Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi! 1000 market daha geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Sayısı 2 bin 500'e çıkacak. Piyasayı biz balanse edeceğiz" sözleri sonrası izlenecek yol haritasının ayrıntıları ortaya çıktı.

GİRİŞ 20.08.2022 12:18 GÜNCELLEME 20.08.2022 14:21
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Piyasada zincir marketlerin oluşturduğu tekeli kırmak için harekete geçen hükümet, Tarım Kredi Kooperatif marketleri için yeni yol haritasını belirledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tarım Kredi Kooperatifleri'nin mevcutta bin 400 olan market sayısının 2 bin 500'e çıkarılması talimatının ardından, Tarım Kredi düğmeye bastı. Bu kapsamda Tarım Kredi Kooperatifleri, yeni başlatacağı franchise modeli ile kısa sürede bin market daha açacak.

BAKKALLARA BAYİLİK İMKÂNI

Sabah'ın haberine göre, Tarım Kredi'nin franchise modeli ile açtıracağı marketlerin adının KoopmarkeT olarak planlandığı öğrenilirken, kendi bünyesindeki marketler ise KooperatiF market adıyla devam edecek. Tarım Kredi'nin bu kapsamda yakın zamanda franchise modeli kurarak bununla da geleneksel kanaldaki market ve bakkalları öncelikli olarak Tarım Kredi çatısı altına almayı hedeflediği öğrenildi.

30 BİN AİLE MARKETİNE ÖNCELİK

Bayilik modeliyle Türkiye'de şu anda sayıları 30 bini bulan aile marketlerinin bir kısmının da öncelikli olarak Tarım Kredi marketlere dönüştürülmesi hedefleniyor. Anlaşma sağlanılması halinde açılacak bu bayilerin ürün tedariki Tarım Kredi tarafından sağlanacak. Aynı zamanda 1000-1500 metrekare büyüklüğünde KoopgrosS'ların açılmasına da hız verilecek. Yaklaşık 400-500 bin nüfusun olduğu şehir merkezlerinde KoopgrosS'lar açılacak.

DEPO SAYISI ARTIRILACAK

Tarım Kredi, marketlere ürün tedarikinin daha hızlı sağlanması için lojistik merkezlerinin sayısını da artıracak. Bu kapsamda mevcutta İstanbul Avrupa ve Anadolu, İzmir, Antalya, Konya, Mersin, Ankara, Samsun, Diyarbakır, Erzurum, Bursa, Sivas'ta yer alan lojistik depolarının sayısı artırılarak yılsonuna kadar 20 depo sayısına ulaşılmış olunacak.

SANAL SATIŞ BAŞLIYOR

Bir diğer kamu iştiraki olan PttAVM.com ile daha önce online satışa başlayan Tarım Kredi, PttAVM'nin yanı sıra kendi kuracağı sanal kanallarla da internetten satış yapacak. Tarım Kredi Market ürünlerinin sanal ortamda satılmasına imkân verecek KoopgeL ve KoopsanaL kısa sürede devreye alınacak.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 61
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatlar inmez, zincir marketlerde de fiyatlar düşmez. Tarım kredi kooparatifine zarar ettirirsiniz hepsi o. Nasıl olsa sizin cebinizden çıkmıyor. Zarar ettirin bakalım.
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Açìlmasında ne olsun.Zıncir marketler meydanı boş buldularmı at koştursun değilmi, bu marketler çokta düşüremeselerde frenlemelerine etki ediyor.
  Cevapla
 • selim 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım inşallah Mİg, Carfo, ve üç harflilerin köküne kıran girer de kurtuluruz kan emicilerden. inşallah Tarım krediler daha da ucuzlar
  Cevapla
 • ökkeş 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu zincir ve avm marketlerinin haddini bildirmek ve hesapları şımarık lara dur demek teşekkür ederiz
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok geç kalınmış bi karar
  Cevapla
 • KEMAL KAYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Frenchising pişmanlıktır. Fahiş fiyatlarla muadil ürün satarlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle