40 yıldır atıl fabrika devlet desteğiyle ayağa kalkıyor

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde yaklaşık 40 yıl önce büyük umutlarla faaliyete geçen, sonrasında atıl hale gelen kendir fabrikası devletin sağladığı destekle yeniden üretime başlayacak.

40 yıldır atıl fabrika devlet desteğiyle ayağa kalkıyor
40 yıldır atıl fabrika devlet desteğiyle ayağa kalkıyor
GİRİŞ 29.08.2022 11:07 GÜNCELLEME 29.08.2022 11:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

1976 yılında 3 bin metrekarelik kapalı alanda temeli atılan 85 dönüm üzerine kurulu kendir fabrikası inşaatının tamamlandığı 1984 yılında dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanının da katıldığı törenle açılmıştı. Yörede ekili kenevirlerin işlenmesiyle ilk yıllar adından söz ettiren tesiste yüzden fazla kişi istihdam edildi.

DÖNEMİN EN MODERN TEKSTİL MAKİNELERİ ŞALTER KAPATTI

Ancak sonrasında ham maddenin azalması ve sermayesinin yetersizliği nedeniyle kapısına kilit vurulan fabrikada dönemin en moderni olarak gösterilen tekstil makineleri de şalter kapattı. Yer yer pas tutan makineleri örümcek ağları da sardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KENEVİR SÖZLERİ UMUTLANDIRDI

Aradan geçen yıllarda girişimlerinin sonuçsuz kalması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretiminin desteklenmesine yönelik sözleriyle umutlanıp cesaretlerini toplayan Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük Sanat Kooperatifi üyeleri, durumlarını Amasya Valisi Mustafa Masatlı ile paylaştı. Anlatılanlardan çok etkilenen Vali Masatlı, incelemede bulunduğu fabrikanın durumunu görünce proje hazırlanıp desteklenmesi yönünde girişimlerde bulunacağını açıkladı. Sosyal gelişmeyi destekleme programı çerçevesinde kooperatife 2 milyon 775 bin TL bütçeli proje desteği sağlanması için imzalar atıldı. ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Kenevir Yetiştiriciliğinin ve Sanayisinin Canlandırılması Projesi’ ile tekstil, tıp, kozmetik, savunma sanayi ve gıda gibi alanlarda kullanılan kenevir konusunda yöredeki çiftçilere eğitim verilmesi de planlandı.

“İNŞALLAH YAKINDA ÜRETİME GEÇECEĞİZ”

Fabrikanın çalıştığı yıllarda çiftçilerden kenevir elyafını alıp işleyerek halı ve ayakkabı sektörüne yönelik ip satışı yaptıklarını anlatıp duygulanan kooperatif başkanı Ümüt Yetişir, “Milli servet boşa gidiyordu. Her geldiğimde ağlıyordum. Kapısını çaldığımız valimiz, yetkililer bize destek oldu. İnşallah yakında üretime geçeceğiz” dedi.

“GERÇEKTEN HAYRET VERİCİ BİR TESİS”

Projenin imza töreninde değerlendirmede bulunan Vali Masatlı da, “Gerçekten hayret verici bir tesis. O zaman hayata geçirilmiş önemli yatırımlardan bir tanesiymiş. Biz orayı tekrar canlandırmak için kooperatifimizi destekliyoruz” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • dede 2 ay önce Şikayet Et
    destek olunmaı buyutulmelı acıl as ıs bereket
    Cevapla