shell, Mitsui ve Mitsubishi'nin pay sahibi olduğu projenin Rus mevzuatına göre işletilmesi için Sahalinskaya Energiya adlı yeni bir şirket kurulmuştu.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner