Dünyada sadece Türkiye'de var! Kraliyet ailesi bile peşinde

Dünyada sadece Bursa'nın 40 köyünde yetişen Bursa siyah incirinin hasadı başladı. Geçtiğimiz yıl 27 liradan sezonu açan incirin bu yıl 25 liradan alımına başlandı. Bir çok ülkeyeihraç edilen siyah incir ciddi anlamda döviz girdisi sağlıyor

Dünyada sadece Türkiye'de var! Kraliyet ailesi bile peşinde
Dünyada sadece Türkiye'de var! Kraliyet ailesi bile peşinde
GİRİŞ 19.08.2022 11:04 GÜNCELLEME 19.08.2022 14:19
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İngiltere veliahdı William'ın eşi Cambridge düşesi Kate'in hamilelik döneminde sabah bulantılarında yediği Bursa'nın siyah incirinin hasadına başlandı. Bursa'dan dünyanın bir çok ülkesine ihraç edilen siyah incir ülkemize ciddi anlamda döviz girdisi sağlıyor.

Üreticiden kilosu ortalama 15 ila 20 liradan alınan incirlerin yurt dışında tanesi bu fiyatlarda satılıyor. Geçtiğimiz yıl 27 liradan alımına başlanan incir bu yıl artan maliyetler sebebiyle 40 ila 50 liradan alımına başlanması beklenirken geçtiğimiz yılında altında bir ücretle 25 liradan alımına başlandı.

Bu durum ise üreticiyi tatmin etmedi. Bu işi yapan aracı firmalar iyi para kazanırken para kazanamayan üretici ise fiyatların yukarı çekilmesini bekliyor. Bursa'nın 40 köyünde yetişen Bursa siyah incirinde hasat başladı.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte tarlalarına giden üreticiler; olgunlaşmaya başlayan incirleri tek tek dalından kopartıyor. Daha sonra üreticiler incirleri toplama merkezlerine götürüyor burada boylara ayrılarak Avrupa ülkelerinin yolunu tutuyor.

Mudanya ilçesinin Yörükali köyünde incir hasadına başlayan Harun Deniz, "Bu yıl dünyaca ünlü siyah incirlerimizi toplamaya başladık. 2 ay boyunca yoğun bir sezon geçiyor.

DÜNYADA SADECE TÜRKİYE'DE YETİŞİYOR

Dünyada sadece Bursa'nın köylerinde yetişen bu incir dünyanın bir çok ülkesinden talep görüyor. Bizim olgunlaşmaya yaklaşan incirleri yurt dışına olgunlaşan incirleri ise yurt içine topluyoruz. Burada seçilen incirler Avrupa'da rafları süslüyor. Bu yıl 25 liradan ihracatlık inciri bizden almaya başladılar, ürün bollaşınca fiyatlar daha düşüyor. Bu incir Avrupa'da çok fazla fiyatlarla satılıyor. Bizden ise ucuz fiyata alınıyor. Biz fiyatların yukarı çekilmesini istiyoruz" dedi.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 8
 • Alper 3 ay önce Şikayet Et
  Turkiyenin çoğu bölgesinde siyah incir var bir tek bursanın ki kaliteli değil daha iyileri var
  Cevapla
 • Güven Savaş 3 ay önce Şikayet Et
  Bende Haziran ve ağustos ayında iki kez verim veren siyah ince kabuk patlıcan incirim vardır ondan çok daha iyi.
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Kim demiş sadece Bursa'da yetişiyor diye Türkiye'nin çoğu yerinde siyah incir yetişiyor.
  Cevapla
 • hatay/Reyhanlı 3 ay önce Şikayet Et
  bizde de yetişiyor
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Bizde de var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle