Müdürlere fazla mesai şoku

Milyonlarca özel sektörde çalışanını ilgilendiren emsal bir karara imza atan Yargıtay, müdür ya da üst seviyede yönetici olan çalışanlara fazla mesai ücreti ödenmeyeceğine hükmetti.

Müdürlere fazla mesai şoku
Müdürlere fazla mesai şoku
GİRİŞ 31.08.2022 11:47 GÜNCELLEME 31.08.2022 12:05
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Özel bir bankada şube müdürü olarak çalışan yönetici, fazla mesai ücreti almadığını, hak etmiş olduğu prim ödemelerinin yapılmadığını iddia ederek iş sözleşmesini tek taraflı feshetti. Haklarının ve alacaklarının ödenmediğini öne süren banka müdürü soluğu İş Mahkemesi'nde aldı. Davacı müdür, kıdem tazminatı, pirim alacağı ve fazla mesai ücretinin tahsilini istedi.

Davalı banka avukatı, davacının satış baskısının, müşterilerden haksız kesinti yapılmasının gibi nedenlerle İş Kanunun 24. maddesi uyarınca haklı fesih gerekçesi teşkil etmeyeceğinden feshin istifa niteliği taşıdığını öne sürdü. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Davalı banka avukatı kararı istinafa götürdü. Bölge Adliye Mahkemesi itirazları reddetti. Davalı banka kararı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

"MÜDÜRE FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMEZ"

Oy birliği ile alınan kararda; işyerinde üst düzey yönetici konumda çalışan işçinin; görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda, ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamayacağı vurgulandı. Üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceği hatırlatıldı. Bu tür durumlarda yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğacağı dile getirildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararında şu ifadelere yer verildi: "O halde üst düzey yönetici bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğinin de araştırılması gerekir. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmelidir. Somut olayda davacının davalı işyerinde son alarak Şube Müdürü olarak çalıştığı anlaşılmakla; tanık beyanlarına istinaden, davacının aylık 7,5 saat fazla mesai yapmış olduğu kabul edilerek fazla mesai ücreti alacağı hesap edilmiştir. Dosya içeriğine göre; davacının davalı bankada Şube Müdürü olarak görev yapması sebebiyle bulunduğu yerde en üst düzey yönetici sıfatıyla çalışmış olduğu, yetki alanı gereğince çalışma düzenini kendisinin belirleyebilecek konumda olduğu anlaşılmakla, fazla mesai ücreti talebinin reddine karar verilmesi gerekirken, aksi yönde verilen kabulüne dair karar hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir."

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 4
 • Doğu-Batı 2 ay önce Şikayet Et
  Yanlış olan bir şey sadece bankalarda değil, bütün resmi kurumlarda idareciler her şeyin en iyisinden yararlanırken onun altındaki memurlar dış kapının mandalı gibiler. İdareciler, lojmandan yararlanır istedikleri kadar otururlar çünkü görev tahsislidir, yaz kampı olur öncelik onlarındır, yemekhanede özel yerlerde otururlar yemekleri önüne kadar gelir, ilçe müdürünün bile makam arabası vardır. Döner sermaye ödentisinin en üst seviyesinden yararlanır (bazı kurumlarda hala devam ediyor), mesai ücretleri onların yararlandığı en iyi getirilerden biri olabilir. Tazminatların en üst seviyesinden yararlanır. Daha yazalım mı?
  Cevapla
 • Salim 2 ay önce Şikayet Et
  Bak şimdi fazla mesai yaptıracaklar mı görelim hele,çok adil ve harika bir karar
  Cevapla
 • Mizah 2 ay önce Şikayet Et
  Bu yıllardır böyledir. Üst düzey yönetici kendine daha üstten emir verilmeden işinin gereği çalışıyorsa kendi kendine mesai verip para alamaz.
  Cevapla
 • 542654 2 ay önce Şikayet Et
  Çooook üzüldüm çok
  Cevapla