Rusya'nın hamlesi sonrası Avrupa'da gaz fiyatları uçuşa geçti

Fiyat artışında, Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatının 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde askıya alınacağının açıklanması etkili oldu.

GİRİŞ 22.08.2022 16:27 GÜNCELLEME 22.08.2022 17:20
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Avrupa'da 15 Ağustos Pazartesi günü kapanışta 220,11 avrodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün yaklaşık yüzde 28,6 artışla 283,20 avroya yükseldi.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün megavatsaat başına 266,75 avrodan işleme açıldı.

Doğal gazın geçen hafta pazartesi günü 220,11 avrodan kapanan megavatsaat fiyatı, bugün saat 11.50'de 283,20 avroya çıktı. Böylece, doğal gazın megavatsaat fiyatı bir haftada yüzde 28,6 arttı.

Fiyat artışında, Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatının 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde askıya alınacağının açıklanması etkili oldu.

Ayrıca, yaz mevsiminin çok sıcak geçmesi nedeniyle Avrupa'daki nehirlerin kuruması ve arz sıkıntısı yaşayan bölgede talebin artmaya devam etmesi de fiyatların artışını destekledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 36
 • Türkiye, 3 ay önce Şikayet Et
  Enerjide fiyatın artması demek, zincirleme etki yaratacaktır. Şu an bizde bu sarmaldan kurtulmaya çalışıyoruz. Ancak, bizde durum biraz daha farklı, enerji bağımlılığından kurtulmaya çalışırken, aynı zamanda ağır sanayinin de güçlenmesi için mücadele veriyoruz. Bu da bizi yavaş ama istikrarlı bir şekilde güçlendiriyor. Biraz daha sabır.
  Cevapla
 • cengiz 3 ay önce Şikayet Et
  dünya 5 ten büyüktür ama turkiyede Avrupa dan büyüktür
  Cevapla
 • Fatih34 3 ay önce Şikayet Et
  Beter olun sömürgeciler... Şimdiye kadar dünyası sömürdünüz. kurduğunuz düzen yıkılıyor...
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Başkasının zararına sevinen insanlığını kontrol ettirsin
  Cevapla
 • Misafir2 3 ay önce Şikayet Et
  Efendi, ülkemiz üzerinde hiç bir zaman iyi emeller bir topluma ( misal terör gibi) benimde bırakın oh canıma dersin deme hakkım var. Merak etme insanlığımız iyi durumda.
  Cevapla
 • Almancı 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin zararına sevinenleride ALLAH kahrı perişan etsin.
  Cevapla
 • bilall 3 ay önce Şikayet Et
  yeterince kauçuk toplamadılar diye ceza olarak köleleştirdiği insanların küçücük çocuklarının kollarını kesen sömürgeci avrupayı savunmak size kaldı ha.yazık ve rezalet
  Cevapla
 • F b 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa hayranı sen önce kendi insanlığını kontrol et Avrupa'nın verdiği zararlara gelince senin gibiler dut yemiş bülbül oluyor
  Cevapla
 • Tuğlu... 3 ay önce Şikayet Et
  Beter ol ab...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle