Fındık fiyatı yükselme trendinde

Serbest piyasada fındık fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Rekoltenin beklenenin altında gerçekleşmesinin fiyatları yükselme eğilimine soktuğu belirtildi.

Fındık fiyatı yükselme trendinde
Fındık fiyatı yükselme trendinde
GİRİŞ 31.08.2022 13:31 GÜNCELLEME 31.08.2022 13:33
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Zonguldak'ta serbest piyasada bugün 50 randımanlı kabuklu fındık 46 TL’den işlem görüyor. Eylül ayında okulların açılacak olması, gurbetçilerin geri dönmesiyle fiyatların yükselmesi bekleniyor. Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, serbest piyasada fındık fiyatının 46 lirayı bulduğunu belirterek, "Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı 50 liranın üstüne çıkarak ummadığımız rakamları görecektir" dedi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, rekolte azlığı ve üreticinin pazara az miktarda fındık indirmesi nedeniyle piyasada ürün fiyatının hızla yükselmeye başladığını kaydederek, "Sezon başlayalı henüz bir hafta oldu. İlk günlerde 44 liradan serbest piyasada fındık alıcı buldu. Sezonun başlangıcından sonra geçen bir haftalık zaman içerisinde fiyat 46 lira seviyesini gördü. Serbest piyasa gösteriyor ki fındık rekoltesi düşük ve üretici pazara fındık indirmedikçe fiyatlar giderek yükselmektedir" diye konuştu.

FINDIK FİYATLARININ ÖNÜ AÇIK 

Türkoğlu, fındık fiyatının serbest piyasada 50 TL üzerine yükseleceği yönünde beklentileri bulunduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Eylül ayı okulların açıldığı dönem, fındıkta hasat sonu. O nedenle bu ayda piyasaya her yıl ciddi fındık inişi yaşanıyordu. Bu da piyasada fındık fiyatının az da olsa durmasını sağlıyordu. Çünkü eylül ayında pazara inen fındık, ihracatçıların stoklarını dolduruyordu. Ancak bu yıl beklendiği gibi olmayacaktır. Bugün serbest piyasada 46 lirayı bulan fındık fiyatı eylül ayında da yükselmeye devam edecektir. Bununla birlikte rekolte geçen yılın neredeyse üçte biri oranındadır. Rekolte azlığı ve mevcut ürünlerin pazara inmemesi Eylül, Ekim ve Kasım aylarında serbest piyasada fındık ihtiyacı doğuracaktır. Bu da fiyatının daha hızlı yükselmesini sağlayacak. Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı ummadığımız rakamları üzerinde görülecektir. Tahminlerimiz bu yönde. Bugüne kadar fiyat konusunda hiç yanılmadık, bu kez de yanılmayacağız. Bir ay daha dişini sıkmalı, sabır göstermeli. Pazara az miktarda fındık indirmeye devam etmeli, özellikle emanete fındık vermemeli."

Türkoğlu ayrıca, üreticilerin TMO’yu tercih etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Ürününü illa satmak durumunda olan üretici malını TMO’ya versin” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 22
 • Cavit Akkaya 2 ay önce Şikayet Et
  Üretici hiç bir zaman gülmedi fiyatlar çok düşük fındık fiyatı en az 90,00 YTL olması lazım.
  Cevapla
 • malkomx 2 ay önce Şikayet Et
  5 dolar ttaban fiyat veren Erbakan ı sevmeyen 3 dolar dahi vermeyene ve bu verilen fiyat bütün ürün fiyatlarının yüzde olarak altmış yetmış altında bu haberi yazan çok sevici
  Cevapla
 • Doğukan 2 ay önce Şikayet Et
  Üreticisi olduğumuz fondıktan para kazanırız da tüccarlara fındığı emanet vermemek lazım sabırla beklemek lazım...
  Cevapla
 • Öztürk 3 ay önce Şikayet Et
  Sakarya da 42.5 tl fiyat verdiler tüccar yine kazanıyor üretici avcunu yalasın
  Cevapla
 • Üzgünüz 3 ay önce Şikayet Et
  Reis isterse fındık 60 TL desin dediği yapılmıyor tüccar istediği gibi üreticiyi eziyor kafalarına göre fiyat belirliyorlar serbest piyasa demek çiftçiyi ezmek demek mi
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yıl tmo da üreticiyi eziyor. 4 üreticinin 3ü fındığın da çok çatlak var diye geri gönderiliyor. Bu yıl fındıkta çok çatlak var.
  Cevapla
 • Mehmet Çakmak 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle katılıyorum fiyat açıklanırken taban fiyat bu altında alınamaz satılamaz denmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle