Belçika, enerji krizine yönelik yeni tedbirler aldı

Belçika hükümeti, artan enerji faturalarına karşı, yakıt, elektrik ve doğal gazdaki düşük vergi uygulamasını uzatmaya, kamu binalarında enerji tasarrufuna ve nükleer santrallerin faaliyet süresini uzatmaya karar verdi.

Belçika, enerji krizine yönelik yeni tedbirler aldı
Belçika, enerji krizine yönelik yeni tedbirler aldı
GİRİŞ 01.09.2022 02:12 GÜNCELLEME 01.09.2022 02:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede yaşanan enerji krizi nedeniyle gerçekleştirilen istişare komitesi toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Belçika'daki tüketici ve işletmeleri yüksek enerji faturalarında karşı korumaya yönelik tedbirlerin ele alındığını anlatan De Croo, krize karşı mucizevi bir çözüm olmadığını ancak hükümet olarak bütün imkanları zorlayacaklarını ifade etti.

De Croo, ülkede yoksullara yönelik sosyal enerji tarifelerinin, benzin ve motorin üzerindeki özel tüketim vergilerinin azaltılması uygulamasının, elektrik ve doğal gazda yüzde 6'lık indirimli KDV oranının ve kalorifer yakıtı desteğinin 2023 yılı mart ayı sonuna kadar uzatıldığını belirtti.

Ülkede enerji faturalarını ödemekte sorun yaşayanların desteklenmesi, ısı pompası, güneş paneli veya ısı yalıtımı gibi yatırımlara daha uygun biçimde erişilebilmesi için bankalarla görüşeceklerini ifade eden De Croo, "İnsanlar yatırım yapmak istiyor ama bazı engeller var. Bu yatırımları kolaylaştırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Kamu ışık kapatacak

De Croo, kamu binalarında 19.00 ile 06.00 arasında aydınlatmaların kapatılacağını, ısıtmanın en yüksek 19 dereceye, soğutma sistemlerinin de 27 dereceye ayarlanacağını kaydetti.

Enerji firmalarına ek vergi

Enerji krizinde aşırı kazanç elde eden şirketlere ek vergi uygulanacağına işaret eden De Croo, bu kaynağın bir dayanışma fonu ile halka yardım için kullanılacağını anlattı.

Nükleer santraller kapanmayacak

De Croo, "Hükümet, Tihange 2 ve Doel 3 nükleer santrallerinin 31 Mart 2023'e kadar açık kalmasını talep etti." dedi.

Belçika'da, Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 olmak üzere toplam 7 reaktör bulunuyor.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, normal şartlarda ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Belçika, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından enerji arz sıkıntısı yaşamamak için daha önce 2025 yılında kapatmayı planladığı Doel 4 ve Tihange 3 reaktörlerinin faaliyet süresini 10 yıl uzatmaya karar vermişti.

Daha önce Doel 3 rektörünün eylül ayında ve Tihange 2 reaktörünün ise şubat ayında kapatılması planlanıyordu. Son kararla bu reaktörlerin faaliyet süresinin uzatılması için çalışmalar yapılacak.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 2
  • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
    Adamlar indirime gidiyor bizde ise zam üstüne zam. Devlet diyorlar dogalgazı sübvanse ediyor diyorlar işte Şu kadarını kendi karşılıyor çok merak ediyorum bu gazın gercek fiyatı nedir . Yazın zam gelir dogalgaz bulunur zam gelir anlaşmalar yapılır zam gelir petrol doğalgaz coğrafyasında yaşarsın zam gelir bana bunu izah etsinler
    Cevapla
  • misafir 3 ay önce Şikayet Et
    İzahı var mı? Ne izah edecek, bulmuş safı çırpıyorlar işte. Adamlrın nükleer santralleri var devreye alır, kamuda tasarruf yapar. Haber yaparlar sanırsın avrupa trakya sınırına dayandı Türkiye'ye iltica ediyor. Burada da saflara verisin savunma sanayi coşkusunu faturalar da kol gibi girer. Olacağı bu. Durmak yok, keriz çırpmaya devam.
    Cevapla