Son dakika... Elektrik ve doğalgaza zam geldi

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına 1 Eylül 2022 itibarıyla zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 20,4, elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam yansıyacak.

Son dakika... Elektrik ve doğalgaza zam geldi
Son dakika... Elektrik ve doğalgaza zam geldi
GİRİŞ 01.09.2022 00:17 GÜNCELLEME 01.09.2022 07:08
Bu Habere 372 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... 1 Eylül 2022 itibarıyla doğalgaz ve elektrik fiyatlarına  zam yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 20,4  sanayide kullanılan doğalgazda yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildi. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifesine ise yüzde 50 zam yapıldı.

DOĞALGAZA YÜZDE 20 ZAM

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), doğal gazda eylül itibarıyla geçerli olacak konut tarifesinde ortalama yüzde 20,4, KOBİ'lerde yüzde 47,6, sanayi tarifesinde yüzde 50,8 ve elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 49,5 zam yapıldığını bildirdi.

DOĞAL GAZDA TÜKETİCİLERE YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE DESTEK VERİLMEYE DEVAM EDİLİYOR

BOTAŞ'ın internet sitesinde eylül tarifesine ilişkin yer alan duyuruda, bu artışlara rağmen özellikle konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilere yüzde 80'in üzerinde destek verilmeye devam edildiği belirtildi.

İthal bir enerji kaynağı olan doğal gazın yüzde 99'undan fazlasının yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiği kaydedilen açıklamada, dünyada salgının etkisinin azalmasıyla artan gaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek artışlar meydana geldiği aktarıldı.

Açıklamada, Avrupa'nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna savaşı sonrasında gaz fiyatlarındaki yükselişin devam ettiği belirtilerek, salgın öncesine göre küresel piyasalardaki gaz fiyatlarının yüzde 2 bine yakın yükseldiği ve buna karşın küresel piyasalardaki gaz fiyatlarının bugüne kadar tüketicilere aynı oranda yansıtılmadığı vurgulandı.

Bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi ve EUROSTAT verilerine göre, konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gazın Türkiye'de kullanıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"1 Eylül 2022 itibarıyla tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere, konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 20,4, KOBİ'lerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatında ortalama yüzde 47,6, sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatında ortalama yüzde 50,8 ve elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 49,5 oranında artış yapılmıştır."

EPDK: ELEKTRİĞE ZAM GELDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığını bildirdi.

EPDK'den yapılan açıklamada, salgının etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtildi.

"Küresel enerji krizi" olarak da yorumlanan bu süreçte tüm ham madde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira olmuştur."

Yeni tarifeler 1 Eylül'den itibaren geçerli olacak.

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 372
 • Anadolu 3 ay önce Şikayet Et
  Enerjide % 100 dışa bağımlı bir ülkeyiz uluslar arası piyasada doğal gaz fiyatlarında artış var. Recep Tayyip Erdoğan sondaj gemileriyle petrol ve doğal gaz ararken birileri işin dalgasındaydılar. İnşaallah karedenizde bulduğumuz gaz ve yeni bulacağımız petro ve doğal gaz yatakları milletimizin umudu olur.
  Cevapla
 • Hakkı 3 ay önce Şikayet Et
  Ne yapacağız
  Cevapla
 • Kurt 3 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonla mücadele
  Cevapla
 • Güldürmeyin 3 ay önce Şikayet Et
  Ülke yüzde 7 büyüdü onun zammı bu ülkede herşey orantısızters işliyor
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Temel tüketim kalemlerine böyle yüksek oranlarda zam yaparsan enflasyonu nasıl düşüreceksin ey hükümet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle