Erdoğan müjdeledi! TOKİ'de 6 gruba kontenjan

Konut projesini Başkan Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül'de açıklayacak. Evi olmayan vatandaşa uygun taksitlerle konut satılacak. Yeni evlenenlere, gençlere, emeklilere, engellilere, şehit yakınları ile gazilere özel kota ayrılacak.

GİRİŞ 22.08.2022 07:56 GÜNCELLEME 22.08.2022 10:38
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Proje kapsamında hiç evi olmayan vatandaşa konut, arsa ve işyeri; 20 yıl vadeli ve uygun taksitlerle satışa sunulacak. 81 ilde inşa edilecek sosyal konutlar; yatay mimari, sıfır atık uyumlu, iklim dostu malzemeler, yenilenebilir enerji sistemi gibi özelliklere sahip olacak.

HER 5 GENÇTEN BİRİNE EV

Dev konut hamlesi kapsamında dar gelirliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve emekliler de ayrı kota içinde değerlendirilecek.

Gelen yoğun talep üzerine toplam konut sayısının yüzde 20'si gençlere ayrılırken, yüzde 20 için de emekli vatandaş için kota ayrıldı.

Anadolu şehirleri ve İstanbul'da kişilerin gelir sınırı ve daha önce ev sahibi olmaması koşullarının aranacağı kampanyada, başvuruların ardından kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

Vatandaşın dört gözle beklediği kampanya kapsamında konut sayısı illerden gelen talebe göre şekillenecek. Büyük şehirler başta olmak üzere 81 ilde 450-500 bin konut ve işyeri yapılması planlanıyor.

İŞLETMELERE SANAYİ TESİSLERİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle yürütülecek yüzyılın projesinde sosyal konutun yanı sıra üretim ve istihdamı artırmak amacıyla küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri inşa edilip; vatandaşa uygun fiyat ve ödeme şartlarıyla satılacak.

20 YIL VADELİ SATIŞ

Sosyal konut anlayışıyla yürütülecek projede vatandaş uzun vadelerle düşük taksitlerle işyeri sahibi olacak. Edinilen bilgilere göre yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşa kira öder gibi işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme koşulu sağlanması planlanıyor.

ALTI GRUBA ÖZEL KONTENJAN AYRILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Vatandaşımıza en iyisini sunmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Yüzyılın projesinde tarih 13 Eylül! Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül'de cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini açıklayacak" ifadelerini kullandı.

Paylaşımında projeye ilişkin detaylar da veren Bakan Kurum, kampanyada konut, konut arsası ve sanayi sitelerinin de olacağını belirterek yeni evlenenler, gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları- gaziler için özel kontenjan olacağını söyledi.

HİÇ EVİ OLMAYAN ALACAK
Dev kampanya kapsamında sadece hiç evi olmayan vatandaşın kullanımına açılacak Hazine arazileri, yine vatandaşın kendi için konut yapması adına uygun şartlarda uzun vadeli ödeme koşullarıyla satışa çıkarılacak.

Vatandaş tek parselde kendi evini yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak.

Altyapıya sahip arsaların Ankara'da Gölbaşı, İstanbul'da Tuzla, Çatalca gibi bölgelerde satışa çıkarılması planlanıyor. İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde arsa üretimi için çalışmalar devam ediyor.

ALT GELİR GRUBU SINIRI BELLİ OLDU

Türkiye genelinde 81 ili kapsayacak olan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesine sayılı günler kala proje başvuru için detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Hayata geçirilecek yeni projeden şehit yakınları, gaziler ve emeklilerin yanı sıra gençler ve yeni evlenen çiftler de faydalanacak.

SOSYAL KONUT SINIRI 14 BİN TL
Aynı zamanda vatandaşlara uygun fiyatlı konut sağlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) projelerine başvuran alt gelir grubuna yönelik şartlar da yeni proje ile güncelleniyor.

İSTANBUL İÇİN 16 BİN TL'YE YÜKSELDİ

Sosyal konutlara başvurmak için daha önceden 10 bin TL olan aylık hane halkı geliri sınırı yeni düzenleme ile 14 bin liraya çıkarılırken, İstanbul'da ise gelir şartı 16 bin lira olarak güncellendi.

İŞTE TOKİ'YE BAŞVURMAK İÇİN ŞARTLAR


- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma

- 25 yaşını doldurmuş olma

- Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 yıldan uzun süredir ikamet ediyor olma veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olma.

- TOKİ'den konut satın almamış olma ve TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olma

- Hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapılmış olmalı.

Ayrıca TOKİ'nin konut projelerinde şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlere kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor. Bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirleniyor.

.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 86
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu an 10 milyon açsanız yine satılır yine satılır. Evi olanlar da çocuklarının üzerine falan alıyor. Daha fazla açılmalı, 150 bin az. Yeter kira ödemekten bıktık.
  Cevapla
 • Vatandaş. 1 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın devlet yetkilileri emlak konut toki vb için proje bitip tamamlandığında devlet tarafından özel yetiştirilmiş rüşvet yemeyen adam kayirmayan bilir kişiye imza karşılığı proje teslim edilmeli... Yoksa devletin trilyonları hiç çaktırmadan hırsızların cebine akıyor..... Bir örnek vermek gerekirse istanbulda oturduğum bir yerde komple sıfırdan bir şehir inşa edilmiş cami okul var sağlık ocağı neredeyse yıkılmak üzre....
  Cevapla
 • Ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  10 adet 20 adet evi olanlara ilave ÖTV getirilsin. Hiç evi arabası olmayan vatandaş vergisiz indirimli ev araba alsınlar….
  Cevapla
 • Ekmek davası 1 yıl önce Şikayet Et
  Memurlar için de bir proje yapın Allah rızası için. 40 sene geçse ev alamayız ki biz böyle
  Cevapla
 • Komando 1 yıl önce Şikayet Et
  Kira ve konut sıkıntısınin tek çözümü memurun ev sahibi olmasındam geciyor.. el mahkum oldugu surece aç gözlu ev sahipleri arttirip duruyor ve disaridaki kendi halki da yuksek kira da oturmak zorunda kaliyor.. her nekadar cozum bu olsa da sizin bu yazdiginiza millet hep bana hep bana yazacaktir..
  Cevapla
 • Realite 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim memurlarda mutlaka ev sahibi olmalı ancak hep bana hep banada demek doğru mu?Bence en son Bir iş sahibi hatta bir ailede bir kaç maaş alanlar en sona bırakılmalıydı.Neden,Amaç sosyal proje ise bunu en alt gelir seviyesinden sorunu çözmeye başlayarak hedefe ulaşılabilir tabi amaç bu ise.Malum ülkede kiracı ev sahibi sorunu örgütlü olarak baş gösterdi.Yuzbinlerce kiracı bu durumda kimi mahkemelik kimileride olmak zorunda ilerleyen aylarda.
  Cevapla
 • Adanalı.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni evlenenlerle gençlerin diğer vatandaşlardan ne üstünlüğü var? Yapılacaksa adaletli yapılmalı vatandaş ayrımı yapılmamalı diye düşünüyorum.biz on yıl önce evlendik diye yeni evlenenle gençler bizden nasıl üstün oluyor ki onlara ayrı kontenjan oluyor?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle