İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! Koşulsuz iade kaldırıldı

1 Ekim tarihinden itibaren internet alışverişlerinde alınan cep telefonu, tablet, akıllı saat ve bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde 'koşulsuz iade dönemi' sona erdi. Artık ürün iadesi ancak kusurluysa yapılabilecek.

GİRİŞ 24.08.2022 11:01 GÜNCELLEME 24.08.2022 14:05
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı'nın Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre 1 Ekim'den itibaren internet üzerinden alınan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda koşulsuz iade hakkı olmayacak.

Tüketiciler iade kargoların ücretini kendisi karşılayacak. Ayrıca, tüketicinin malı satıcıya gönderme süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşmede kararlaştırılması imkanı getirildi.

İADE GÜNÜ 14 GÜN OLDU

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan yönetmelikte, tüketicinin tam ve doğru şekilde bilgilendirilmesi amacıyla, tüketicinin malı satıcıya gönderme süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşmede kararlaştırılması imkanı getirildi.

Tüketicilerin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmelerde tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim süresi yükümlülüğünün daha uzun süreler için belirlenmesine karar verildi.

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER İADE EDİLMEYECEK

Yönetmelikte, 'Cayma hakkının istisnaları' başlığında bulunan madde 15'e de eklemeler yapıldı. Tüketicinin cayma hakkını kullanamayacağı durumlarda; tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler, canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler, tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler maddeleri eklendi.

Buna göre, tüketiciler internetten satın aldığı cep telefonu, akıllı saat, drone, tablet ve bilgisayarları iade edemeyecek.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 10
 • Mehmetx 3 ay önce Şikayet Et
  Her yer dolandırıcı dolmuş, alınan ürünlerin sahtesi bile gönderilip iade alınmıyorken şimdi vatandaş ne yapacak? Sahtekarlara engel olunacağı yerde vatandaşın işi daha da zorlaştırılıyor. Valla işiniz çok zor artık...
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Bunun tüketiciyi koruyan tarafı nedir?
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Oldu canım. Ürünü satın al sonra keyfi nedenle iade et. Ürünün kargo masrafları da cabası
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Keyfi iade değil, hatalı olduğunda ispatlamakla uğraşmadan iade edebiliyordun. Şimdi oturup hatanın kendimizden kaynaklı olmadığını ispatlamakla uğraşacağız. Gittigidiyor satıldı, ABD şirketi amazon zorladıysa buna şuan sadece amazonun işine yaracak. Tüketicinin hiç bir işine yaramayacak, pixel hatası varsa, belirli sayıya kadar iade edemezsin, ama eskiden koşulsuz iade edebilirdin. Bunun gibi bir çok sorun var. Bilip bilmeden keyfi iade deme.
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Çok yanlış bir karar. Bir ülkede çıkan her tür kanun bireyi merkeze alıp onu koruyacak şekilde düzenlenmelidir. Diğer tüm paydaşlar da kendilerini buna göre hazırlamalıdır. Çünkü her türlü uyuşmazlıkta birey her zaman en güçsüz olan ve korunması gereken paydaştır. Sermaye zaten kendini her şart altında korumaktadır.
  Cevapla
 • izmitli 3 ay önce Şikayet Et
  artık e ticaretten hiç bir şey alınmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle