Resmen kabul edildi! İran ithalatta artık kripto para kullanacak

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, uluslararası ticaret yaptırımlarını aşabilmek amacıyla ithalatta kripto para kullanımını onayladı.

Resmen kabul edildi! İran ithalatta artık kripto para kullanacak
Resmen kabul edildi! İran ithalatta artık kripto para kullanacak
GİRİŞ 31.08.2022 15:33 GÜNCELLEME 31.08.2022 15:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İran, ithalat için kripto para kullanımına yönelik yasayı onayladığını duyurdu. Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, kripto paraların ticarette kullanımını ve ülkedeki Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para madencilerine yakıt ve elektrik desteği verileceğini duyurdu.

İran, geçtiğimiz haftalarda 10 milyon dolarlık araç ithalatında ilk kez kripto parayı ödeme yöntemi olarak kullanmış ve Bakanlık tarafından yapılan açıklamada dış ticarette kripto paralar ve akıllı sözleşmelerin Eylül 2022'ye kadar yaygın olarak kullanılacağının sinyali verilmişti.

İran, ABD yaptırımlarını aşmak için kripto para kullandığını açıkladıİran, ABD yaptırımlarını aşmak için kripto para kullandığını açıkladı

Bakan Amin tarafından yapılan açıklamada "Yakıt ve enerjinin nasıl sağlanacağı, lisansların nasıl atanacağı ve verileceği dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili tüm konular tasarlandı" ifadelerine yer verildi.

İran'a nükleer programından dolayı uluslararası ticaret yaptırımları uygulanıyor ve ülke, küresel bankacılık sistemine erişim sağlayamıyor. Bu nedenle İran, ithalatta yaptırımları atlatmak için kripto paralara odaklanmaya başladı.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 6
 • mişmiş 5 ay önce Şikayet Et
  Kripto para, batının ve küresel baronların piyasayada tuvalet kağıdından farksız olan doların itibarını bir nebze kurtarmak için kurdukları sahte bir sistematiktir. Devletlerden ve bireylerden fiziki varlıklarını alıp piyasadaki dolarları alıp imha ederek karşılığında fiziki olmayan sanal para dedikleri karşılığı ve bir sınırı olmayan bir hayal veriyorlar. Önce değerini yükseltip fiziki varlık topluyorlar sonra güm değerinin düşürerek keriz sallıyorlar. Şeytani bir sistem...
  Cevapla
 • Ali ihsan 5 ay önce Şikayet Et
  Diyorsun.... Ahhh siz komplocular yok musunuz? Kendi dünyanızda herşeyin bir sebebi var. Ve hep de küreselciler denen gizemli bir güruh iş başında. Böyle birileri olmasa bile batı size zaten gereken korkuyu vererek istediklerini başarmışlar.
  Cevapla
 • Hasan 5 ay önce Şikayet Et
  İran ve Türkiye birlik olsa önlerinde kimse duramaz. Elin Amerikasından fayda gelmeyeceğini anlamamız lazım.
  Cevapla
 • yananbey 5 ay önce Şikayet Et
  iran zaten bir maşa.. türkiyeye ancak köstek olur
  Cevapla
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Bizde olduğu gibi İran' da da milyonlarca Yahudi dönmesi mevcut.Bunlar belirlenip icraatları ortaya çıkartılmadıkça ne İran ne Türkiye huzura kavuşamaz.
  Cevapla
 • ANTİ SOSYAL 5 ay önce Şikayet Et
  UMARIM BU KRiPTO PARA İRAN' NIN BAŞINI YER, BiR KURUŞA MUHTAÇ OLURLAR, ÇÜNKÜ BU İRAN TÜRKİYE'NİN GİZLİ DÜŞMA NIDIR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle