Yargıtay'dan emsal resmi tatil kararı

Yargıtay'ın emsal kararıyla birlikte resmi tatillerde bir saat dahi olsa çalışan işçi, tam yevmiye alacak. Yüksek Mahkeme; "işçi ulusal bayram ve genel tatil günlerinde 1 saat dahi çalışsa tam yevmiyeye hak kazanır" dedi.

GİRİŞ 27.08.2022 14:05 GÜNCELLEME 27.08.2022 17:01
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Sekiz sene çalıştığı işyerinden kovulan satış temsilcisi, İş Mahkemesi'nin yolunu tuttu.

Fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının ödenmediğini, işyerinde bir öğün yemek ve servis uygulamasının olduğunu, tüm resmi ve dini bayramlarda çalışmasını sürdürdüğünü ancak alacakların kendisine ödenmediğini öne sürdü.

Davacı; ortalama iki ayda bir Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir ay süre ile görevlendirildiğini, ödenmesi gereken saha primlerinin sadece iki kez ödendiğini iddia etti. Kıdem tazminatı, fazla mesai alacağı, resmi ve dini bayram alacağı, hafta tatili alacağı ile saha prim alacağının tahsilini talep etti. Davalı iddiaları reddetti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf da temyiz etti.

TAM YEVMİYE KARARI

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, resmi tatil günlerinde bir saat dahi yapılan çalışmanın karşılığında tam yevmiye ödenmesi gerektiği hatırlatıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi: "İş Kanunu’nun 47. maddesindeki açık düzenleme karşısında ulusal bayram genel tatillerde çalıştığı anlaşılan davacının çalıştığı her bir ulusal bayram genel tatil günü için ilave 1 yevmiyeye (aylık maktu ücret/30) daha hak kazandığı gözden kaçırılmıştır. Hesaplamanın çalışılan saat üzerinden yapılması hatalıdır. İşçi ulusal bayram-genel tatil günlerinde 1 saat dahi çalışsa tam yevmiyeye hak kazanır. Hüküm altına alınan alacakların net mi yoksa brüt mü olduğunun hükümde belirtilmemesinin infazda tereddüte yol açacağı düşünülmemesi de hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir."

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 92
 • Salimane 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye komünist ülke mi nedir bu böyle. Resmi bayramlarda çalışan amir ve memurların emeği çalışması niye dikkate alınmıyor Memur sendikaları bunu bir yere not etsinler
  Cevapla
 • nevizade 3 ay önce Şikayet Et
  Abdullah 15:29 sonucu güzel özetlemiş. Doğru söz budur işte.
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  Bu nedir arkadaş yahu işçi isyerine karşı sorumlu olmalı işveren de işçinin alacağını tam manasıyla odemeli ama vay efendim ben sukadar fazla calsitim demek te cok ayıp çalıştıysa maaşını almış ama tekrardan para koparmak da neyin nesi
  Cevapla
 • Adem 3 ay önce Şikayet Et
  Fazla çalışmış ama iş kanununda haftalık 45 saat çalışır der ....
  Cevapla
 • Işçi 3 ay önce Şikayet Et
  Iş verensiniz galiba
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkenin çalışmaya ihtiyacı var avrupa amerika dünyayı sömürdü şimdi kaymağı yiyiyor artık işçi kullanmıyor robota geçti ama gelişmekte olan ülkelere adına sözde işçi hakkı adına hakları empoze ederek üreten ülkeyi ürettirmemenin adımlarını atıyorlar
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkenin çalışmaya ihtiyacı yok diyen mi var, teri kurumadan emeğinin karşlığını ver diyor. Tabi müslüman ülkelerde sana uymaz. Resmi tatil gününde çalıştırmaya kılıf bulunmuş. Resmi tatillerde, tatilinde feragat edip çalışmaya zorlanan kişiye çift yevmiye verilmeli. Bazı kurumlar veriyor. Dinlenmek de yasal haktır. Bunu fiziksel düşünme ruhani olarak da dinlenmesi gerekebilir.
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Hangi çalışan hiç tatil yapmadan tüm bayramları ve hafta sonları dahil aralıksız çalışmış ? Dalavere daha buradan başlıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle