Gazprom: Avrupa'da doğalgaz fiyatı 4 bin doları aşabilir

Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Miller, doğalgaz fiyatlarına ilişkin tahminde bulundu. Miller, "Sonbahar ve kış döneminin zirvesinde Avrupa'daki doğalgaz fiyatları bin metreküpte 4 bin doları aşabilir" dedi.

Gazprom: Avrupa'da doğalgaz fiyatı 4 bin doları aşabilir
Gazprom: Avrupa'da doğalgaz fiyatı 4 bin doları aşabilir
GİRİŞ 31.08.2022 15:36 GÜNCELLEME 31.08.2022 15:41

Rus enerji devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, doğalgaz fiyatlarının 4 bin doları aşabileceğini belirtti.

Gazprom'un bu yıl itibarıyla 288,1 milyar metreküp doğalgaz ürettiğini anlatan Miller, "Bunun 154,7 milyar metreküpü iç pazara temin edilirken, 82,2 milyar metreküpü Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelere sevk edildi" dedi.

Dış pazara yönelik ihracatın düştüğünü vurgulayan Miller, "Dış pazarlara yönelik gaz arzındaki düşüşe rağmen, hesaplamalarımız, Gazprom'un mali sonuçlarının, 2022 gelirimizin 2021'den önemli ölçüde daha yüksek olacağını gösteriyor" ifadesini kullandı.

Miller, doğalgaz pazarlarında önemli değişikliklerin yaşandığına işaret ederek, "Daha önceden de söylediğimiz gibi, bunun nedenleri, Batılı düzenleyicilerin hatalı kararları ve yaptırım politikalarıdır" dedi.

RUSYA'NIN ÇİN'E SEVKİYATI ARTIYOR

Avrupa'daki doğalgaz fiyatlarında bir "ralli" yaşandığını belirten Miller, "Doğalgaz fiyatı düzenli bir şekilde bin metreküpte 3000 dolar bandının üzerinde seyrediyor. Sonbahar ve kış döneminin zirvesinde (Avrupa) doğalgaz fiyatları bin metreküpte 4000 doları aşabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Miller, Asya'nın da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) temini konusunda Avrupa ile rekabet içerisinde olduğuna dikkati çekerek, Asya'da mevsimsel etkilerin de fiyatlarda baskı yarattığını söyledi.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin