Cep telefonu ve bilgisayarlarda koşulsuz iade kaldırıldı! İadelerde ücretsiz kargo kalkıyor

Ticaret Bakanlığınca, mesafeli sözleşmelerde satıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirildi. Cayma hakkını da içeren düzenlemede tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlarda tüketici iade hakkını kullanamayacak. Öte yandan iade işlemlerinde 'ücretsiz kargo' zorunluluğu da kalkıyor.

Cep telefonu ve bilgisayarlarda koşulsuz iade kaldırıldı! İadelerde ücretsiz kargo kalkıyor
Cep telefonu ve bilgisayarlarda koşulsuz iade kaldırıldı! İadelerde ücretsiz kargo kalkıyor
GİRİŞ 23.08.2022 15:36 GÜNCELLEME 23.08.2022 15:54
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelikte, 1 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile AB direktiflerine uyum sağlanması amacıyla düzenleme yapıldı.

Değişiklikle, mesafeli sözleşmelerin büyük bir kısmının platformlar üzerinden yapıldığı dikkate alınarak satıcı/sağlayıcı adına işlem yapan aracı hizmet sağlayıcılara aracılık ettikleri mesafeli sözleşmelere ilişkin bazı yükümlülükler getirildi. Buna göre, tüketicilerin talep ve bildirimlerini iletebilmelerine ve takip edebilmelerine elverişli bir sistemi kurulacak ve bu sistem kesintisiz açık tutulacak. Aracı hizmet sağlayıcısı, ön bilgilendirmenin yapılmasından, teyidinden ve ispatından, belirli hallerde bu bilgilerin doğruluğundan, bu bilgilerin ürüne ilişkin platformda yer alan reklamları ile uyumlu olmasından, gerçekleşen işlemlere ilişkin kayıtların tutulması ve saklanmasından, satıcı veya sağlayıcı adına bedel tahsil etmeleri halinde teslim veya ifa ile cayma hakkına ilişkin yükümlülüklerden sorumlu tutulacak.

CAYMA HAKKINDA ÜCRETSİZ KARGO ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Tüketicinin tam ve doğru şekilde bilgilendirilmesi koşuluyla, tüketicinin malı satıcıya gönderme süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, ayrıca cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşmede kararlaştırılması imkanı getirildi.

Tüketicilerin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmelerde tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim süresi yükümlülüğünün daha uzun süreler için belirlenmesine imkan sağlandı. Böylece, üretim süreci 30 günden fazla süren ve sipariş sonrası kişiye özel üretimine başlanan mallara ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm getirilmesi amaçlandı.

KART LİMİTİ KORUNACAK

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde cayma hakkının kullanılması halinde yasal olarak azami 14 gün içinde satıcı veya sağlayıcı ile aracı hizmet sağlayıcı tarafından tüketiciye yapılması zorunlu bedel iadelerine ilişkin olarak kart çıkaran kuruluşlara aktarılan tutarın kart çıkaran kuruluşa ulaşmasını takiben kartın kullanılabilir limitine tek seferde ilave edilmesi sağlanacak.

Bu hükmün 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girmesi öngörülürken, bu düzenlemeyle tüketicilerin kredi limitlerinin haksız yere azalmasından dolayı finansmana ulaşmalarının önündeki engel kaldırılmış oldu.

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYARDA ÇAYMA HAKKI KALDIRILIYOR

Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak üzere ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili zorunlu olan taşınırlar, tescil veya kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak tekrar satışa konu edilememesi, kurulum veya montajı satıcı veya yetkili servis tarafından yapılan malların ilave maliyete katlanılmadan yeniden satışa konu edilememesi için tüketicilerin tam ve doğru olarak bilgilendirilmesi şartı ve sözleşenlerin mutabakatı ile cayma hakkı kullanımından istisna tutuldu. Bu düzenlemeyle alışveriş kararı öncesi tüketicilerin gerekli ve yeterli araştırmayı yaparak söz konusu hakkın gereksiz ve keyfi kullanımının neden olduğu kaynak israfının önlenmesi, çoğunluğu ithal olan bu malların neden olduğu ithalat giderlerinin azaltılması, çevreye verilen zararın engellenmesi, sürdürülebilir tüketim ve yeşil dönüşüme katkı sağlanması amaçlandı.

Yönetmelik, 1 Ekim 2022'de yürürlüğe girecek.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 107
 • vecdet 2 ay önce Şikayet Et
  bir kerede tüketici lehine yasa çıkarın satıcı şu özelikte telefon yerine bu özellikte telefon gönderirse bizler telefondan cayma hakkımızı kullanamıyacak hem paramızla hem malımızla tüketici hakem heyeti mahkemelerinde aylarca beklemek zorundamı kalacagız
  Cevapla
 • Murat 3 ay önce Şikayet Et
  Amazondan alışveriş yapın. Herhalde şimdiye kadar Türkiye'de online satışta en iyi firma.
  Cevapla
 • esas 3 ay önce Şikayet Et
  O zaman telefon gibi ürünlerin özellikleri gönderilmeden önce hakem gibi bir kuruma onaylatılması lazım.E-ticaret siteleri aracı oldukları firmadan bu doğrulamayı istemeli. Sonuçta telefon yerine salata gönderen adama hiç bir yaptırım olmaz ise dolandırıcılık platformuna döner bu siteler.Kargocunun önünde açılıp üzerinde e-ticaret sitesi onay etiketi yer almalı ki ürün kabul edilsin.Ürünü aldın çakma çıktı iade istedin gönderici rahatlıkla seni sahtekarlıkla suçlayabilir.Ben sana ürünü gönderdim sen değiştirdin diye. Göndermesi gereken telefona da imei atar kullanır satar.Bu ürünleri ilk alışveriş yapacağımız satıcılardan almayız artık.E-ticaret siteleri işin güvenliğini sağlamalı.
  Cevapla
 • rumuz Aydın 3 ay önce Şikayet Et
  çok yanlış bir uygulama daha yürürlüğe girdiği desenize adam sana ne satarsa satsın elinde patladı.birde konunun baska bir yönü mazalarda fiyatlar sanal olarak şişirileçek desenize olan yine vatan daşa olacak böyle bir karar çok yanlış bence....
  Cevapla
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Kimin menfaatine yarıyor? Kanunlar zaten kime göre? Ses verin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle