Türkiye'den 3'lü petrol hamlesi: Çin ve Malezya ile görüşmeler başladı

Türkiye’nin Malezya ve Çin ile ortak bir petrol hamlesine hazırlığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, petrol arama faaliyetlerinin yeni bir rotada gerçekleştirileceğini açıkladı.

GİRİŞ 19.08.2022 13:44 GÜNCELLEME 19.08.2022 13:44
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin petrol arama faaliyetlerinde Malezya ve Çin ile bir ortaklık yapmaya hazırlandığını dile getiren Erdoğan, "Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede müşterek çalışma planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada bir tarafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı öbür tarafta PETRONAS ve bir diğer tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı olarak inşallah bir adımı da beraberce atacağız" ifadelerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti sonrası dönüş yolunda aralarında Ülke TV Ana Haber Sunucusu Derya Efe'nin de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

İNŞALLAH YENİ BİR MÜJDE OLACAK

Abdülhamid Han sondaj gemisinin faaliyetleri ve Yunanistan’ın takındığı tavra ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii özellikle bu üç kardeşin adını alan bu destek gemilerinin Abdülhamid Han’a refakat etmesi gerçekten sevindirici, bizleri de mutlu eden bir hadise. İnşallah buradan beklenen neticeler alınmaya başlarsa tabii bizi çok daha mutlu edecek. Bu sondaj gemimiz şu anda dünyada sayılı gemiler arasında. 12 bin metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyetine sahip. Alanında şu anda eşi benzeri yok. Böyle bir özelliği, böyle bir güzelliği var. Beklentimiz inşallah yeni müjdeler olması. Bakalım ne getirecek” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DEN 3’LÜ PETROL HAMLESİ

Türkiye’nin Malezya ve Çin ile ortak bir petrol hamlesine hazırlandığını sinyalini de veren Erdoğan, “Tabii başta ana muhalefet olmak üzere birileri bundan çok rahatsız oluyor. Gemiye Abdülhamid Han ismini koyduk. Bundan kimlerin rahatsız olduğunu gördünüz. Düşünün, siyaset yapıyor ve tarihçi, tarihi çok iyi bildiğini söylüyor. Nasıl biliyorsa tarihi? Abdülhamid Han’a saygısızlık yapacak kadar ileri gidebiliyor. Lafa da geldiği zaman muhafazakâr havalarına giriyor. Öyle veya böyle biz Abdülhamid Han sondaj gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Hele hele bir de inşallah doğal gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok daha farklı olacak. Bu arada Sayın Malezya Kralının ülkemizi ziyaretinde bazı konuları görüştük. Bunlardan bir tanesi de PETRONAS ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının ortaklaşa bir adım atması hususuydu. Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede müşterek çalışma planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada bir tarafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı öbür tarafta PETRONAS ve bir diğer tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı olarak inşallah bir adımı da beraberce atacağız. Tabii sevincimiz şu anda 4 tane sondaj gemimiz var, 2 tane sismik araştırma gemimiz var. Bütün bunlarla beraber artık bir gücüz. Allah sonucunu da inşallah hayır verir” dedi.

PETROL ARAMA İÇİN YENİ ROTA SİNYALİ

Erdoğan, ‘Malezya ile olan bu ortak arama faaliyetleri Akdeniz’de, Karadeniz’de mi yoksa başka bölgelerde mi?’ şeklindeki soruya ise, “Hayır başka…” yanıtını verdi.

KAYNAK: HABER7
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 69
 • Adil paylaşım* 3 ay önce Şikayet Et
  Doğru hamle inşallah hayırlara vesile olur
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Ticaret bu , mesela Karadeniz Powership gibi tanker gemilerimiz fazlaca olmalı , 5 birim LNG verene 1 Birim LNG'den elektrik üretip , geriye kalan 4 birim LNG'yi ihtiyacı olan transit seyrüsefer yapan ticari gemilerimize aktarmalıyız . Mesela Tunus'a elektrik üretelim , Atlas Okyanusu , Akdeniz veya Hint Okyanusuna seyrüsefer yapan yük gemilerimize limanda bekleyen Powership den , Fueloil , Benzin , LNG aktarımı yapılsın .
  Cevapla
 • Kul insan 3 ay önce Şikayet Et
  Gemi sayımız artsın lütfen. Yoksa mevcut gücümüz bize lazım.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Süper
  Cevapla
 • xxx 3 ay önce Şikayet Et
  mazota yine zam yine zam ne değişecekki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle