İsveç'te elektrik fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı

İsveç'te geçen hafta 4,7 kron (yaklaşık 8 lira) olan elektriğin bir kilovatsaatinin 7,68 krona (yaklaşık 12 lira) yükseldiği bildirildi.

İsveç'te elektrik fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı
İsveç'te elektrik fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı
GİRİŞ 18.08.2022 01:14 GÜNCELLEME 18.08.2022 01:14
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Bixia Enerji Şirketi'nin analisti Jonas Sigvardsson, ülkesinin devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, İsveç'te elektrik fiyat artışlarının tüm zamanların rekorunu kırdığını söyledi.

Geçen hafta 4,7 kron (yaklaşık 8 lira) olan elektriğin bir kilovatsaatinin 7,68 krona (yaklaşık 12 lira) yükseldiğini aktaran Sigvardsson, rekor fiyat artışlarını Avrupa'daki gaz fiyatlarının yükselmesine bağladı.

Sigvardsson, "Rüzgar enerjisinin ve ulusal elektrik üretiminin düşük kalması da elektrik fiyatlarını tetikledi." ifadesini kullandı.

Elektrik fiyatlarının geçen seneye göre yüzde 100 arttığının altını çizen Sigvardsson, bu kış İsveç'te elektriğin bir kilovatsaatinin 12 krona çıkmasını beklediklerini aktardı.

Artan elektrik fiyatlarını değerlendiren Başbakan Magdalena Andersson da halkı elektrik tasarrufu yapmaya davet ederek, "Elektrik fiyatları sadece İsveç'i endişelendiren bir konu değil." dedi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Nerede. Yaşıyorsunuz bizi ilgilendirmiyor ,buradan memnun değilseniz yakamizdan düşün biz memnunuz,kışın görüşürüz tüm maaşınızı doğal gaza verirsiniz o zaman görüşürüz, düşün yakamizdan
  Cevapla
 • Ben 1 yıl önce Şikayet Et
  İsveç'te bir kişi 50 bin TL maaş alıyorsa. Ayda ortalama 200 kW tüketse bu ücretle 2.400 TL eder. Bu da maaşın 20 de biri. Bizde 10 bin aylık, kw 125 krş çarpı 200 eşittir 250 TL eder. Bu da maaşın 40 de biri eder. Demekki bizde yarı yarıya ucuz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Amma atmissin ha.. ben isvecte yasiyorum öyle bir sey yok..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan söyleme.. ben isvecte yasiyorum.
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  türkiye deki elektrik fiyatları ile karşılaştırma yapılacak ise en güzeli, asgari ücrete oranı ile hesaplanır. aldığın maaşa oranı nedir? başka türlü karşılaştırma olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle